Мін’юст не планує відкликати позови проти РФ в міжнародних судах – Малюська

Новини
Міністр юстиції України Денис Малюська Фото: minjust.gov.ua

Мін’юст України не планує відкликати позови проти Росії в міжнародних судах, в тому числі в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). Розглядається питання створення єдиного центру координації для юридичної протидії РФ у всіх міжнародних судових інстанціях.

Про це в інтерв’ю агентству РБК-Україна заявив міністр юстиції України Денис Малюська.

«Щодо судових процесів, які веде Мін’юст, можу сказати, що таких планів (відкликати позови – ред.) зараз немає», – сказав Малюська.

Він зазначив, що може ініціювати відмову від позову або укладення мирової угоди, якщо побачить «якийсь позитив від цього».

«Наприклад, чи я відмовлюсь від позову в ЄСПЛ по Криму, якщо Росія віддасть Крим? Звичайно ж! Тобто, якщо є якісь мегапозитивні дії по конкретному якомусь кейсу, то можна відкликати. Але на практиці я зараз варіантів таких не бачу», – підкреслив міністр.

Говорячи про те, чи планується подавати нові позови в ЄСПЛ на додаток до п’яти вже наявних, він зазначив, що Мін’юст поки буде фокусуватися на існуючих справах.

«Поки що ми сфокусовані на існуючих справах, тому що жодна з них ще не розглядається по суті, а лише вирішується питання їх прийнятності. Ми зараз будемо уважно вивчати всю цю історію, ми вирішили створити дорадчу групу, найняти топових світових юристів, що спеціалізуються на міжнародному гуманітарному праві для того, щоб розробити стратегію нашого юридичного протистояння з Росією. Вони проведуть аналіз вже існуючих справ і порадять, чи починати нові чи ні, а також, як вести себе в цьому юридичному протистоянні надалі», – сказав Малюська.

За його словами, складається враження, що судові процеси, які велися до цього часу і ведуться зараз, «проходять якось хаотично і не узгоджено». «Тобто, єдиного центру координації для юридичної протидії РФ немає. А це, по суті, юридична війна, і вона, як і звичайна війна, вимагає штабу координації. На жаль, зараз цього немає, і ми хочемо це змінити. Це стосується позовів не тільки Мін’юсту, МЗС або Мінфіну, а й держкомпаній, наприклад, «Нафтогазу» і «Приватбанку», – додав міністр.

Нагадаємо: 

  • 11 вересня в ЕСПЛ почались перші усні слухання за заявою України проти РФ про порушення прав людини в окупованому Криму.
  • На слуханнях у ЄСПЛ Росія заперечила усі вимоги скарги України про порушення прав людини у окупованому Криму та визнає свій контроль над півостровом з 18 березня 2014 року.
  • Україна на слуханнях в ЄСПЛ у Страсбурзі наголосила, що Росія порушує права українських громадян в Криму, який є українською територією, протиправно окупованою РФ.
  • Наразі у провадженні ЄСПЛ перебувають п’ять справ України проти РФ: 1. «Україна проти Росії (щодо Криму)» щодо порушень прав людини на території АР Крим внаслідок анексії РФ; 2. «Україна проти Росії (щодо Донбасу)» щодо порушень прав людини на окремих територіях Донецької та Луганської областей; 3. «Україна проти Росії» стосовно фактів викрадення на території Донецької та Луганської областей дітей-сиріт та дітей-інвалідів представниками терористичних угрупувань «ДНР» та «ЛНР» та їх незаконного або фактичного переміщення на територію Росії; 4. «Україна проти Росії» щодо порушення Росією прав українських політичних в’язнів; 5. «Україна проти Росії» щодо захоплених українських моряків.