Законопроект №2083-д, який Верховна Рада планує розглянути в січні поточного року, передбачає ряд нововведень, які мають вирішити проблеми призначення, нарахування та отримання пенсій для всіх громадян України, в тому числі, тих, які проживають на окупованих територіях Донбасу.
Про це розповіла координаторка з адвокації Благодійного фонду «Право на захист» Дарина Толкач в ефірі телеканалу «Донбас».
«У законопроекті прописано право на пенсію так, як це передбачає Конституція України. А Конституція передбачає право усіх громадян на соціальне забезпечення, а отже на пенсію», – сказала Толкач.
Вона звернула увагу на нововведення, які передбачені законопроектом.
Зокрема, скасовується необхідність при призначенні пенсії доступу до паперових пенсійних справ, більшість з яких залишилися за лінією розмежування. «Призначення і нарахування пенсії буде здійснюватися на підставі даних, які містяться в електронній системі Пенсійного фонду», – зазначила правозахисниця.
Також законопроектом передбачена можливість докупити трудовий стаж, якого бракує. «З’являється можливість надавати пенсії людям, які останніми роками не могли оплачувати єдиний соціальний внесок. Для таких громадян вже держава надає можливість докупити трудовий стаж, якого бракує, для призначення пенсії. Цим законопроектом також передбачена можливість докупити стаж», – зазначила вона.
Крім того, передбачено скасування необхідності для пенсіонерів з непідконтрольних територій реєструватися як внутрішньо переміщені особи (ВПО). «З нашої точки зору вимога останніх п’яти років, тобто з початку конфлікту на Донбасі, необхідності реєструватися як ВПЛ – є дискримінаційним. Адже всі громадяни можуть отримувати пенсії, а громадяни окупованого Донбасу змушені проходити якісь процедури, щоб мати доступ до свого базового конституційного права на отримання пенсії», – зазначила Толкач.
Ще одна норма законопроекту спрощує процедуру ідентифікації пенсіонерів. «Залишається процедура, яка вимагає від людини час від часу контактувати з Пенсійним фондом – верифікація та ідентифікація, щоб підтвердити, що людина дійсно жива і самостійно отримує пенсію. Але при цьому період проходження ідентифікації буде збільшений», – пояснила правозахисниця.
Вона також вказала, що скасування прив’язки виплати пенсії для жителів Донбасу до реєстрації як ВПО відповідно скасовує ряд процедур щодо їх перевірок як переселенців.
«Конституційне право передбачає прямий доступ до пенсійного забезпечення. Людина просто звертається до Пенсійного фонду, проходить призначення пенсії та здійснюється її виплата», – зазначила Толкач.
Як повідомлялось, Верховна Рада зможе розглянути законопроєкт про виплату пенсій жителям окупованих територій Донбасу лише в січні 2020 року. Нардепи не встигли його розглянути до кінця поточного року.
Нагадаємо:
- 26 листопада в Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2083-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію». Він повинен вирішити питання виплати пенсії громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольних української влади територіях. Зокрема, законопрєкт передбачає відв’язування виплати пенсій від статусу внутрішньо переміщеного особи.
- Законопроєкт щодо пенсій не передбачає виплат безпосередньо на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму.
- Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець пояснив, яким чином планується виплачувати пенсії і заборгованність по ним громадянам України з тимчасово окупованих територій ОРДЛО відповідно до нового законопроєкту №2083-д. За його словами, людина буде отримувати пенсію за цей місяць і автоматично ще одну пенсію за рахунок того боргу, який вже є перед цією людиною з боку України.
- На думку правозахисників «Донбас SOS», законопроєкт №2083-д допоможе найбільш уразливішій категорії населення – переселенцям, людям похилого віку та людям, які проживають на непідконтрольних територіях.
- За даними Українського офісу ООН з координації гуманітарних питань, понад 560 тисяч людей похилого віку були позбавлені доступу до пенсій на Донбасі через бюрократичні перепони.
- Станом на кінець листопада 2019 року сума боргу Пенсійного фонду України пенсіонерам з непідконтрольної українському уряду території Донбасу становить вже 86 млрд грн.