16 тисяч правок до закону про регулювання банківської діяльності не зірвуть співпрацю України з МВФ.
Про це заявив президент Володимир Зеленський.
«Серед іншого, я хочу подякувати народним депутатам України, а особливо партії «Слуга народу», які вчора розблокували прийняття банківського закону. 16 тисяч правок нас не злякають і не зірвуть важливе співробітництво України з МВФ. Ми обов’язково отримаємо необхідні для економіки кошти, незважаючи на вчорашні спроби деяких політичних сил перешкодити цьому процесу. Думаю, народу України все стало остаточно зрозуміло: результат на табло», – сказав Зеленський.
30 квітня Верховна Рада схвалила спеціальну процедуру для розгляду законопроєкту №2571-д про заборону повернення неплатоспроможних банків колишнім власникам (так званий «антиколомойський» закон), ухвалення якого є однією з умов надання Україні кредиту МВФ.
Оскільки до закону було подано більш ніж 16 тисяч правок, їх розгляд за звичайною процедурою міг затягтися на місяці, і робота парламенту була б заблокована.
Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроект про вдосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності, так званий «антиколомойський» законопроект. Ухвалення закону є одним з двох умов для укладення угоди з Міжнародним валютним фондом.
За проект закону 2571-д на позачерговому засіданні Верховної Ради проголосували 267 депутатів, проти виступили 17 депутатів. 31 депутат утримався, 29 не голосували. Законопроєкт підтримали нардепи від «Слуги народ», «Євросолідарності», «Голосу», депутатська група «Довіра», позафракційні. Проти голосували «Батьківщина», ОПЗЖ і близькі до олігарха Коломойського нардепи.
Законопроектом пропонується врегулювати питання в сфері банківської діяльності та здійснити:
Законопроєкт передбачає, що власники і екс-власники банку, інтереси яких були порушені через виведення фінустанови з ринку, можуть отримати відшкодування збитку лише у грошовій формі.
При цьому визнання незаконним рішення про виведення банку з ринку не може бути підставою для його скасування. З 2014 року Нацбанк вивів з ринку 104 банки. У пояснювальній записці йдеться, що «деякі банки, використовуючи недосконалу судову систему, намагаються знову повернутись на ринок, що створює системні ризики для фінстабільності».
У законопроєкті пропонується внести статтю 266-1 до кодексу України адміністративного судочинства.
У пунктах цієї статті йдеться про те, що рішення суду не може стати підставою для повернення банку його ексвласникам: «Не породжує будь-яких прав у осіб, які були учасниками банку на момент прийняття такого індивідуального акта/рішення, окрім права на відшкодування завданої шкоди». Також рішення суду не відновлює становища банку, яке існувало до прийняття рішення про ліквідацію чи відкликання ліцензії і не може бути причиною для скасування рішення про його ліквідацію: «Суд не може прийняти будь-яке інше рішення, що може мати наслідком зупинення/припинення розпочатої процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку та/або ліквідації банку».
Зараз Україна претендує на розширену допомогу МВФ через пандемію коронавіруса. ЗМІ повідомляли про $ 7 млрд – $ 10 млрд. Якщо закон провалять, країну може чекати дефолт.
Нагадаємо:
- 18 грудня 2016 року Кабмін України прийняв рішення про перехід найбільшого в країні комерційного банку ПАТ «Приватбанк» у власність держави. 21 грудня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та міністерство фінансів України підписали договір про продаж 100% акцій ПАТ КБ «Приватбанк» та з цього моменту банк офіційно став державним. Для докапіталізації «ПриватБанку» Кабмін випустив облігації внутрішньої держпозики на 117 млрд грн, при цьому папери на 25,8 млрд грн Нацбанк викупив в кінці грудня 2016 року, ще на 1,4 млрд грн – в січні 2017 року.
- 19 грудня 2017 року Високий Суд Лондона у справі за позовом керівництва националізованого «Приватбанку» видав наказ про всесвітній арешт активів екс-власників банку Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, а також шести компаній, які, ймовірно, їм належать або знаходяться під їх контролем, на суму понад 2,5 млрд дол. 19 січня 2018 року Високий суд Лондона продовжив дію наказу про всесвітній арешт активів Коломойського і Боголюбова.
- Повернення боргів тепер уже державного ПриватБанку кримським вкладникам потребує політичного рішення, а шахрайство із кримськими вкладами колишніх власників та топ-менеджерів – офіційного розслідування. Центр журналістських розслідувань значно полегшив роботу слідчим, провівши масштабне розслідування того, як із ПриватБанку під виглядом повернення кримських депозитів були виведені 15 млрд гривень.