КПВВ, які перетворилися в пастку: люди не можуть перетнути лінію розмежування

Новини
Фото: Іван Бухтіяров/hromadske

Більшості людей, які мають дозвіл на перетин лінії розмежування від командувача Операції Об’єднаних сил, у пропуску відмовляли незаконні збройні формування на непідконтрольною українській владі території. Деякі з них вже протягом місяців живуть у власному авто, багато хто вирішив залишитися поблизу КПВВ і за першої ж нагоди перетнути лінію розмежування. В якості місць для проживання використовувалися будь-які приміщення, які не призначені для цього, без відповідних умов для проживання.

Про це розповів координатор з питань захисту БФ «Право на захист» Володимир Олексенко.

«Декларативно пропуск здійснювався з причин гуманітарного характеру – за окремим рішенням командувача Операції Об’єднаних сил. Але жодним нормативно-правовим актом таким причини не пояснюються, тому пропуск фактично призупинився. Таким чином, сотні людей по обидві сторони лінії зіткнення залишилися без можливості повернутися до своїх родин, поховати близьких, пройти оперативне або заплановане лікування, додивитися недієздатних родичів», – повідомив Володимир Олексенко, пишуть Донецькі новини.

«За нашими спостереженнями, найпростіше було перевезти труну з тілом для поховання. Також варто відзначити, що навіть при наявності дозволу від командувача ООС більшості людей відмовляли в перетині на непідконтрольною території », – розповів координатор з питань захисту БФ «Право на захист».

Володимир Олексенко зазначив, що люди залишилися наодинці зі своїми проблемами – в невідомості, з обмеженою кількістю грошей, без відповідного сезонного одягу. Протягом декількох місяців вони шукали всі можливі місця для проживання.

«Варто зазначити, що місцева влада зазвичай не сприяла розміщенню таких людей. Нам відомий лише один випадок, коли глава ВГА допоміг розселити частину людей з КПВВ», – розповів він.

Як повідомлялося, 110 осіб прорвалися через блокпост окупантів на Донбасі, а потім перейшли через КПВВ «Новотроїцьке» на територію, підконтрольну Україні. Люди не витримали багатогодинного очікування.

  • Після відкриття контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ) на Донбасі однією з умов в’їзду на підконтрольну українській владі територію є обов’язкова самоізоляція протягом 14 днів за допомогою мобільного додатку «Дій вдома» або обсервація. Інакше в пропуску через КПВВ можуть відмовити.
  • Докладні інструкції правозахисників про те, як користуватися мобільним додатком «Дій вдома» для контролю режиму самоізоляції, який повинні встановлювати громадяни на КВПП при виїзді з тимчасово окупованих територій в Донецькій і Луганській областях, а також з тимчасово окупованого Криму, читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань.
  • 10 червня на Донбасі відкрилися після карантину КПВВ «Мар’їнка» (Донецька область) і пішохідний КПВВ «Станиця Луганська» (Луганська область). Всім, хто слідує з тимчасово окупованої території України, роблять безконтактний температурний скринінг тіла і проводять опитування щодо контакту з хворими на COVID-19. Людей (крім тих, хто прибуває для участі у ЗНО) пропускають тільки за умови згоди на проходження самоізоляції з використанням єдиного електронного сервісу «Дій вдома», або обсервації.