У Мінсоцполітики розповіли, навіщо Україні накопичувальні пенсії

Новини
соцвыплаты

Після виходу на пенсію українці втрачають близько 70% трудових доходів, в майбутньому цей показник виросте до 80% через демографічні зміни, що істотно вище міжнародних норм, йдеться в інформаційному матеріалі «Питання та відповіді про накопичувальних пенсії» Міністерства соціальної політики України.

«Зараз в Україні для більшості з 11,2 млн пенсіонерів фактично працює тільки перший, солідарний рівень пенсійної системи. Однак, він вже ніколи не зможе забезпечити гідне життя українських пенсіонерів», – відзначають в міністерстві.

Мінісоцполітікі наполягає на необхідності впровадження обов’язкових накопичувальних пенсій. Відомство виділяє три великі проблеми діючої в Україні пенсійної системи.

Перше, погані прогнози по демографії. На даний момент пенсії 11,2 млн пенсіонерів оплачують внески 13 млн працюючих українців. Згідно з прогнозом Інституту демографії ім. Птухи, до 2050 це співвідношення складе 11,7 млн ​​пенсіонерів проти 9,7 млн ​​платників внесків.

Друге, низькі пенсії. 60% українських пенсіонерів отримують пенсію в 3000 грн на місяць або нижче. Це відповідає показнику коефіцієнта заміщення (співвідношення доходів людини на пенсії і під час трудової діяльності) в 29%, тоді як згідно з конвенцією Міжнародної організації праці, він не повинен бути нижче 40%. У Мінсоцполітики очікують, що через несприятливі демографічні тенденції в майбутньому коефіцієнт заміщення знизиться до 18-20% в силу невідповідності темпів зростання зарплат в економіці і пенсій.

Третє, пенсії нічим фінансувати. Реформа Єдиного соціального внеску в 2016 році в рамках якої ЄСВ був знижений майже вдвічі до 22%, не принесла результатів.

«Частина зниження планувалося направити на внески до накопичувальної системи, але вона не була створена, – відзначають в Мінсоцполітики. – В результаті, знизивши навантаження на бізнес, держава отримала недофінансовану пенсійну систему (дотація Пенсійного фонду в 2020-21 роках становить близько 200 млн грн , – ред.), не запропонувавши громадянам пенсійні накопичення як компенсатор».

З 1 грудня поточного року мінімальну пенсію в Україні збільшать з 1854 до 1934 гривень за рахунок підвищення прожиткового мінімуму – на 80 гривень. З 1 жовтня доплату до пенсії в розмірі 400 грн отримають пенсіонери у віці від 75 до 80 років.

Громадяни України, які були працевлаштовані неофіційно, не зможуть претендувати на пенсії, якщо в терміновому порядку не змінити деякі норми законодавства, заявила міністр соціальної політики Марина Лазебна.

Як повідомлялось, Мінреінтеграції запроваджує віддалену ідентифікацію для вимушено переселених осіб (ВПО) та мешканців ОРДЛО, які є одержувачами пенсій та соціальних виплат, але через блокування окупантами КПВВ на лінії розмежування в умовах карантину не мають можливості виїхати на підконтрольну Україні територію, щоб їх отримати. Онлайн-ідентифікація здійснюватиметься шляхом авторизації одержувача в особистому кабінеті порталу Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»).

Нагадаємо:

  • У травні 2021 року Пенсійний фонд України опублікував проект постанови Кабінету міністрів про виплату заборгованості по пенсіях внутрішньо переміщеним особам і тим, хто відмовився від довідки переселенця. Правозахисники вважають, що прийняття цього порядку зовсім не означає, що переселенці відразу отримають свої гроші.
  • За інформацією Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової, сума заборгованості по пенсіях переселенців і жителів тимчасово окупованих територій за рішеннями судів досягла 11 мільярдів гривень.