Український Центр громадянських свобод отримав Нобелівську премії миру разом з Олесем Біляцьким з Білорусі і центром «Меморіал» з РФ

Новини
Копія медалі Нобелівської премії, виставлена ​​в Норвезькому Нобелівському інституті в Осло Фото: Reuters

Лауреатами Нобелівської премії миру 2022 року стали українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод», який виявляє та документує воєнні злочини Росії проти українського цивільного населення в ході війни проти України, а також керівник білоруського правозахисного центру «Вясна» Алесь Біляцький та російська правозахисна організація «Меморіал».

Про це повідомляється на сторінці Нобелівського комітету у Twitter.

«Норвезький Нобелівський комітет вирішив присудити Нобелівську премію миру 2022 року правозахиснику Алесю Біляцькому з Білорусі, російській правозахисній організації «Меморіал» та українській правозахисній організації «Центр громадянських свобод»», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що лауреати Нобелівської премії миру представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Вони впродовж багатьох років просували право критикувати владу та захищати основні права громадян.

«Вони доклали визначних зусиль, щоб задокументувати воєнні злочини, порушення прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру та демократії», – наголосили в Нобелевському комітеті.

Українська громадська організація «Центр громадянських свобод» була створена 30 травня 2007 року у Києві. Голова центру – правозахисниця Олександра Матвійчук.

«Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Центр громадянських свобод бере участь у виявленні та документуванні воєнних злочинів Росії проти українського цивільного населення. У співпраці з міжнародними партнерами Центр відіграє керівну роль у притягненні винних до відповідальності за скоєні злочини», – зазаначають у комітеті.

Алесь Біляцький був одним із ініціаторів демократичного руху, який виник у Білорусі в середині 1980-х років. Він присвятив своє життя просуванню демократії та мирного розвитку у Білорусі. Серед іншого, заснував правозахисну організацію «Вясна». Органи влади Білорусі неодноразово намагалися змусити його замовкнути. Активіст був ув’язнений з 2011 по 2014 роки. Однак після масштабних демонстрацій проти режиму в 2020 році його знову заарештували. 60-річний правозахисник досі перебуває під вартою без суду і був визнаний політичним в’язнем.

Російська правозахисна організація «Меморіал» була заснована в 1987 році правозахисниками колишнього Радянського Союзу, які прагнули гарантувати, що жертви гноблення комуністичного режиму ніколи не будуть забуті. Російська влада визнала організацію іноземним агентом, а у грудні 2021 року ліквідувала «Меморіал» і закрила центр документації назавжди.

Загалом у 2022 році на премію миру подали 343 заявки: на 251 особу та 92 організації.

Серед номінантів вказували російського опозиціонера Олексія Навального, екскандидатку в президенти Білорусі Світлану Тихановську, шведську екоактивістку Грету Тунберг, британського телеведучого, одного з піонерів створення документальних фільмів про природу Девіда Аттенборо, міністра закордонних справ острівної держави Тувалу (в Океанії) Саймона Каву, фактчекерів з Індії та активістів з Китаю, Гонконгу, індійського письменника, уйгурського вченого та інших.

Кандидатами-організаціями на премію миру називали Міжнародний суд ООН (ICJ), Групу аналізу даних з прав людини (HRDAG), Центр прикладних ненасильницьких дій та стратегій (CANVAS), Агентство ООН у справах біженців, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міжнародний комітет Червоного Хреста та Всесвітню організацію охорони здоров’я.