Лауреатами Нобелівської премії миру 2022 року стали українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод», який виявляє та документує воєнні злочини Росії проти українського цивільного населення в ході війни проти України, а також керівник білоруського правозахисного центру «Вясна» Алесь Біляцький та російська правозахисна організація «Меморіал».
Про це повідомляється на сторінці Нобелівського комітету у Twitter.
«Норвезький Нобелівський комітет вирішив присудити Нобелівську премію миру 2022 року правозахиснику Алесю Біляцькому з Білорусі, російській правозахисній організації «Меморіал» та українській правозахисній організації «Центр громадянських свобод»», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що лауреати Нобелівської премії миру представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Вони впродовж багатьох років просували право критикувати владу та захищати основні права громадян.
BREAKING NEWS:
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the 2022 #NobelPeacePrize to human rights advocate Ales Bialiatski from Belarus, the Russian human rights organisation Memorial and the Ukrainian human rights organisation Center for Civil Liberties. #NobelPrize pic.twitter.com/9YBdkJpDLU— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2022
«Вони доклали визначних зусиль, щоб задокументувати воєнні злочини, порушення прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру та демократії», – наголосили в Нобелевському комітеті.
Українська громадська організація «Центр громадянських свобод» була створена 30 травня 2007 року у Києві. Голова центру – правозахисниця Олександра Матвійчук.
«Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Центр громадянських свобод бере участь у виявленні та документуванні воєнних злочинів Росії проти українського цивільного населення. У співпраці з міжнародними партнерами Центр відіграє керівну роль у притягненні винних до відповідальності за скоєні злочини», – зазаначають у комітеті.
Алесь Біляцький був одним із ініціаторів демократичного руху, який виник у Білорусі в середині 1980-х років. Він присвятив своє життя просуванню демократії та мирного розвитку у Білорусі. Серед іншого, заснував правозахисну організацію «Вясна». Органи влади Білорусі неодноразово намагалися змусити його замовкнути. Активіст був ув’язнений з 2011 по 2014 роки. Однак після масштабних демонстрацій проти режиму в 2020 році його знову заарештували. 60-річний правозахисник досі перебуває під вартою без суду і був визнаний політичним в’язнем.
Російська правозахисна організація «Меморіал» була заснована в 1987 році правозахисниками колишнього Радянського Союзу, які прагнули гарантувати, що жертви гноблення комуністичного режиму ніколи не будуть забуті. Російська влада визнала організацію іноземним агентом, а у грудні 2021 року ліквідувала «Меморіал» і закрила центр документації назавжди.
Загалом у 2022 році на премію миру подали 343 заявки: на 251 особу та 92 організації.
Серед номінантів вказували російського опозиціонера Олексія Навального, екскандидатку в президенти Білорусі Світлану Тихановську, шведську екоактивістку Грету Тунберг, британського телеведучого, одного з піонерів створення документальних фільмів про природу Девіда Аттенборо, міністра закордонних справ острівної держави Тувалу (в Океанії) Саймона Каву, фактчекерів з Індії та активістів з Китаю, Гонконгу, індійського письменника, уйгурського вченого та інших.
Кандидатами-організаціями на премію миру називали Міжнародний суд ООН (ICJ), Групу аналізу даних з прав людини (HRDAG), Центр прикладних ненасильницьких дій та стратегій (CANVAS), Агентство ООН у справах біженців, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міжнародний комітет Червоного Хреста та Всесвітню організацію охорони здоров’я.
- У 2021 році лауреатами Нобелівської премії миру стали російський журналіст Дмитро Муратов та філіппінська журналістка Марія Ресса.