Речниця Білого дому Керолайн Левітт натякнула, що США не будуть фінансово допомагати Україні у війні проти Росії. За даними ЗМІ, адміністрація президента Дональда Трампа розглядає можливість припинення всіх поточних поставок військової допомоги Україні.
Про реакцію Білого дому Левіт повідомила 1 березня у ефірі Fox News, передає DW.
«Джо Байден вже не в Овальному кабінеті. США більше не виписуватимуть чеків на далеку війну без справжнього миру. Це те, чого президент (США Дональд Трамп – ред.) хоче», – сказала речниця.
При цьому вона звинуватила президента України Володимира Зеленського у тому, що він нібито спровокував віцепрезидента США Джей Ді Венса під час зустрічі у Білому домі.
Водночас видання Washington Post (WP) та The New York Times (NYT) повідомляють, що адміністрація президента США Трампа розглядає можливість припинення всіх поточних поставок військової допомоги Україні.
При цьому, як заявив NYT неназваний чиновник адміністрації Трампа, американський президент може ухвалити рішення про припинення навіть непрямої підтримки України, яку надають США, що включає інші види військового фінансування, обмін розвідданими, підготовку українських військових і пілотів, а також розміщення центру управління міжнародною допомогою на американській військовій базі в Німеччині. Уся допомога може бути скасована найближчим часом, додає співрозмовник видання.
«Адміністрація Байдена вважала військову допомогу Києву у розмірі 67 мільярдів доларів, яку вона надала Києву, важливою. Трамп розглядає будь-яку подальшу допомогу як важіль тиску», – наголосив виданню Washington Post неназваний посадовець в адміністрації Трампа.
Тим часом міністр оборони США Піт Гегсет доручив кіберкомандуванню збройних сил США припинити спрямоване проти Росії планування, включно з наступальними кіберопераціями, пише видання The Record із посиланням на джерела.
За словами співрозмовників видання, командуванню повідомили, що наказ почне діяти «в найближчому майбутньому». Зазначається, що під заборону, серед іншого, можуть потрапити й операції, пов’язані з допомогою Україні. Раніше кіберкомандування відправляло фахівців до Києва для посилення «цифрової оборони» України, а також для дослідження можливостей Москви, зокрема в розвідувальних цілях.
Майбутнє фахівців кібервійськ США, штат яких становить майже шість тисяч осіб, незрозуміле. У кібервійськах США кожен четвертий опікується Росією, яка вважається бастіоном глобальної кіберзлочинності, і була залучена до численних кібератак проти американських приватних компаній і держструктур.
Джерела The Record зазначили, що наказ Хегсета було віддано близько тижня тому, і тому він жодним чином не пов’язаний зі скандальними переговорами Дональда Трампа і Володимира Зеленського, які переросли в суперечку в прямому ефірі і завершилися видворенням української делегації з Білого дому.
Нагадаємо:
- 28 лютого 2025 року Зеленський прибув до Білого дому у Вашингтоні та зустрівся з Трампом. Зокрема вони мали підписати міжурядову угоду про корисні копалини. Раніше українська, і американська сторони повідомили, що документ вже погоджений. Ця угода – рамкова. У ній ідеться про створення спільного фонду, яким керуватимуть Україна та США. Україна вноситиме 50% доходів з видобутку природних ресурсів, які реінвестуватимуть в українську економіку.
- Під час зустрічі президентів України та США між ними сталася суперечка, яку спровокував віцепрезидент Джей Ді Венс. Серед іншого Трамп заявив, що або Київ підписує угоду з Вашингтоном про рідкісноземельні копалини, або «ви будете воювати самі». Після цього Зеленський достроково залишив Білій дім. Сам президент США у соцмережі Truth Social опублікував пост, де заявив, що глава України може повернутися, коли буде «готовий до миру»