Росія продовжує використовувати кримінальні справи як інструмент тиску на громадських активістів, журналістів, релігійних діячів та всіх інакодумців в окупованому Криму. Впродовж 2024 року правозахисниками було зафіксовано щонайменше 56 незаконних або сумнівних кримінальних проваджень стосовно кримчан.
Про це повідомляє правозахисна організація «КримSOS».
«Приводами для кримінальних переслідувань мешканців Криму стали звинувачення у зв’язках із забороненими в РФ організаціями, державній зраді, шпигунстві, публічних висловлюваннях, організації диверсій або закликах до насильства», – йдеться у повідомленні.
Як зазначається, деякі з них стали жертвами переслідувань за діяння, які не становлять злочину відповідно до українського законодавства. Справи щодо інших осіб потребують додаткової інформації.
«Важливо, що такі переслідування базуються на сумнівних звинуваченнях та є наслідком застосування російського кримінального законодавства на окупованих територіях, що порушує міжнародне гуманітарне право», – вказують правозахисники.
Загалом, нагадали в «КримSOS», кримінальні справи за нібито причетність до політичної організації Хізб ут-Тахрір, яка в РФ вважається терористичною, порушили проти громадських журналістів Рустема Османова і Азіза Азізова, імама Вахіда Мустафаєва, колишнього імама Ремзі Куртнезірова, Мемета Люманова, Мустафи Абдураманова, Алі Мамутова, Арсена Кашки, Енвера Халілаєва та Нарімана Аметова.
Також ФСБ порушила кримінальні справи проти щонайменше шести мешканців Криму за статтею про публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності. Хтось з них став жертвою кримінальних переслідувань окупантами через нібито заклики у соцмережах до насильницьких дій проти росіян, хтось – через буцімто заклики до вбивства російських військових або ж антиросійські й антиурядові гасла.
Крім того, після тривалого свавільного утримання у слідчому ізоляторі Сімферополя окупанти обвинуватили херсонську активістку Ірину Горобцову у шпигунстві, а Людмилу Колеснікову, яка приїхала з Ірландії у Ялту на похорони матері, – у державній зраді.
Нагадаємо:
- За інформацією «КримSOS», упродовж 2024 року щонайменше 29 кримських політв’язнів були етаповані до різних пенітенціарних установ на території Росії для відбування незаконного покарання.