Росіяни продовжують використовувати порт тимчасово окупованого Маріуполя та узбережжя Азовського моря для забезпечення своєї армії. У курортному селищі Сєдове росіяни збудували нафтобазу, а 14 червня 2024 року на одному з причалів порту Маріуполь вперше за час окупації з’явилося судно для транспортування нафтопродуктів.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань та радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.
У колись курортному селищі Сєдове, що знаходиться за 50 кілометрів на схід від Маріуполя, окупанти збудували сховище для нафтопродуктів. Як виявили за допомогою супутникових знімків ЦЖР та «Маріуполь.Спротив», нафтобаза споруджена прямо на березі Азовського моря.

Територія сховища нафтопродуктів у селищі Сєдове Новоазовської громади Донецької області. Фото: супутники Sentinel-2, Maxar. Колаж: investigator.org.ua
Окупанти почали облаштування нафтобази у вересні 2023 року, а завершили орієнтовно у лютому 2024-го. На сьогодні, як видно із супутникового знімку, нафтобаза налічує 9 резервуарів.
«Величезна «нафтобаза», схожа на Азовську в Ростові-на-Дону, що палала нещодавно, тепер тут. Чому тут? Тому, що неподалік знаходиться наливна станція, яка належала за часів Януковича ТОВ «Азовнафтопродукт». Так от там вихід трубопроводу, по якому гнали дизельне пальне. Чи воно працює зараз – інформації немає. Але таке величезне нафтосховище на фоні «виносу» місць зберігання палива вказує на розуміння росіянами ризиків та спроби їх диверсифікації», – повідомив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

Пляж у колись курортному селищі Сєдове Донецької області, де окупанти збудували нафтобазу. Фото: соцмережі
Сєдове Новоазовського району – селище у північному Приазов’ї, окуповане Росією з 2014 року. Після початку великої війни населений пункт став одним із найзакритіших на узбережжі Азовського моря, оскільки став базою для російської окупаційної армії. Поруч, в 10 км на північ, у трикутнику між селами Олександрівське – Щербак – Маркине Новоазовської громади, знаходиться військовий полігон площею близько двох тисяч гектарів, який нещодавно окупанти «розконсервували».

Колаж: investigator.org.ua
Окупанти також здійснюють спроби постачання нафтопродуктів морем. 14 червня 2024 року на одному з причалів порту Маріуполь вперше за час окупації було зафіксоване судно для транспортування нафтопродуктів.
«Не зважайте на розмір танкеру. Одного такого вистачить на два- три дні забезпечення фронту з огляду на колони паливозаправників. Але. Це вже про повноцінну підготовку до запуску залізниці до порту. Цим дизпаливом точно не трактори з комбайнами будуть заправляти. Це або для тепловозів на далекі відстані, або для їхнього вантажу в броні. Без варіантів», – вважає Петро Андрющенко.

Танкер в порту окупованого Маріуполя у період 14.06.2024 – 24.06.2024. Фото: супутник Sentinel-2, t.me/andriyshTime. Колаж: investigator.org.ua
Наступні рази танкер вантажністю візуально до однієї тисячі тонн заходив у порт 22, 23 та 25 червня відповідно.
На думку радника мера Маріуполя, такі дії окупантів можуть свідчити про дві речі. Перша – росіяни розкладають «яйця по різним кошиках», тобто, збільшують кількість місць зберігання нафтопродуктів.
«Друга – з огляду на те, що носії «Калібрів» досі не в портах Азова, а ховаються на стоянках на рейді в каналі, – рано чи пізно виникне потреба дозаправки. Тому готують наш порт для такого швидкого заходу вночі. Встигнути протягом темної доби легко. Спіймати буде важко. Ну й версія підготовки до [запуску роботи] залізниці нікуди не поділась», – написав у своєму телеграм-каналі Петро Андрющенко.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter