Как украинские дроны взорвали железнодорожную цистерну с горючим оккупантов, подозрения военным РФ в военных преступлениях в Украине, задержание в Крыму женщины из-за NFT-марки о «российском военном корабле»: обзор событий за неделю

Юг
Горящая цистерна после атаки украинских БпЛА в Бердянском районе. 27.10.2024 г. Фото соцсетей

Обзор важнейших новостей за неделю, 28 октября — 3 ноября 2024 года, на временно оккупированных российскими войсками территориях Херсонской, Запорожской областей Украины и Крыма.

Херсонська область

П’ять років позбавлення волі з конфіскацією майна – такий заочний вирок 25 жовтня виніс Херсонський міський суд 34-річному Сергію Мухіну, депутату Генічеської міської ради від партії «Ліва опозиція». Він публічно використовував заборонену російську комуністичну символіку на святкуванні окупантами «Дня победы» 9 травня 2022 року.

***

Затриманий українськими правоохоронцями колишній заступник голови окупаційної адміністрації Херсона виявився пенсіонером Служби безпеки України. Він судився і продовжує судитися з Пенсійним фондом України щодо перерахунку і виплати пенсій. Ухвалою Центрального районного суду Миколаєва його відправили за ґрати до 19 грудня 2024 року. Раніше ЦЖР писав, що затримали 63-річного Сергія Рибачка, колишнього заступника голови окупаційної адміністрації Херсона, у минулому співробітника Служби безпеки України, однак ця інформація виявилась помилковою. 

Дмитро Тригуб

Дмитро Тригуб

56-річна Марина Завгородня з Херсона заочно визнана винною в колабораційній діяльності за ч. 7 ст. 111-1 КК України. Вона працює на ворога бухгалтеркою експертно-криміналістичного центру окупаційного міністерства внутрішніх справ Херсонської області.

Затриманий торік 22-річний Владислав Кононенко з Тернопільської області визнаний винним у державній зраді і виправдуванні збройної агресії Росії проти України. Тернопільський апеляційний суд залишив у силі обвинувальний вирок суду першої інстанції, він набрав законної сили.

43-річний капітан поліції Володимир Ведмеденко в 2022 році перейшов на бік ворога і став працювати в окупаційній поліції Херсонської області. 29 жовтня Деснянський районний суд міста Чернігова заочно визнав його винним у державній зраді і колабораційній діяльності.

П’яний бойовик «ДНР» Микола Сененко 19 березня 2022 року погрожував зброєю мирним мешканцям Херсонщини і зґвалтував неповнолітню дівчину. За скоєний злочин Національна поліція заочно повідомила йому про підозру в жорстокому поводженні з цивільним населенням. Рідні Сененка розшукували його: зв’язок із ним зник в березні 2022 року.

35-річний росіянин Джабраїл Юсупов причетний до незаконної депортації дітей з села Новопетрівка Миколаївської області в 2022 році. За цей злочин СБУ 31 жовтня заочно повідомила йому про підозру в порушенні законів та звичаїв війни. Раніше Юсупову повідомили підозру за викрадення і катування мешканців Новопетрівки.

Джабраїл Юсупов, військовий РФ, підозрюваний у воєнних злочинах. Фото з соцмереж

32-річний бойовик «ДНР» Олександр Серпілін у лютому 2022 року добровільно пішов воювати проти України на боці ворога. 4 серпня 2024 року він потрапив у полон ЗСУ. 29 жовтня Дружківський міський суд Донецької області визнав його винним у державній зраді і колабораційній діяльності.

47-річна Ганна Додіван, активістка і блогерка з Херсона заочно визнана винною в колабораційній діяльності. Вона працювала в кількох відділах місцевої окупаційної адміністрації і серед іншого організовувала незаконні поїздки херсонських дітей до Криму.

69-річна Людмила Караєва, колишня головна архітекторка Каховки на Херсонщині перейшла на бік ворога і працює в місцевій окупаційній адміністрації. Вона допомагає ворогу віджимати майно у його законних власників.

Запорізька область

Окупаційна влада РФ на півдні Запорізької області оголосила про рух великої колони начебто будівельної техніки з Бердянська в Токмак і закликала водіїв обмежити пересування цією дорогою. В умовах окупації будь-які «рекомендації» росіян є обов’язковими до виконання.

За інформацією підконтрольної Росії адміністрації на ТОТ Запорізької області, вранці 31 жовтня 2024 року Бердянський морський торгівельний порт атакували українські дрони.

Слідчі Служби безпеки України заочно повідомили про підозри п’ятьом офіцерам національної гвардії РФ (Росгвардії) – Алєксєю Домбровскому, Сєргєю Довганю, Алєксєю Рєшетнєву, Юрію Лукачову та Мурадхану Ахмєдханову, які у березні 2022 року організували та здійснили захоплення Запорізької атомної електростанції.

Цього тижня Сили оборони України атакували залізничну інфраструктуру в тилу російської армії, повідомив гауляйтер захопленої частини Запорізької області Євген Балицький. ЦЖР верифікував місце, де українські БпЛА влучили у ешелон з пальним.

Колишній міліціонер, депутат та заступник директора КП «Ритуал» з Мелітополя Андрій Румянцев пішов служити в окупаційні органи «госбезопасности»: депортував людей, збирав дані про патріотів та формував «загони швидкого реагування» нібито для охорони вчителів, завезених з Росії. Колаборант заочно засуджений Комунарським районним судом Запоріжжя на 15 років позбавлення волі.

АР Крим та м. Севастополь

Ділянка землі Російського центру науки і культури в Гельсінкі опинилась у переліку активів РФ, конфіскованих фінською владою за клопотанням НАК «Нафтогаз України» як компенсацію за збитки, завдані захопленням Росією активів компанії у Криму згідно з рішенням Гаазького арбітражу.

Окупанти визнали, що захоплене РФ підприємство «Чорноморнафтогаз» повністю припинило експлуатацію всіх родовищ, що незаконно використовуються Росією на шельфі Чорного моря, після ударів Сил оборони України по бурових платформах. У зв’язку із цим обсяг видобутку корисних копалин в окупованому Криму знизився на 28,1%.

ФСБ затримала у Криму Людмилу Колесникову: жінку звинуватили у “шпигунстві” та нібито “наданні фінансової допомоги Україні за покупку цифрових поштових марок”.

Людмила Колесникова

Командира 5 роти незаконного збройного формування «Самооборони Криму», що діяла на півострові, засуджено до 13 років позбавлення волі за державну зраду, участь у діяльності НЗФ та посяганні на територіальну цілісність та недоторканість України. За інформацією Центру журналістських розслідувань, йдеться про Андрія Ляутіна.

72-річний Анатолій Синюк з міста Судак АР Крим, колишній депутат Верховної ради Криму від «Партії регіонів» отримав від прокуратури АР Крим та Севастополя нову заочну підозру в державній зраді і колабораційній діяльності. Йому інкримінують перехід на бік ворога в 2014 році і надання окупантам послуг з капремонту набережної в Судаку.

Анатолій Синюк

37-річний Валентин Таранов з Криму добровільно підписав контракт з окупаційною армією РФ і в 2023 році відправився воювати проти України до Запорізької області. 29 лютого 2024 року він потрапив у полон. 28 жовтня Орджонікідзевський районний суд Запоріжжя визнав його винним у державній зраді.

«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань), випуск від 30 жовтня 2024 року.

Ситуація на вільному та окупованому півдні – інтервʼю з Сергієм Даниловим, керівником Центру близькосхідних досліджень.

***

На окупованому півдні України та в Криму масово пересихають річки та водосховища. Блог Сергія Старушка.

***

Які санкції до Росії застосували США, ЄС та Велика Британія у жовтні. Огляд Наталії Кокоріної.