Обзор важнейших новостей за неделю, 25 ноября — 1 декабря 2024, на временно оккупированных российскими войсками территориях Херсонской, Запорожской областей Украины и Крыма.
Херсонська область
На окупованій Херсонщині 26 листопада українські військові атакували автомобілі так званого «голови адміністрації» Нової Каховки Віталія Гури та його заступника Максима Новака. Ймовірно, для цього було використано FPV-дрони. Обом колаборантам, на жаль, вдалось вижити.
З’ясувалася доля картин, викрадених окупантами восени 2022 року з Новокаховської картинної галереї імені Альбіна Ґавдзинського на лівобережній Херсонщині, про що писав ЦЖР. Роботи художника про будівництво Каховської ГЕС, «випливли» в московському офісі російської нафтопровідної компанії «Транснефть», яка контролюється державою. До викрадення національного надбання України безпосередньо долучився гауляйтер Херсонщини Володимир Сальдо.
На окупованій Херсонщині так званий «Херсонський обласний суд» засудив громадян України Ігоря Протоковила та Олега Коваленка до 12 років позбавлення волі за сфальсифікованими ФСБ обвинуваченнями у нібито «шпигунстві».
Національна поліція України повідомила про підозру в колабораційній діяльності відомій херсонській журналістці Тетяні Левандовській. За даними правоохоронців, вона добровільно пішла на співпрацю з росіянами та погодилась очолити незаконне “Управління з питань засобів масової інформації та зв’язку з громадськістю” в окупаційній “адміністрації” Херсонщини. Жінка є наближеною до місцевих колаборантів Володимира Сальдо та Віталія Булюка.
Запорізька область
Директор держпідприємства «Дослідне Господарство «Якимівське» Національної академії наук перейшов на бік ворога – керує експропрійованим підприємством, розпродував майно, дозволив влаштувати на території базу ворожих військ та розселяв окупантів у віджаті квартири. Ленінський районний суд Запоріжжя заочно засудив його до 12 років позбавлення волі.
Генеральним директором АТ «Эксплуатирующая организация ЗАЭС», яка має забезпечувати роботу захопленої російськими окупантами атомної станції та управління персоналом, Росатом призначив росіянина Раміля Галієва. Зрадник Юрій Черничук залишається директором станції.
З початку року росіяни майже вдвічі збільшили кількість людей, яких визнають терористами та екстремістами та вносять до відповідного переліку Росфинмониторинга. Значна частина переліку – це українці, викрадені на окупованих росією територіях. З вересня 2024 року 17 мешканців Запорізької області внесені до переліку терористів та екстремістів.
ФСБ обвинуватила у шпигунстві 24-річного Леоніда Попова, мелітопольця з діагностованою недиференційованою шизофренією. Окупанти викрали його у квітні 2023 року, утримували та катували, а тепер погрожують 20 роками позбавлення волі. Надії на те, що Леоніда визнають невинуватим, практично немає. З 2022 року невідомо про жоден виправдувальний вирок для громадян України в російському суді або в «суді» на окупованих територіях.
АР Крим та м.Севастополь
В Україні суд виніс вирок ще одному колишньому депутату Верховної Ради Автономної Республіки Крим, який навесні 2014 року порушив присягу та підтримав окупацію Криму Росією. За інформацією Центру журналістських розслідувань, до 13 років позбавлення волі засуджено Арабаджієва Володимира Івановича.
Прокуратура Автономної Республіки Крим та м.Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт щодо начальника кримського штабу «Юнармии», який пропагував служби в армії РФ серед українських дітей та молоді на півострові. За інформацією Центру журналістських розслідувань, судитимуть Сергія Гаврильчука. ЦЖР писав про нього у розслідуванні «Готуйся вбивати або помирати за Росію. Мілітаризація дітей в окупованому Криму».
Експорт до так званих «дружніх Росії країн» збіжжя, вирощеного на окупованій частині Херсонської області, може розпочатись ще до кінця 2024 року. Вивозити пшеницю російські загарбники планують через порти Криму і Севастополя. З Кримського півострова зерно має потрапити до семи країн, зокрема, Індії та Китаю.
За публічного обвинувачення Прокуратури Автономної Республіки Крим та м.Севастополя оголошено вирок черговій кримській “судді”. За інформацією Центру журналістських розслідувань, за колабораціонізм до 13 років позбавлення волі засуджено Головченко Світлану Олегівну.
56-річний Дмитро Кравченко, колишній начальник Нижньогірського райвідділу поліції в АР Крим заочно визнаний винним у державній зраді. 21 листопада Подільський районний суд міста Києва виніс йому вирок.
Колишнього народного депутата України Олега Царьова суд визнав винним визнано винним у фінансуванні збройної агресії Росії та засудив до восьми років ув’язнення з конфіскацією майна на 460 млн гривень. Йдеться про квартиру у центральній частині Дніпра, земельну ділянку на Київщині, а також два майнові комплекси в окупованому Криму. Зокрема, йдеться про санаторій “Кірова” та музей “Садиба княгині Барятинської”, де наразі проживає Царьов.
За процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим повідомлено про підозру в колабораційній діяльності окупаційному «міністру внутрішньої політики, інформації та зв’язку Республіки Крим». За інформацією Центру журналістських розслідувань, мова про Куршутова Альберта Абдурашитовича.
***
«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань), випуск від 28 листопада 2024 року.
Продовження розслідування про піратський флот Росії в Азовському морі, який активізувався восени в захопленому порту Маріуполь. До переліку суден, які РФ по-злодійськи використовує для вивезення зерна, металу, руди, вугілля, глини та іншої продукції, додамо ще чотири балкери. Три з яких ще не потрапили до санкційних списків.
Логістичний ланцюжок воєнного злочину – вивезення збіжжя із окупованої Херсонщини та відвантаження його на незаконний експорт із закритих і підсанкційних портів окупованого Криму. «Херсонская зерновая компания» може вільно підписувати угоди зовнішньоекономічної діяльності і постачати зерно та іншу продукцію у так звані «дружні країни» через термінал «Авал» («Авліта») у Севастополі.
Огляд санкцій, які США, ЄС та Велика Британія застосували до Росії в листопаді.