Войска РФ применяют против ВСУ боеприпасы с ядовитым газом, будущее взыскание с РФ в пользу «Нафтогаза» $5 млрд за утраченные активы в Крыму и приговоры коллаборантам из ВОТ: обзор событий за неделю

Юг
СПБУ «Петр Годованец» (переименованная РФ в MODU CRIMEA 2) на Одесском месторождении, 7 сентября 2017 г. Фото: dpsu.gov.ua

Обзор важнейших новостей за неделю, 14 – 20 апреля 2025, на временно оккупированных российскими войсками территориях Херсонской, Запорожской областей Украины и Крыма.

Херсонська область

Російські загарбники виявились неспроможні утримувати захоплені і незаконно створені ними установи на лівобережній Херсонщині. З травня 2024 року вони не сплачують за електроенергію в окупаційному заповіднику «Аскания-Нова». Заборгованість за неї разом зі штрафними санкціями сягнула вже майже 3,5 мільйонів рублів – цю суму зараз намагаються вибити через підконтрольний окупантам «суд».

Чергова організована окупантами пропагандистська акція біля входу на територію заповідника «Асканія-Нова». Фото: окупаційні ЗМІ

38-річний російський військовий Константін Макін у березні 2022 року разом із іншими окупантами вдерся до будинку старости села Новопетрівка Баштанського району Миколаївської області Валентини Касапи, погрожував їй розстрілом. Тоді ж росіяни викрали її чоловіка Володимира Касапу, били, напилком пиляли зуби, а потім розстріляли і викинули його тіло на дні дренажної канави. За скоєний злочин Снігурівський районний суд заочно визнав Макіна винним у жорстокому поводженні з цивільним населенням. Суд над двома росіянами, вбивцями Володимира Касапи ще триває.

***

60-річний Володимир Коновалов, голова Бериславської районної ради Херсонщини попереднього скликання, визнаний винним у пособництві ворогу. Він займався викраденням та вивезенням зерна, мародерством, погрожував розправою людям і брав участь у їхніх викраденнях. Одним із доказів у справі стала публікація ЦЖР. Рівненський міський суд 26 березня виніс йому заочний вирок – 11 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Колаборант Володимир Коновалов (ліворуч). Фото: окупаційні ЗМІ

47-річний росіянин Юрій Єрємєєв приїхав керувати відділом сільського господарства в окупаційній адміністрації Каховки на Херсонщині. Він – мешканець Алтайського краю, до кінця 2021 року працював заступником мера Барнаула. У 2022 році його арештували і судили за отримання хабаря. В лютому 2025 року завершився термін заборони на його роботу в органах влади РФ.

***

Херсонку Ганну Подшивайло визнали винною в колабораційній діяльності. Вона в 2022 році проводила разом із матір’ю незаконний референдум для російських окупантів. У лютому 2025 року обох жінок затримали. 11 квітня Херсонський міський суд виніс Ганні Подшивайло вирок: три роки шість місяців позбавлення волі, без конфіскації майна.

***

Захопленим управлінням Головного Каховського магістрального каналу (далі – УГКМК) на Херсонщині російські окупанти призначили керувати росіянина Павла Мєльніка із Заполяр’я. Він 22 роки відпрацював у «глибокому бурінні», після виходу на пенсію переїхав до окупованого Криму і пішов воювати проти України, брав участь у захопленні Бахмута на Донеччині.

Росіянин Павєл Мєльнік в кабінеті директора УГКМК, квітень 2025 року. Фото: скріншот відео окупаційних ЗМІ

На лівобережній Херсонщині «загубився» так званий «прем’єр-міністр» окупаційного «уряду», росіянин Андрєй Алєксєєнко. З середини січня він не підписує офіційних документів, а з 1 лютого закинув і свої сторінки в соцмережах. Високопосадовець такого рангу «зникає» на ТОТ України вперше. Відсутність Алєксєєнка помітили місцеві журналісти. На їхній запит у окупаційній «адміністрації» регіону відповіли, що «прем’єр» вже третій місяць знаходиться у відпустці, проте є підозри, що його могли затримати російські спецслужби.

***

30-річний Ескендер Мустафаєв із Криму, «етнічний росіянин», як він сам себе називає, у 2023 році добровільно пішов воювати проти України на боці російських загарбників. Він будував оборонні споруди навколо захопленої Запорізької АЕС в Енергодарі і потрапив у полон ЗСУ в знищеному росіянами селі Кринки на Херсонщині. 3 квітня Миколаївський апеляційний суд переглянув і посилив йому вирок першої інстанції. Нове покарання – 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Вирок набрав законної сили.

***

36-річний Енрік Ваків з Херсона у 2014 році перейшов на бік російських загарбників, воював на їхньому боці в лавах так званої «ДНР» РФ і ПВК «Вагнер». Він брав активну участь у бойових діях у Донецькій і Херсонській областях. За скоєний злочин Нацполіція України заочно повідомила йому про підозру в державній зраді.

***

45-річному Вадиму Поліщуку, фігуранту публікацій ЦЖР, законно обраному голові селищної громади Асканії-Нова Каховського району на Херсонщині СБУ 18 квітня заочно повідомила про підозру в колабораційній діяльності. Він працює на ворога на посаді першого заступника голови окупаційної адміністрації Нижньосірогозької селищної громади Генічеського району.

***

64-річна Олена Феодосієва, перебуваючи на посаді керівника Центру економіко-правових досліджень та консультацій Херсонської торгово-промислової палати в 2022 році стала заступницею гауляйтера Херсона. Для конспірації вона використовувала псевдонім «Анна Ушакова». 9 квітня Херсонський міський суд заочно визнав її винною в колабораційній діяльності.

***

Херсонський міський суд повністю виправдав 66-річного Павла Андрієвського, інженера технічного нагляду за побудовою об’єктів. Його звинувачували у видачі завідомо неправдивих офіційних документів і пособництві у заволодінні чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем. За версією слідства, Андрієвський сприяв у розкраданні грошей при будівництві амбулаторій у селах Щасливцеве і Чонгар Генічеської міської громади у 2020 році.

***

37-річна Валерія Макарчук, мешканка Горлівки Донецької області в 2022 році на боці російських загарбників брала участь в окупації Херсонщини, викраденнях і катуваннях людей. Національній поліції Україні вдалось довести її причетність до скоєння воєнних злочинів у селищі Приозерне Херсонської міської громади і селищі Білозерка. За це їй заочно повідомили підозру в державній зраді і жорстокому поводженні з цивільним населенням.

***

Мешканець Херсонщини Сергій Сердюк, будучи співробітником Дар’ївської виправної колонії №10 в 2022 році добровільно став служити тюремником на російських загарбників. Після звільнення Херсона мобілізувався до Збройних Сил України. В травні 2024 року чоловіка затримали. 10 квітня Херсонський міський суд визнав його винним у колабораційній діяльності і відправив за ґрати на вісім років.

Запорізька область

На лінії бойового зіткнення у Запорізькій області почастішали випадки застосування російськими військами боєприпасів з отруйним газом. Серед українських військових вже є загиблі.

Російська ручна граната РГ-Во з отруйною речовиною, яку окупанти скинули на позиції ЗСУ Фото: facebook.com/KSP.ZSU

На тимчасово окупованій території Запорізької області створений загарбниками так званий «Запорізькій обласний суд» засудив до 14 років ув’язнення 58-річну жительку Енергодара, співробітницю Запорізької АЕС Лілію Качкарьову. Окупанти інкримінували жінці нібито «державну зраду» та «фінансову підтримку українських військ».

Лілія Качкарьова, працівниця Запорізької АЕС, незаконно засуджена окупантами. Фото: t.me/orlovdmytroEn

Російська окупаційна влада вже системно конфіскує нерухомість в українських жителів Маріуполя, які вимушено залишили місто під час активних бойових дій або загинули під час облоги Маріуполя. З моменту початку окупації міста минуло три роки.

АР Крим та м. Севастополь

Прокуратурою АР Крим та Севастополя передано до суду обвинувальний акт стосовно колишнього керівника окупаційного «Агентства рибного господарства Республіки Крим». За інформацією ЦЖР, йдеться про Дмитра Євсєєва, який почав працювати на загарбників у березні 2014 року після окупації Криму, а вже влітку втратив посаду після реорганізації «відомства» окупантами. Після цього Євсєєв перебрався на підконтрольну Україні територію, де влаштувався на роботу спочатку в управління Держрибагентства у Запорізькій, а потім Херсонської області.

Дмитро Євсєєв, колишній «голова Агентства рибного господарства Республіки Крим» у Заводському районному суді Миколаєва Фото: ЦЖР

У тимчасово окупованому Криму на узбережжі в районі Керчі зафіксовано новий викид мазуту внаслідок аварії російських танкерів «Волгонефть» у Керченській протоці 15 грудня 2024 року.

Збирання мазуту на узбережжі біля Керчі в окупованому Криму Фото: РИА Новости Крым

Європейський суд з прав людини 14 квітня оприлюднив переліки питань до уряду РФ та просить його надати свої зауваження щодо групи справ про «усиновлення» українських дітей в окупованому Криму та про примусове надання громадянства РФ кримчанам у 2014 році, вимушене переміщення осіб з півострову на материк, втрати ними майна та дискримінації агресором кримських татар. У другій групі серед потерпілих є кримські журналісти Наталія Кокоріна та Сергій Мокрушин, які співпрацювали з ЦЖР і були змушені залишити Крим через переслідування окупантів.

***

Суд Парижа визнав і надав дозвіл на примусове виконання (exequatur) рішення Гаазького арбітражу щодо відшкодування збитків, завданих незаконною експропріацією активів Групи «Нафтогаз» в окупованому Криму в обсязі 5 млрд дол. Попри арбітражне рішення та ухвалу Верховного суду Нідерландів, Росія відмовляється виплатити «Нафтогазу» присуджену суму. Відтак Група ініціювала міжнародну кампанію зі стягнення з метою забезпечити виконання арбітражного рішення в юрисдикціях, де РФ має активи.

***

За публічного обвинувачення прокуратури автономії до 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна заочно засуджений, ексдепутат Сімферопольської міської ради VI скликання, та вже колишній «віцепрем’єр Республіки Крим». За інформацією ЦЖР, йдеться про Дмитра Полонського, який після окупації Криму Росією у 2014 році був призначений «заступником Голови Ради міністрів Республіки Крим – міністром внутрішньої політики інформації та зв’язку» та формував інформаційну політику на півострові в інтересах країни-окупанта, допоки не був звільнений з посади у 2019 році.