Идентификация коллаборантов, причастных к религиозным преследованиям в Запорожской области, и приговоры приспешникам РФ на ВОТ: обзор событий за неделю

Юг
Оккупационный «Минкульт» Запорожской области в отжатом помещении церкви «Благодать», Мелитополь. Фото из соцсети

Обзор важнейших новостей за неделю, 26 мая — 1 июня 2025, на временно оккупированных российскими войсками территориях Херсонской, Запорожской областей Украины и Крыма.

Херсонська область

49-річного колаборанта Володимира Стацика, відомого під прізвиськом «Бурят», майже одразу після призначення поліцаєм у Каховці Херсонської області росіяни кинули на підвал і звинуватили в розбещенні малолітніх. Тримали його доволі довго і відпустили після того як рідні Стацика найняли російського адвоката і сплатили за нього викуп. Після цього він виїхав до Росії, де в жовтні 2024 року зареєструвався як індивідуальний підприємець.

Володимир Стацик і Віталій Млавець

37-річний Дмитро Демченко, співробітник державної установи «Північна виправна колонія №90» з Херсона визнаний винним у державній зраді. Він влітку 2022 року став працювати на ворога в незаконно створеному «УСИН» – управлінні служби виконання покарань по Херсонській області. Він залучав до різних робіт людей з місця позбавлення волі. Під час його роботи одного з викрадених росіянами працівників колонії знайшли мертвим. 15 травня Хаджибейський районний суд Одеси виніс йому заочний вирок.

Російські підрядники зірвали ремонти у восьми школах лівобережжя Херсонщини.

54-річна мешканка Херсона Тетяна Войцеховська в 2022 році отримала одну з керівних посад в окупаційній «Службе по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий» Херсонської області. Вона агітувала людей йти працювати на ворога, підбирала працівників незаконно створеного органу влади. За скоєний злочин 20 травня Херсонський міський суд заочно визнав її винною в колабораційній діяльності.

39-річна майор поліції Ярослава Сарміна з Херсона порушила присягу і з травня 2022 року служить російським загарбникам. 20 травня Херсонський міський суд заочно визнав її винною в державній зраді і колабораційній діяльності.

56-річний Михайло Горбунов у 2022 році став гауляйтером села Кучерявоволодимирівка Чаплинської селищної громади Каховського району Херсонщини. Він здавав односельців командиру загону спецпризначення Росгвардії Алєкєю Ощєпкову, після чого росіяни їх викрадали і катували. Горбунов раніше був стукачем у міліції, а останнім часом торгував рибою. СБУ заочно повідомила йому підозру в державній зраді і колабораційній діяльності.

54-річний залізничник Юрій Санін у 2022 році незаконно очолив станцію «Херсон» і організовував залізничні перевезення ворожих вантажів. Під час його роботи за працівниками станції стежили, одного з них кинули на підвал за підозрою в симпатіях до ЗСУ. 26 травня Херсонський міський суд заочно визнав Саніна винним у пособництві ворогу.

Юрій Санін, колаборант. Фото з соцмереж

Російські загарбники вигнали з посади директора незаконно створеної школи в селі Григорівка Присиваської сільської громади Херсонщини Аліну Кліщевську, законно обрану депутатку Каховської райради від президентської партії «Слуга народу». Замість неї вони призначили 46-річну колаборантку Ганну Шонія, депутатку Присиваської сільської ради. Ще раніше окупанти вигнали з посади гауляйтера Присиваської громади Сергія Кліщевського, законно обраного сільського голову.

Сергій і Аліна Кліщевські, подружжя-колаборанти. Фото з соцмережі

52-річна Тетяна Сафроненко влітку 2022 року «розпиляла» майже 4 мільйони гривень. Ці гроші витратили на безпідставне нарахування премій в трьох освітніх закладах Херсона. За цей злочин Національна поліція України заочно повідомила їй про підозру в розтраті чужого майна. На той час Сафроненко була заступницею начальника управління освіти Херсонської міської ради. Вона ж у 2022 році стала співпрацювати з окупаційною владою.

46-річний колишній електрик Руслан Ковальчук з села Тавричанка отримав від СБУ заочну підозру в колабораційній діяльності. Він у 2022 році очолив окупаційну адміністрацію села Дудчине в Каховському районі Херсонщини, про що писав ЦЖР. За це йому світить від п’яти до десяти років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Російські окупанти продовжують виконувати свою програму із заселення підконтрольних їм територій України воєнними злочинцями, яких вони називають «героями СВО». Для вбивць та ґвалтівників на лівобережжі Херсонщини пропонують усілякі преференції, пільгові кредити на житло та гарантовані робочі місця. Наприкінці травня тут були працевлаштовані перших вісім «ветеранів». Таким чином, загарбники одночасно намагаються збільшити кількість проросійського населення в регіоні, а також хоча б частково розв’язати проблему з фатальним браком кадрів.

СБУ заочно повідомила про підозру в участі і керівництві злочинною організацією, колабораційній діяльності, незаконному позбавленні волі і катуванні людей двадцятьом поліцаям з Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонщини. Серед них є фігуранти публікацій ЦЖР. Усім їм світить позбавлення волі строком від 12 до 15 років з конфіскацією майна.

52-річний Андрій Мовчан, мешканець Каховки очолив окупаційну адміністрацію Таврійської міської громади Каховського району на Херсонщині. Попередній гауляйтер міста Євген Четкарьов тепер очолює виконавчий комітет Херсонського регіонального відділення окупаційної Асоціації юристів. Мовчан у минулому був депутатом Каховської міської ради і її секретарем.

«Свою нещирість ти там не приховаєш». Херсонець Олексій Барчук про свій полон і колаборантів, разом з якими сидів у російських катівнях

Олексій Барчук, Таллінн. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Олексій Барчук, Таллінн. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Запорізька область

ДП «Місцеві дороги Запорізької області» Запорізької ОДА 12 і 15 травня за результатами тендерів уклало з ТОВ «Будівельна компанія Кальміус» три договори щодо будівництва у Запоріжжі на загальну суму 658,82 млн грн.

Розслідувачі видання The Kyiv Independent ідентифікували колаборантів, причетних до релігійних переслідувань на ТОТ Запорізької області, зокрема – у Мелітополі. Ці люди можуть бути причетними до арештів, допитів та інших форм тиску на християн різних конфесій та деномінацій у місті.

Управління оборонної роботи Запорізької ОДА купувало бар’єр безпеки типу «Єгоза» на третину дорожче, ніж інші замовники в Україні. Про це свідчить аналіз 18 закупівель такої ж продукції у 2025 році на суму щонайменше 76,88 млн грн (частину обсягів оборонні замовники приховали згідно закону).

АР Крим та м.Севастополь

Прокуратура автономії скерувала до суду обвинувальний акт щодо учасника НЗФ «Самооборона Криму», який сприяв Росії в окупації півострова. За даними ЦЖР, мова йде про колишнього працівника КДБ СРСР Віктора Аносова, дії якого кваліфіковані як участь у діяльності не передбаченого законом збройного формування (ч.2 ст.260 КК України), державна зрада (ч.1 ст.111 КК України), посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ч.2 ст.110 КК України).

Віктор Аносов, учасник НЗФ «Самооборона Криму» Фото: myrotvorets.center

В окупованому Криму у віці 88 років померла ветеранка кримськотатарського національного руху Айше Сейтмуратова.

Айше Сеітмуратова Фото: Facebook Рефат Чубаров

«Влада» окупованого Криму лише зараз змогла виконати обіцянку та передати дитячій музичній школі №2 будівлю Меджлісу кримськотатарського народу у Сімферополі, яку так званий «Госсовєт Республіки Крим» «націоналізував» у травні 2023 року. Справа затягнулась через ремонт, який тривав понад півтора року.