Атака на НАБУ и САП похожа на скоординированную операцию по дискредитации антикоррупционного фронта

Мнения
Севгиль Мусаева, главный редактор издания «Украинская правда». Фото:facebook.com/sevgil.musaieva

События последних дней массовые обыски в НАБУ, проверка САП, атаки на общественных активистов и журналистов…

Это похоже на скоординированную операцию по дискредитации антикоррупционного фронта. И, к сожалению, у нее есть все признаки того, что происходит не впервые, но впервые с таким открытым пренебрежением к принципам правового государства, пишет в Facebook Севгиль Мусаева, главный редактор издания «Украинская правда».

НАБУ не ідеальне. Факт. Сама неодноразово критикувала цю інституцію. Але Бюро створювалося за гроші наших міжнародних партнерів, Україна брала на себе зобовʼязання створити якісну антикорупційну інфраструктуру, бо це важливо для демократичної трансформації нашої країни на шляху в ЄС. (Якщо ми ще плануємо туди вступати). Саме справ НАБУ бояться ті, хто звик вирішувати. І саме тому НАБУ стає часто обʼєктом для атак. За попередньої влади відбувалося схоже.

Сьогодні я весь день провела в розмовах. З іноземними журналістами, які пишуть про Україну багато років. З дослідниками, які займаються вивченням нашої держави в провідних аналітичних центрах. У кожного з них одне й те саме запитання: що відбувається в Україні? Навіщо це все саме зараз, в такий важкий і без того момент війни?

Я намагалася зрозуміти.

І серед усього побаченого й почутого за цей день є один факт, який мене досі не відпускає.

Під час одного з обшуків силовики сильно побили детектива НАБУ. А потім роздирали йому повіки пальцями, аби розблокувати його телефон через FaceID. ?

Це як взагалі?

Симптоматично, як розгортається вся ця історія. 10 липня представники НАБУ в спілкуванні з нашими журналістами вже прогнозували атаку: якщо влада зламає процес призначення керівника БЕБ, наступною буде атака на антикорупційну інфраструктуру. А влада таки зламала конкурс і новий, «прогресивний» Кабмін нічого не планує змінювати.

Уже наступного дня після цього, ДБР вручило підозру Віталію Шабуніну. Паралельно з цим почалася телеграм-кампанія проти журналістів, дискредитація “Дзеркала тижня”, “зливи” про справи, які роками не рухались.

Ще один цікавий факт: наші джерела кажуть, що НАБУ готує підозру Тімуру Міндічу людині, не чужій для ОП. Назвемо це так. Можливо, в цій ситуації вирішили спрацювати на випередження ?‍♀️

Що буде відбуватися далі?

Імовірно, незабаром ми побачимо в Раді законопроєкт про переатестацію НАБУ і БЕБ. Так, БЕБ, у якого немає керівника. А також спроби закріпити всі корупційні справи за новопризначеним генеральним прокурором.

І, вочевидь, на все це знайдуться голоси серед тих, кого детективи НАБУ розслідували та документували.

Але в цій історії вже не йдеться про одну структуру чи всю антикорупційну систему. Нехай і створену за гроші іноземних партнерів.

Йдеться про кордони між нами і ними між країною, що бореться за свободу стільки років, і системою, яка хоче повернутися до часу “рішалова” і недоторканних.

Атака на НАБУ це також і сигнал усьому громадянському суспільству. Наступними можуть прийти по будь-кого….