У российской армии — новая война. На этот раз — с коронавирусом. И в этой войне есть невидимый фронт — в Крыму. Невидимый — потому что информацию о заболеваемости коронавирусом среди оккупационных войск в Крыму и Севастополе российские власти не обнародуют. Вообще. В отличие от собственно российских регионов.
Кремлівський офіціоз повідомляє про героїчну та самовіддану роботу військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зі знезараження місцевості. Якщо по-простому, солдати у захисних костюмах та респіраторах поливають стратегічні підприємства та військові об’єкти, а подекуди й просто вулиці російських міст, парадні та дитячі майданчики розчином хлорки. В Ставрополі взагалі продезінфікували пам’ятник жертвам Чорнобиля — мабуть, на честь річниці аварії на атомній станції. Це — проти вірусу, що передається повітряно-крапельним шляхом! Чудовий привід для проведення масштабних навчань військ хімзахисту… Але епідемії це не завадить.
Тому російська армія ґрунтовно готується хворіти. По всій РФ та в окупованому Севастополі силами військово-будівельного комплексу будують нові шпиталі — загалом на тисячу шістсот ліжкомісць. Вони знадобляться вже найближчим часом — бо захворюваність на коронавірус у російській армії зростає. Тільки офіційно в Росії близько 900 хворих на коронавірус у військах, та ще майже тисяча — серед викладачів та курсантів військових училищ та вишів. І це далеко не межа, бо казарми — це ідеальне середовище для розповсюдження повітряно-крапельної інфекції.
І при тому російська армія живе активним, зовсім не карантинним життям. Пілоти готуються до парадних польотів на 9 травня, в окупованому Придністров’ї проводять антитерористичні навчання, на флотах проходять тренування екіпажів, у Підмосков’ї відбуваються змагання мінометних розрахунків, спецназ відпрацьовує безпарашутне десантування, стратегічні ракетоносці демонструють Європі свою присутність у небі Балтики… І це повідомлення лише за одну добу!
До того ж, РФ не збирається скасовувати весняний призов – отже, в казармах людей побільшає. До речі, якщо спалахи інфекції у військових училищах та вишах швидко набували розголосу, як, приміром, зараження більше 30 курсантів пітерського Нахімовського училища, яких перекинули до Москви на муштру параду, то про ситуацію у військових частинах інформації майже немає – хіба що загальні цифри, без географії та подробиць Військова таємниця!
Але повернемось до Криму.
Тут — взагалі тиша. Чи є коронавірус в окупаційних підрозділах російської армії та флоту, чи немає — цього вам ніхто не повідомить. Секретність. Підрозділи хімзахисту Чорноморського флоту, що дезінфікували Севастополь, відправились до Абхазії. Такий собі дивний трансфер з однієї окупованої території до іншої.
У Севастополі Міноборони Росії будує шпиталь на 60 ліжок в районі бухти Омега. І саме там один будівельник підхопив коронавірус.
Між тим, на цьому медично-оборонному будівництві працює близько семисот людей. І всі вони після першого випадку захворювання живуть у наметах просто на об’єкті — тобто, це та сама казарма, тільки в профіль.
За пару днів окупаційний губернатор Севастополя Развожаєв визнав, що на ще одному будівельному майданчику — біля аеродрому Бельбек — вже 36 хворих, а це — половина всієї севастопольської коронавірусної статистики. Там також ввели режим обсервації.
Окрім нового шпиталю, Міноборони Росії готує до прийому коронавірусних хворих великий медичний корабель «Єнісей» — а це близько 450 ліжкомісць. І за даними української розвідки, «Єнісей» може стати місцем концентрації хворих на коронавірус військових з усієї Росії. Оце так подарунок окупованому місту!
Представник президента України в Криму Антон Кориневич вважає, що у цій ситуації може йтися про міжнародно-правову відповідальність РФ через порушення четвертої Женевської конвенції з захисту цивільного населення під час війни:
«РФ, як держава-окупант, що тимчасово контролює суверенну частину території України, має забезпечити належний санітарний стан і захист на цих територіях. Це її пряме зобов’язання. Невиконання цих норм може тягнути міжнародно-правову відповідальність держави», — зазначає Кориневич.
За його словами, є й інший вектор — це індивідуальна кримінальна відповідальність посадових осіб держави-окупанта, які працюють у відповідних органах окупаційної адміністрації та відповідають за вирішення питань санітарної безпеки населення окупованих територій. Їхня діяльність може містити ознаки воєнного злочину з навмисного заподіяння шкоди здоров’ю відповідно до статті 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Представник президента висловив впевненість, що українська прокуратура в ході кримінального провадження проаналізує, чи наявний там воєнний злочин, оскільки провадження відкрито як раз за статтею 438 ККУ — порушення законів і звичаїв війни.
Отже, зараз конче потрібно слідкувати за діями окупантів, документувати їх, надавати відповідну правову оцінку та передавати до міжнародних правових інституцій. Між тим, всім, хто зараз перебуває в окупованому Криму, варто побажати міцного здоров’я. Громадянам України — щоб дочекатися визволення окупованих територій. А окупантам і колаборантам — аби дожити до суду і відповісти за все.