Крымские схемы «мертвых ТОВок Наумова», руководителя фонда Пальчевского

Публикации
Андрей Наумов и Андрей Пальчевский

Очередной видеоблог Центра журналистских расследований побудило записать расследование наших коллег из программы «Наші гроші з Денисом Бігусом» под названием «Пальцем в мэры»Это расследование Bihus.info — о странной кампании кандидата в мэры Киева Андрея Пальчевского и его окружении, которое имеет связи с бизнесом россиян и «рейдеров» с гостиницами в оккупированном Крыму.

И в нем нашлись компании и люди, которые уже попадали в поле внимания Центра журналистских расследований.

У розслідуванні журналістів Bihus.info йдеться про те, що Андрій Наумов, колишній юрист клініки «Євролаб», а віднедавна — керівник благодійного фонду Андрія Пальчевського, підписується за офшорну компанію Пальчевського і — паралельно — супроводжує сумнівний бізнес, що працює в окупованому Криму.

Що це за бізнес? Наумов є керівником ще кількох українських фірм, не пов’язаних з Пальчевським — це дві ТОВки — фінансові компанії «Капітал Джірінг» та «Кантієро». Вони належать легендарним на рейдерсько-борговому ринку особам — Дмитру Мурахверу та Павлу Маліку. 

«Це донецькі відомі бізнесмени, відомі співпрацею з бізнесом родини, вірогідно, найвідомішого судді країни Артура Ємельянова. За повідомленням ЗМІ, ця співпраця полягала в творенні рейдерських схем за допомогою рішень судів. Окрім цього, Мурахвер є власником ряду компаній, що працюють в окупованому Криму та займаються готельним бізнесом. У 2018-му до Служби безпеки України також надходило звернення щодо роботи цієї бізнес-групи на території так званого ДНР», — говориться у розслідуванні  журналістів Bihus.info. 

Суттєвий момент: у розмові із журналісткою Марією Землянською Андрій Наумов стверджував, що київські фірми Мурахвера та Маліка, які він обслуговував як адвокат, — це «мертві ТОВки», які не ведуть жодної діяльності.

Фото: bihus.info

«Я надаю адвокатські послуги багатьом людям.  І в рамках цієї адвокатської діяльності я надаю адвокатські послуги багатьом людям. В тому числі і ті прізвища, які Ви тільки що назвали (Мурахвер та Малік – ред.). Але особисто з ними я не знайомий», — сказав Наумов Bihus.info.

Живіші всіх живих

Маємо сказати, що мертві, за словами Андрія Наумова, ТОВки — фінансові компанії «Капітал Джірінг» Мурахвера та «Кантієро» Маліка, живіші всіх живих і чудово себе почувають. Бо за смішні гроші скуповують заставне майно збанкрутілих банків, яке знаходиться на окупованих територіях Криму і Донбасу. І саме тому вони потрапили в поле нашої уваги під час розслідування «Пірати піщаних кар’єрів»  про незаконний видобуток піскубіля узбережжя окупованого Криму.

Земснаряди «Трофа» та «Печора», що належать компаніям із групи «Суеста», заснованим відставниками російського Чорноморського флоту, майже десятиліття ведуть грабіжницький видобуток піску біля берегів Криму.

З початком його окупації Росією судна збільшили видобуток — піску потребує будівництво численних об’єктів, яке окупанти ведуть у Криму, перетвореному на гігантську військово-морську базу.

У 2018 році судно «Печора» було арештоване українським судом в рамках кримінального провадження за спричинення шкоди заповідній зоні Чорного моря в районі Бакальської коси на 140 млн гривень.

Судна PECHORA (IMO:8714009) и TROFA (IMO:6604573) Фото: marinetraffic.com

Однак ми виявили, що земснаряди «Печора» та «Трофа» були заставним майном при отриманні кредитів Укрбізнесбанку компаніями та людьми з умовної групи «Суеста». І не тільки вони — в заставі також були комплекс перевантаження будівельних матеріалів бази технічного обслуговування флоту у Камишовій бухті, квартира і нежитлове приміщення у Севастополі та корпоративні права в компаніях групи «Суеста».

У 2015 році НБУ ухвалив рішення про ліквідацію «Укрбізнесбанку». Заставне майно збанкрутілого банку перейшло до Фонду гарантування вкладів, який і виставив його на аукціони.

Активи компаній  «Суести» в окупованому Севастополі та корпоративні права їх засновників виставлялись на «голандський аукціон» ФГВФО 10 разів і нарешті були продані у квітні 2020 року. Причому, у складі величезного пулу, куди скинули усі неліквіди, і за смішну ціну у 25 мільйонів гривень.

Право вимоги за іпотекою банку щодо севастопольських та інших активів відійшло ТОВ «Фінансова компанія «Капітал Джірінг», бенефіціаром якої є Дмитро Мурахвер, а керівником — Андрій Наумов.

Саме його підписи стоять на договорах з фондом гарантування вкладів, які знаходяться у вільному доступі на порталі ProZorro.

Договор 6cNDrKkRqkgC0

 

До слова, це ще один варіант підпису Наумова, який не впізнав підпис під документами офшорки у розслідуванні журналістів Bihus.info.

Договор бн8nC2XbPAf7fj

 

У назві пулу, що виставлявся ФГВФО на аукціон, не вказані заставні активи групи «Суеста», але вони там були — і на доказ ми маємо відповідь з Фонду гарантування вкладів та витяг із майнового реєстру, де іпотекодержателем вказана Фінансова компанія «Капітал Джірінг». Та сама «мертва ТОВка», як казав Наумов.

Що відбувається далі?

У російському Краснодарі зареєстрована ТОВ «Факторинговая компания «Инвест Фактор», яка через сімферопольську ТОВ «СДК Крым» належить все тому ж Дмитру Мурахверу.

«Инвест Фактор» іде до до так званого «Арбітражного суду Севастополя» і подає позов до п’яти компаній із групи «Суеста» з вимогою повернення кредитних боргів. Сума позову складає майже 2,5 млрд рублів.

І це не єдині права вимоги за кредитними договорами, які з аукціону купили дуже живі ТОВки Мурахвера і Маліка, і за повернення боргів за якими судиться в Криму компанія «Инвест Фактор» Мурахвера.

Десять років тому кримські компанії російського мільярдера Олександра Лебедєва отримали іпотечні кредити в українському «Енергобанку». Як заставне майно були оформлені ресторанний комплекс «Кастель приморський», будівлі кліматопавільйону та сім апартаментів в Алушті. У 2015 році НБУ України ухвалив рішення про ліквідацію «Енергобанку», а Фонд гарантування вкладів фізичних осіб продав активи банку. 21 жовтня 2019 року іпотекодержателем активів компаній Лебедєва було зареєстроване київське ТОВ «Фінансова компанія «Юніко Фінанс», співвласником якого є Павло Малік.

І далі по схемі: краснодарський «Инвест Фактор» іде до кримського окупаційного суду і вимагає від компаній Лебедєва 485 мільйонів рублів. У лютому 2020 року майно курортних закладів російського олігарха в Алушті були арештовані в забезпечення позову фірми Мурахвера.

Наразі у судовій справи щодо кримських активів Лебедєва не поставлена крапка. У засіданнях оголошена перерва, а наступне заплановано на 1 жовтня.