Крым в глубокой «засаде». Холодильник побеждает телевизор.

Крым
Одне з головних пропагандистських гасел в окупованих РФ Криму і Севастополі у 2014 році, що стало мемом і джерелом жартів. Фото: rubaltic.ru
Одне з головних пропагандистських гасел в окупованих РФ Криму і Севастополі у 2014 році, що стало мемом і джерелом жартів. Фото: rubaltic.ru

«Санкции сделали Россию сильнее», «Россия успешно проводит импортозамещение», «ВВП растет», — кричат ​​в эфирах российские чиновники и их медиа-обслуживание.

ЦЖР поинтересовался у наших читателей в оккупированном Крыму, действительно ли война против Украины и западные санкции, примененные к России за агрессию, не отразились на качестве их жизни? Ответы были ожидаемыми: введение санкций влечет за собой сложности во всех сферах бытовой жизни жителей Крыма — от продовольствия и лекарств, до автомобилей.

Країна-терорист, що вихваляється своїми “Орешниками”, якими вбиває невинних людей, геть не здатна зробити щось якісне для людей. Ані зварити смачний сир, ані створити добротну побутову техніку чи, тим більше, автівки. Досі дірки латали так званим “паралельним імпортом”, простіше кажучи — піратством. Проте і ця “лавочка” скоро закриється. 15-й пакет обмежувальних заходів до Росії, прийнятий нещодавно  Європейським Союзом, обмежують діяльність флотилії третіх держав, які допомагають Росії обходити санкції. 

Несмачні російські харчі 

Полиці кримських супермаркетів складають ілюзію повного достатку. Всього багато і все ніби є. Але ви більше не знайдете тут іспанського хамону, французького сиру чи бельгійського паштету. Європейські делікатеси остаточно зникли з продажу. 

“Асортимент ніби великий, але вибір такий собі — між несмачним і неїстівним. Російські продукти неякісні. Ковбаси, сири, молочка, — нічого смачного зробити не можуть. Рибні  консерви — то взагалі помийка. Однак ціни на продукти задрали до неба. Є ще білоруські — трохи кращі, але коштують ще дорожче. Рятують кримські продукти, але й місцеві підприємці слідом за російськими піднімають ціни”, — каже Олександр із Сімферополя.  

“Ми ще в 2014 році здивувалися, наскільки російські продукти відрізняються від українських. Сир — наче пластилін, соки — підфарбована вода, молочка — суцільна хімія, пиво — якась бодяга. Та тоді ще були продукти з Європи і по більш-менш доступних цінах. Але тепер вибору геть немає”, — ділиться Зєра із Білогірська.   

Супермаркет у Сімферополі. Фото: newdaynews.ru

Супермаркет у Сімферополі. Фото: newdaynews.ru

Європейські вина й американський віскі хоч досі представлені в Криму, але вже не в тих об’ємах. Та й нині вони мало кому по кишені. 

“Раніше під Новий рік всю елітку буквально розмітали з полиць. Ми не встигали виставляти нові пляшки. Зараз стоять, припадають пилом. Зрідка хтось візьме пляшку. А хто купить віскі за 5 тисяч?” — розповіла продавчиня сімферопольського супермаркету Катерина.   

Прилавок з елітними алкогольними виробами в сімферопольській крамниці. Фото: avatars.mds

Прилавок з елітними алкогольними виробами в сімферопольській крамниці. Фото: avatars.mds

Прощавайте, Samsung та Philips  

Прилавки кримських магазинів побутової техніки забиті товарами. Але продукція європейських, американських чи південно-корейських брендів — велика рідкість. Серед навали китайської та російської техніки лише поодинокі коробки Samsung, Philips чи LG. Великі корпорації пішли з Росії після її віроломного нападу на Україну у 2022 році. Досі в Росії розпродавали залишки їхніх товарів. Але й ті запаси вже майже скінчилися.   

“Хотіла придбати нову пральну машину, — розповідає Світлана із Сімферополя. — У мене була Bosch німецького виробництва, пропрацювала 20 років без збоїв. Звісно ж, хотіла подібну. Але в магазині сказали, що ні німецьких, ні взагалі європейських немає і вже не буде. У залишках на базі в Ростові знайшли пралку LG польського виробництва за 52 тисячі рублів (понад 500 доларів — ред.). Китайські дешевше, але ж яка там якість? Довелося взяти ту LG, хоч і дорого, бо скоро вже й таких не буде”. 

Пральні машини в магазині побутової техніки DNS, Сімферополь. Фото: avatars.mds.yandex.net

Пральні машини в магазині побутової техніки DNS, Сімферополь. Фото: avatars.mds.yandex.net

“Холодильник зламався, пішла подивитися, що можна придбати. Російські “Саратови”, білоруські “Атланти”, китайські якісь — цей непотріб коштує 100 тисяч рублів. Поцікавилася, чи є щось брендове. Запропонували Samsung — десь знайшли на материку — за 200 тисяч! (2 тисячі доларів — ред.). На той холодильник треба 5 моїх зарплат. Це ж зуби на полицю покласти, а в холодильник не буде що покласти”, — розповідає Галина із Бахчисарайського району.  

Холодильник китайського виробництва за 100 тис. рублів у кримському магазині. Фото: avatars.mds.yandex.net

Холодильник китайського виробництва за 100 тис. рублів у кримському магазині. Фото: avatars.mds.yandex.net

Недограні ігри: ну, і гад же ти 

Техніка Apple, попри заборону її постачання в окупований Крим, яку компанія ввела ще у 2015 році після запровадження санкцій США, досі у вільному продажу. Тобто легальний продаж і обслуговування вже 10 років як припинені, на арені — пірати. Можна придбати або замовити будь-який гаджет популярного бренду, якщо, звісно, дзвенить у кишені. Бо ціни вражають. 

Асортимент IPhone в інтернет-магазині в Криму. Фото: скріншот з сайту магазина

Асортимент IPhone в інтернет-магазині в Криму. Фото: скріншот з сайту магазина

Магазин “Твой гаджет” у Сімферополі. Фото: avatars.mds.yandex.net

Магазин “Твой гаджет” у Сімферополі. Фото: avatars.mds.yandex.net

Складнощі виникли й у геймерів. Розробники відеоігор відмовились співпрацювати з кримськими клієнтами, багато важливих функцій ігор та їхнє оновлення стали недоступними. Blizzard, Ubisoft, Electronic Arts та інші відомі розробники обмежили свою діяльність у Криму. 

“Багато ігор заблоковано. Неможливо грати навіть у ті, які були куплені кілька років тому. Steam працює, але купувати не дає. Відповідає: “Даний товар недоступний у вашому регіоні”. Те ж саме з Epic Games та Ubisoft. А Origin (EA app) взагалі заблокований у Криму. Можна грати тільки з VPN, але це небезпечно, бо можна взагалі втратити аккаунт, — каже геймер із Сімферополя Антон. — З кримською IP-адресою неможливо скачати і додатки з Google Play та Apple. Але це знайшли, як обійти — просто вказати, що ти мешканець США, приміром. Але з іграми це не працює”.    

Відповідь кримському геймеру від компанії Riot Games. Фото: cs13.pikabu.ru

Відповідь кримському геймеру від компанії Riot Games. Фото: cs13.pikabu.ru

Дорогий автомотлох і китайський автопром

Темні часи для власників авто. Утримувати машину в Криму стало вкрай важко і дорого. Ціни на бензин на півострові б’ють всі рекорди — 95-й уже по 70 рублів.  Автосалони, де раніше продавали машини світових брендів, перейшли на китайські автівки. Послуги СТО стали непідйомними. Оригінальні запчастини на іномарки, якими мешканці Криму отоварились до 2022 року (західні санкції не обмежували продаж легкових авто) знайти важко, та й коштують вони, ніби це деталі до Шатла.  

“Зараз, щоб їздити на хорошій іномарці, треба бути дуже заможним. “Німці” по ремонту вкрай дорогі, бо спробуй привези з Європи деталі, “американці” — то взагалі без варіантів. Он висить машина на підйомнику вже місяць, не можемо нічого знайти. А “китайця” брати — це дурня, вони ж за рік сипляться”, — каже власник сімферопольської станції техобслуговування Володимир. — “Будь-який, навіть невеликий, ремонт чи заміна простої деталі — це десятки тисяч. Те, що ще рік тому коштувало 20 тисяч, нині стало 200”. 

Китайські авто в колишньому автосалоні Volkswagen у Сімферополі. Фото: auto.drom.ru

Китайські авто в колишньому автосалоні Volkswagen у Сімферополі. Фото: auto.drom.ru

Автовласників рятують… аварії. Їх у Криму нині багато, бо вузькі вулиці міст не передбачали такої кількості автівок, яка за роки окупації зросла в рази, завдяки колонізаторам-росіянам,  а  автодорогу “Таврида” через рекордну статистику ДТП називають “трасою смерті”.

Продаж запчастин і блоків із розібраних автомобілів. Фото: Крымские Разборки

Продаж запчастин і блоків із розібраних автомобілів. Фото: Крымские Разборки

Автомобільний “канібалізм” став окремим прибутковим бізнесом.  У кожному місті є свої “авторозбірки”, де скуповують биті та несправні автомобілі, які розбирають на запчастини. 

“Розбір авто в Криму японських, німецьких, корейських та вітчизняних машин у наявності та на замовлення. Запчастини з авторозбірок на двигуни, ходову частину, механічні та автоматичні коробки передач, електроніку, оптику та корпус з документами для ГИБДД у Криму”, — рекламують свої послуги “авторозбірки”, запевняючи, що так автомобілісти зекономлять час і гроші. Але це не точно.

“Зламався двигун. Купив китайські запчастини, та вони для мого Фольксвагена не підійшли. Оригінальні запчастини ще якось возять, але вони у п’ять разів дорожчі. Довелося шукати на розбірках після ДТП. Ледве знайшов необхідне, а ціни — космос”, — розповідає Рефат із Сімферополя. 

Ліки, які не лікують 

Аптека в Криму. Фото: sevastopol.su

Аптека в Криму. Фото: sevastopol.su

Знайти закордонні препарати в аптеках Криму все складніше. Світові фармкомпанії не хочуть співпрацювати з окупованим півостровом. Як розповів так званий “керівник «Росздравнадзора» по окупованих територіях Криму і півдня, Василий Климов, півострів страждає від “особливих санкцій”, коли фармкомпанії ще співпрацюють з Росією, але відмовляються від постачань в Крим. За його словами, нещодавно без необхідних систем безперервного моніторингу глюкози залишилися кримські діти, хворі на діабет.  

Фірма “побачила в документах примітку “адреса доставки — Крим” і відмовилась здійснити постачання. Тобто Крим в очах іноземних компаній під окремими, особливими санкціями», — сказав Климов.

І знову вихід знайшли у китайців. Їхні препарати, як і машини, розхвалюють на всі лади. Проте лікарі кажуть, ситуація із забезпеченням ліками у Криму вкрай важка.  

“Немає нормальних антибіотиків.  Нема чим лікувати людей, — розповідає лікар сімферопольської поліклініки. — Людям виписують те, що є в аптеках, але російські аналоги не працюють — це пустушки”. 

Кинули навіть “свої”

Російські виробники теж відмовляються постачати свої товари в окупований Крим. Як пише “Крымская газета”, недоступними для мешканців Криму є багато товарів відомих російських брендів. Серед прикладів, які наводить видання, — московський ЦУМ, бренд одягу Roseville, ювелірний виробник SOKOLOV, компанія з виробництва текстилю Arya home collection. 

Спроба замовити товар з Росії. Фото: Галина Амарандо

Спроба замовити товар з Росії. Фото: Галина Амарандо

При виборі їхніх товарів в онлайн-магазинах кримчан чекає неприємна відповідь: “До вашого регіону доставка не здійснюється”.

У сухому залишку за 10 років російської окупації  маємо Крим, блокований від цивілізованого світу з усіх боків — як географічно, так і споживчо. А каміння з неба все падає й падає. “То ли еще будет, ой-ой-ой”…