Как формируются очереди на отключение электроэнергии в Украине — представитель ПАО «Запорожьеоблэнерго» Зореслава Цупренко

Жизнь
Робота бригади «Запоріжжяобленерго». Фото: Фейсбук ЗОЕ
Робота бригади «Запоріжжяобленерго». Фото: Фейсбук ЗОЕ

В конце марта 2024 года россияне возобновили атаки на объекты генерации электроэнергии. Из-за разрушения около 30 процентов инфраструктуры по производству электроэнергии по всей Украине введены стабилизационные отключения. Энергетики призывают украинцев экономить и просят пользоваться энергоемкими приборами с 11.00 до 17.00. Почему лучше включать энергоемкие приборы днем ​​и как формируются очереди на отключение электроэнергии? На эти и другие (не)простые вопросы во время онлайн-конференции ІРС-Південь ответила представитель ПАО «Запорожьеоблэнерго» Зореслава Цупренко.

Навіщо запроваджують стабілізаційні відключення?

— Головна мета всіх стабілізаційних відключень — утримати баланс між споживанням і виробництвом електроенергії в об’єднаній енергосистемі України.

Внаслідок обстрілів скорочується рівень виробництва, а споживання залишається на тому самому рівні. Тому споживання контрольовано знижують.

Як формуються графіки відключень

— Графіки формує кожен оператор системи розподілу (обленерго — розм.) самостійно. Але до операторів обсяги доводить Укренерго, враховуючи при цьому ситуацію в енергосистемі, рівень виробництва та споживання електроенергії, навіть прогноз погоди. Щоб не виходити за доведені ліміти, вводимо графіки відключень. Вони формуються таким чином, щоб не допустити знеструмлення критичної інфраструктури (водоканали, газо- та теплорозподільні об’єкти, заклади охорони здоров’я, тощо). На всіх інших абонентів маємо забезпечити рівномірний розподіл навантаження від графіків відключень. Це відбувається не за територіальним принципом, а в залежності від мережі, від якої заживлений будинок.

Хто визначає кількість черг та чому будинок може бути знеструмлений кілька разів на день?

Цього сезону абоненти розділені на 6 черг. Таким чином за невеликої потреби в обмеженні ми можемо відключати меншу кількість людей.

Щодо того, що будинок може бути знеструмлено кілька разів на день, то мова може йти  ще й про планові ремонтні роботи. Ми проводимо їх цілий рік, проте саме зараз, коли з’явилися графіки, споживачі сприймають їх болісніше. Крім того, ще можуть бути аварійні ситуації – пошкодження електрообладнання, — які, на жаль, також нікуди не поділися.

Чому енергоємні прибори рекомендують вмикати вдень, хіба споживання вночі не менше?

 Частиною об’єднаної енергосистеми є альтернативна енергетика, в тому числі і сонячна. В цю пору року вдень сонячні електростанції виробляють більший обсяг енергії, відповідно дефіцит в енергосистемі суттєво зменшується. Саме тому даємо рекомендації користуватися потужними електроприладами вдень з 11.00 до 17.00.

Речниця “Запоріжжяобленерго” нагадує: енергосистема України об’єднана. Тому надзвичайні ситуації на енергооб’єктах в окремому регіоні відображаються на всій країні.

“Підтримайте енергосистему! Бо від її стану наразі залежить, чи буде завтра у вас світло. І не лише у вас, а чи працюватиме транспорт, критична інфраструктура, лікарні. Скоротіть споживання. Вмикайте енергоємні прибори хоча б по черзі, якщо не виходить уникнути їхнього використання”, — закликає Зореслава Цупренко.