Дешевые овощи и деликатесное мясо. Сравнение цен на рынках Херсона и Геническа

Юг
Дешеві овочі та делікатесне м'ясо. Порівняння цін на ринках Херсона та Генічеська
Дешеві овочі та делікатесне м'ясо. Порівняння цін на ринках Херсона та Генічеська

Расстояние между правым и левым берегами Днепра в Херсонской области не превышает нескольких километров, однако уровень качества жизни на этих территориях существенно отличается. Различается в освобожденных и оккупированных общинах области также стоимость продуктов питания и иногда это различие довольно существенно.

Корреспонденты IPC-Південь и Генічеськ UA сравнили цены на мясо, молочную продукцию, яйца и другой провиант на рынках двух городов – свободного Херсона и оккупированного россиянами Геническа, установив определенные закономерности ценообразования.

Для зручності ми виключили з наших розрахунків російські рублі, якими здебільшого користуються на лівобережжі області та перевели всі ціни в українську валюту за курсом Нацбанку, округливши його до 2.4 рублів за одну гривню. Про ціни на окупованих територіях нашим кореспондентам повідомили власні джерела, а вартість продуктів на херсонському ринку ми встановили, власне, відвідавши його. Тож де дешевше продукти: в Херсоні чи Генічеську? Про це ви дізнаєтесь із нашої публікації. 

Ринок на лівобережжі Херсонщини

Ринок на лівобережжі Херсонщини

Найпопулярнішим видом продуктів восени на Херсонщині є овочі, адже в цей час закінчується збір урожаю й ціни на городину є найнижчими. Тож, порівняємо вартість  провізії з так званого «борщового» набору. Ціни цієї категорії харчів на окупованому лівобережжі дещо нижчі. Наприклад, кілограм буряка на херсонському ринку коштуватиме від 20 гривень. Аналогічну кількість цього овоча в Генічеську можна придбати за 18 гривень. Приблизно стільки ж на окупованих територіях Херсонщини коштуватиме морква, а ось в Херсоні за неї доведеться заплатити майже вдвічі більше — від 33 до 35 гривень. 

Щодо картоплі, яка є основою раціону багатьох жителів півдня України, вона також трохи дешевша в Генічеську. Тут за кілограм бульбоплода просять 27 гривень, а в Херсоні 32-35 гривень. Поціновувачі цибулі зможуть придбати кілограм цього овоча на лівобережжі області за 15 гривень, а ось на правому березі Дніпра вона коштуватиме на 10 гривень дорожче. 

Порівняльна таблиця вартості овочів. Ціни вказані у гривнях за кілограм

Порівняльна таблиця вартості овочів. Ціни вказані у гривнях за кілограм

Тож у Генічеську овочі в середньому на 30-35% дешевші. Це закономірна тенденція, і пов’язана вона з тим, що більшість аграрних підприємств знаходиться саме в окупованих росіянами громадах області. Але насправді позитиву в цьому небагато, адже низькі ціни на городину  залишають місцевих фермерів від додаткових заробітків, а значить і без мотивації до подальшої роботи. До 2014 року основними ринками збуту для херсонських аграріїв був нині окупований Кримський півострів та інші регіони України. Після 2022 року все кардинально змінилось і місцеві виробники тепер змушені працювати лише на внутрішнього споживача. Українські ринки для них закриті, а в Крим чи на Кубань херсонських фермерів не пускають російські виробники, побоюючись конкуренції. Це призводить до скорочення посівних площ та банкрутства дрібних підприємств. 

Влітку 2024 року аграрії-колаборанти винесли цю проблему в публічну площину. Наприклад, Павло Кім, фермер зі Скадовського району, заявив, що площа посіву овочів у його господарстві за час окупації скоротилась на 80%, а вирощування баштанних культур у регіоні стало взагалі нерентабельним і скоро на полицях лівобережжя області замість легендарних херсонських кавунів можуть з’явитися ягоди з російської Астрахані. 

Однак повернемось до наших цін. Наступним підпунктом буде порівняння вартості м’яса та його субпродуктів. Тут ситуація вже діаметрально протилежна. Наприклад, баранина для жителів лівобережжя є справжнім делікатесом і коштує захмарних 350 гривень за кілограм. Враховуючи велику кількість мусульманського населення на цих територіях — ситуація парадоксальна. В Херсоні баранину знайти складніше, через  малий  попит, але і вартість її набагато нижча: від 200 до 270 гривень. 

Порівняльна таблиця вартості м’яса. Ціни вказані у гривнях за кілограм

Порівняльна таблиця вартості м’яса. Ціни вказані у гривнях за кілограм

Дешевша на правобережжі і яловичина: в Херсоні за її кілограм просять від 220 гривень, а жителі Генічеська за таку ж кількість м’яса повинні будуть викласти вже від 260 гривень. Популярна серед українців свинина вартує на різних берегах Дніпра майже аналогічно: 170-180 гривень за кілограм, а ось ціла курка на окупованих територіях Херсонщини коштує майже вдвічі дорожче, ніж на звільнених: 180 гривень проти 90 гривень за кілограм. 

Курячі яйця майже не відрізняються в ціні — їх можна купити від 60-70 гривень за десяток. Молоко дещо дешевше на лівобережжі: за його літр в Генічеську просять від 30 гривень, а в Херсоні від 35. Сир коштує по 120 гривень за кілограм на обидвох берегах Дніпра, а ось поціновувачі домашнього вершкового масла на окупованих територіях перебувають в глибокій депресії. «Масляна криза» в Росії вплинула й на них, тож аби придбати кілограм улюбленого продукту, генічанам доведеться викласти близько 550 гривень. Для херсонців ця ціна буде як мінімум на 20% нижчою. 

Майже вдвічі дешевше на правобережжі області цукор: тут він коштує від 25 гривень за кілограм, у той час, коли жителі лівобережжя мають віддати на солодкий пісок від 40 гривень за кілограм. А ось в крупах зекономити можна буде вже генічанам. На окупованих територіях рис і гречка на 25-30% дешевші. Приблизно на стільки ж є нижчою ціна на хлібобулочні вироби в Генічеську, в порівнянні з Херсоном. 

Прилавки на одному з ринків міста Херсон

Прилавки на одному з ринків міста Херсон

Загалом від часу нашого останнього аналізу цін на лівобережжі та правобережжі Херсонщини, який ми проводили у квітні 2024 року, загальна картина не змінилась. У Херсоні набагато дешевше м’ясо, на окупованих територіях — овочі. В порівнянні з квітневим дослідженням, на обох берегах Дніпра простежується зростання більшості цін на продукти, ось тільки в Генічеську інфляція помітніша, особливо в цінах на м’ясну та молочну продукцію. В новому році російські аналітики прогнозують подорожчання харчових продуктів у їхній країні як мінімум на 20%. Якщо ж до цього моменту окуповані частини Херсонщини Україні не вдасться повернути, звичайно, це стосуватиметься і їх. 

Велика різниця між Херсоном та Генічеськом і в купівельній спроможності. Росіяни просто принципово вже кілька місяців відмовляються виплачувати заробітну плату жителям лівобережжя, тож навіть «дешеві» з погляду Херсона продукти для мешканців Генічеська можуть бути недосяжною мрією. Не дарма, за даними опитування, яке проводили самі ж окупанти, 48% відсотків населення тут вважають саме високі ціни на харчові продукти своєю основною проблемою.