Карательное правосудие: россияне устроили волну судилищ над похищенными жителями ВОТ Запорожчины

Юг
Здание Южного окружного военного суда, Ростов-на-Дону, РФ. Фото: rostovnadonu.bezformata.com

Россияне продолжают совершать террор в отношении жителей временно оккупированных РФ территорий. Украинцев похищают, обвиняют в вымышленных преступлениях, фальсифицируют доказательства и устраивают показательные процессы в российских судах или в незаконных судебных органах на ВОТ. В ноябре 2024 года только в Южный окружной военный суд в Ростове-на-Дону поступило по меньшей мере 13 новых уголовных дел против граждан Украины. Еще около сотни остаются на рассмотрении с 2022 года.

Південний окружний військовий суд У Ростові-на-Дону  завершує розгляд справи стосовно 61-річного Миколи Олійника. Окупанти обвинувачують чоловіка у «підготовці до теракту» — намірі вбити голову окупаційної адмінстрації Веселого Володимира Мацака.

За інформацією російської правозахисної організації «Меморіал», Миколу Олійника росіяни викрали 10 жовтня 2022 року та утримували в СІЗО-1 в Ростові-на-Дону. Судячи з його показів, російським карателям вдалося змусити його визнати себе винним.

Миколу Олійника звинувачують у підготовці до теракту. Фото: t.me/memorialsociety

Під час одного з засідань Олійник свідчив, що у 2022 році його начебто намагалися завербувати співробітники СБУ. Вони передали йому автомат для вбивства окупаційного посадовця. Отриману зброю Олійник сховав у лісопосадці та, за його словами, не планував її використовувати. Миколі Олійнику загрожує до 20 років ув’язнення.

До Південного військового суду передана і справа стосовно трьох підлітків із Запорізької області, яких окупанти вважають членами «терористичної групи «Чорний саботаж». 

Слідчий комітет РФ обвинувачує трьох неповнолітніх у тому, що  з лютого 2022 року по березень 2023 року, «діючи в інтересах СБУ, будучи прихильниками проукраїнської націоналістичної ідеології, і відчуваючи неприязнь до діючої російської влади, створили терористичне товариство». Хлопці, яким на момент повномасштабного вторгнення було 16 років, нібито заклали вибухівку біля залізничних колій на перегоні «Мелітополь -Тащенак». При цьому ніякого вибуху не було.

Підлітків в Мелітопольщини звинувачують в створенні «терористичного товариства». Фото: скрін відео з соцмережі

У фальсифікованій щодо підлітків справі є ще один епізод, який також ніякими діями не завершився: хлопці нібито стежили за місцевими депутатом і силовиком, плануючи підірвати їхні автомобілі. Підлітків також змусили дати покази про те, що ЗСУ обстріляли готель «Привал охотника» в Мелітополі.

Серед фігурантів справ, переданих до суду в Ростові-на-Дону, — 35-річний Костянтин Зіновкін, брати Олексій і Григорій Семикопенко, a також 20-річний Владислав Відлацький. Російські силовики викрали їх в Мелітополі у травні 2023 року. 

Олексію Семикопенку інкримінують шпигунство, решті — участь у терористичному співтоваристві і підготовці теракт».

Як розповідала журналістам «Свої.City» дружина Костянтина Зіновкіна Люсьєна, 12 травня 2023 року чоловік вийшов із дому і більше не повернувся. Проте до його квартири увірвалися троє невідомих у цивільному одязі, допитували маму й бабусю, обшукали помешкання. Вони заявили, що Костянтина затримали «за порушення режиму» та скоро відпустять. Близько місяця родина не знала, що з ним, а тоді окупанти звинуватили Костянтина в тероризмі та спробі підірвати людину.

Костянтин Зіновкін в окупаційному «суді» на ТОТ Запорізької області. Фото: скрін відео «Россия 1»

Мешканців Мелітополя — викраденого в квітні 2023 року Ігоря Гараніна та Сергія Євтушенка, а також громадян РФ Олену Рой і Сергія Гаркушу обвинувачують у причетності до вибухів, унаслідок яких начальник управління окупаційної адміністрації Мелітополя був поранений, а заступник начальника УВС «Мелітопольське» загинув. 

Віталія Козаченка обвинувачують у «підготовці теракту», «участі в терористичному співтоваристві» та «держзраді». Найімовірніше, це 52-річний мешканець Василівки Запорізької області з вимушено отриманим громадянством РФ. Повідомлення про його розшук 2023 року публікувала низка російських Telegram-каналів, подробиці справи невідомі. 

Проте не тільки військовий суд у Ростові практикує каральне правосуддя щодо мешканців окупованої РФ території. В грудні 2024 року незаконно створений «Запорожский областной суд» ухвалив вирок у кримінальній справі стосовно 44-річної громадянки України Ольги Чернявської. 

За матеріалами фальсифікованої справи, з лютого до грудня 2022 року Чернявська нібито збирала геолокації місць дислокації особового складу окупантів в Токмаку і передавала за допомогою месенджера своєму синові, який проходив службу у Збройних силах України.

Ольгу Чернявську з Токмака окупанти засудили до 13 років позбавлення волі. Фото: скрін відео з соцмереж

Російські силовики бездоказово вважають, що передані дані могли бути використані для нанесення вогневих ударів по місцях дислокації військ РФ. Фейковий «суд» визнав Ольгу Чернявську винною у шпигунстві з покаранням у 13 років позбавлення волі. 

Мелітопольця Сергія Богданова Запорізький обласний суд засудив за «диверсію». Чоловік нібито передав співробітнику Служби безпеки України координати, за якими українські військові поцілили по об’єкту «Мелітопольської залізниці».

Чоловіка засуджено до 14 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму.

Сергія Богданова засуджено до 14 років позбавлення волі. Фото: скрін відео з соцмереж

Окупаційний Пологівський міжрайонний суд розглядає справу стосовно 72-річного та 39-річного жителів Пологівського району. Їх обвинувачують в участі в діяльності організації «Правий сектор»

Росіяни вважають, що з 2014 року пенсіонер з Пологівського району був членом організації «Правий сектор». Окупанти стверджують, що у квітні 2024 року він, «пропагуючи серед місцевих мешканців ідеологію неонацистів, шляхом умовлянь та обіцянок вивезти їх на підконтрольну Україні територію», нібито залучив до участі в діяльності екстремістської організації свого 39-річного знайомого.

Чоловіки нібито збирали інформацію про місця розташування військової техніки та особового складу Збройних Сил Російської Федерації і передавали ці дані членам організації. За свою діяльність один з учасників екстремістського об’єднання щомісяця отримував на особистий рахунок в українському банку 10 тис. гривень.

За даними російської правозахисної спільноти «Меморіал» в листопаді до Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону надійшло щонайменше 13 нових кримінальних справ проти громадян України. Загальна кількість «українських» справ, що надійшли з початку року до ростовського військового суду, перевищила 110.