«Я до последнего верил, что это какая ошибка». Осужденный за чужое преступление дончанин Александр Черенков полтора года сражается за признание своей невиновности

Расследования
Обвинувачений Олександр Черенков, Оман, вересень 2021 року
Обвинувачений Олександр Черенков, Оман, вересень 2021 року

В тот день для дончанина Александра Черенкова ничто не предвещало бед. Человек в кругу близких отмечал свой 39-летний день рождения в Маскате – столице расположенного на Аравийском полуострове Султаната Оман, где проживает и работает по контракту с 2017 года.

«Вечером 22 января 2024 года я получил от банка уведомление о блокировании моего счета. Меня это не очень удивило, потому что иногда бывает, что украинские банки по разным причинам блокируют счета людей, долгое время находящихся за границей. Я был уверен, что это просто какое-то недоразумение. На следующий день я обратился в банк и оказалось, что мой счет заблокирован на основании приговора суда, которым меня заочно признали виновным в государственной измене, участии в террористической организации и деятельности незаконного вооруженного формирования. Это меня просто парализовало, но я до последнего верил, что это какая ошибка. Потому что я на 100% патриотический человек, поддерживаю все, что делает Украина в борьбе с фашистской Российской Федерацией, начиная с 2014 года», – рассказал ЦЖР Александр Черенков.

Заочный приговор еще 27 ноября 2023 года ему вынес Галицкий районный суд Львова – 13 лет лишения свободы с конфискацией всего имущества.

За преступления, которые он не совершал.

Плутанина з обвинуваченими

«Я — Черенков Олександр Володимирович. У мене вдома цивільна дружина і четверо дітей. На момент мобілізації вона була вагітна. Коли вона народила, то виявилось, що дитина нездорова». 

Олександр Черенков, Маскат, червень 2022 року. Фото з соцмережі

Олександр Черенков, Маскат, червень 2022 року. Фото з соцмережі

Саме так сказав уродженець і мешканець міста Сніжне Донецької області Олександр Черенков у відеозверненні російському керманичу Владіміру Путіну від групи мобілізованих з окупованої Донеччини до Збройних сил РФ. Він та інші його «колеги» поскаржилися на погані умови служби, безперервне перебування на лінії бойового зіткнення, ігнорування їхніх потреб російським командуванням. Це відео, оприлюднене 2 червня 2022 року проєктом Inform Napalm стало одним із ключових доказів у справі з обвинувачення Черенкова одразу за трьома статтями Кримінального кодексу України.

Галицький районний суд Львова встановив, що Олександр Черенков після 24 лютого 2022 року брав участь у діяльності незаконного збройного формування 1 роти 5 стрілецького батальйону 113 стрілецького полку мобілізаційного резерву терористичної організації «ДНР», що входить до складу 34 бригади 49 армії РФ. Він добровільно прибув до мобілізаційного пункту «ДНР» і протягом першого півріччя 2022 року на посаді стрільця брав участь у бойових діях проти України в селах Урожайне, Костирка, Раківка, Томарине Бериславського району Херсонської області. 

І сторона обвинувачення, і суд першої інстанції не заглиблювались у біографію Олександра Черенкова зі Сніжного. А дарма. Вже у 2015 році він постив світлини у військовій формі “ДНР” і зброєю в руках у компанії з іншими військовими незаконного збройного формування. З чого можна припустити, що вже тоді він міг воювати на боці російських загарбників у лавах так званої “ДНР”. Крім того, на його сторінці у російській соцмережі розміщено багато специфічних світлин з типовим візуальним набором сепаратиста. Там же є багато фотографій його цивільної дружини і спільних з нею дітей. Що підтверджує сказане ним у груповому відеозверненні до Путіна і може пояснити його обурення мобілізацією до лав Збройних Сил РФ попри наявність у нього чотирьох дітей.

Попри такі явні, здавалося б, докази причетності Черенкова до скоєних злочинів 1 липня 2024 року Львівський апеляційний суд скасував заочний вирок Галицького районного суду Львова від 27 листопада 2023 року і призначив новий розгляд справи в суді першої інстанції. 

Причина цього виявилася неочікуваною. Як з’ясувалось, і сторона обвинувачення, і суд першої інстанції попросту могли переплутати обвинувачених. Замість представника окупаційної армії вирок помилково винесли його повному тезці з Донецька, який з 2017 року проживає і працює в Султанаті Оман і який постійно перебуває в цій країні щонайменше з травня 2021 року.

Олександр Черенков зі Сніжного (другий праворуч), якому мали винести вирок, разом з іншими бойовиками «ДНР», серпень 2015 року. Фото з соцмережі

Олександр Черенков зі Сніжного (другий праворуч), якому мали винести вирок, разом з іншими бойовиками «ДНР», серпень 2015 року. Фото з соцмережі

Два різних Черенкови

Навіть звичайного погляду на відеозаписи і фотографії обох Олександрів Черенкових достатньо, щоб пересвідчитися: це – абсолютно різні люди. До того ж, у комбатанта з «ДНР» на лівій руці є величезне татуювання від плеча до ліктя, добре помітне як на відео, так і на численних світлинах. У іншого, засудженого, Черенкова татуювання відсутнє. 

Олександр Черенков зі Сніжного з цивільною дружиною, на його лівій руці добре помітне татуювання, серпень 2015 року. Фото з соцмережі

Олександр Черенков зі Сніжного з цивільною дружиною, на його лівій руці добре помітне татуювання, серпень 2015 року. Фото з соцмережі

На це також вказали і експерти: “В ході дослідження встановлено, що у досліджуваної особи з відеозапису “Мобилизация в “ДНР” 2022. Обращение к Путину” є татуювання на лівій руці, а у порівнюваної особи — немає”.

Обвинувачений Олександр Черенков не має татуювання на лівій руці, Маскат, листопад 2024 року. Скріншот з соцмережі

Обвинувачений Олександр Черенков не має татуювання на лівій руці, Маскат, листопад 2024 року. Скріншот з соцмережі

За даними YouControl, в Україні є щонайменше декілька повних тезок Черенкових Олександрів Володимировичів. Там же можна з легкістю знайти й інші ключові відмінності між ними. Комбатант зі Сніжного Черенков народився 24 січня 1990 року і має індивідуальний податковий номер 328******8, тоді як засуджений замість нього Олександр Черенков народився 22 січня 1985 року і має зовсім інший податковий номер. 

При уважному ознайомленні з ухвалою Львівського апеляційного суду можна помітити, що одним із доказів винуватості Черенкова став рапорт представника управління СБУ у Львівській області і повідомлення про виявлення кримінального правопорушення від 27 червня 2022 року. Вочевидь, помилка саме на цьому етапі з приписуванням злочину іншій людині і призвела до винесення помилкового вироку судом першої інстанції. 

У згадуваних документах без жодних підтверджень йдеться, як вказано в ухвалі суду, про «інформацію стосовно ознак причетності до терористичної, екстремістської, диверсійної, розвідувально-підривної та іншої протиправної діяльності громадянина України Черенкова Олександра Володимировича, 22 січня 1985 року народження». Дані цього ж Черенкова містяться і в повістках про його виклик для проведення досудового розслідування, і в оголошенні про розшук особи, яка переховується від органів слідства. 

Скріншот фрагменту повістки про виклик обвинуваченого Олександра Черенкова, мешканця Омана

Скріншот фрагменту повістки про виклик обвинуваченого Олександра Черенкова, мешканця Омана

Для того, щоб довести, що він не міг скоїти злочини, в яких його звинуватили, чоловік разом із адвокатом зібрав сотні документів і оскаржив вирок суду першої інстанції. Вивчивши їх, Львівський апеляційний суд піддав сумніву те, що обвинувачений дійсно міг вчинити інкриміновані йому кримінальні правопорушення, оскільки на час цих подій він перебував в Омані, а сторона обвинувачення не змогла довести протилежного.

Оголошення про розшук Олександра Черенкова, який “переховується від органів слідства”. Скріншот: YouControl

Оголошення про розшук Олександра Черенкова, який “переховується від органів слідства”. Скріншот: YouControl

«Я постійно проживаю в Султанаті Оман, де працюю електриком з обслуговування електрообладнання. Востаннє я виїздив з Оману під час відпустки з 29 квітня по 28 травня 2021 року: тоді я перебував в Україні. Після повернення я пройшов семиденний карантин у готелі Muscat Plaza за вимогами Міністерства охорони здоров’я Султанату Оман і маю відповідні докази. До апеляційної скарги ми подали виписки з мого банківського рахунку, де відображені всі транзакції на території Омана, зокрема, внесення щомісячної плати за оренду житла, отримання зарплати, сплату рахунків за інтернет і мобільний зв’язок. Ми надали навіть скріншоти дозволу – ліцензії – на придбання алкогольних напоїв в Омані з геолокацією її використання. Справа в тім, що в цій країні діє доволі специфічний порядок придбання алкоголю іноземцями, для чого потрібно мати спеціальний застосунок з верифікованими персональними даними і ліцензію на покупку певної кількості спиртних і слабоалкогольних напоїв на місяць, яку видає поліція Омана. Причому, людина з таким дозволом не може делегувати право придбати алкоголь своїм друзям або рідним і повинна купувати його самостійно. Тому кожну покупку тут дуже легко відслідкувати і перевірити», — розповів Олександр Черенков.

Обвинувачений Олександр Черенков, Маскат, лютий 2022 року. Фото надане Олександром Черенковим

Обвинувачений Олександр Черенков, Маскат, лютий 2022 року. Фото надане Олександром Черенковим

«Таке враження, що наді мною відверто знущаються»

Під час повторного розгляду справи суддя Галицького районного суду Львова за клопотанням адвоката Олександра Черенкова 18 лютого 2025 року призначила проведення повторної судової портретної експертизи фахівцями Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. На проведення експертизи і отримання її результатів знадобилось майже чотири місяці. 1 липня відбулося чергове засідання суду, на якому озвучили її результат. 

«На відеозапису, оприлюдненому проєктом Inform Napalm і на фотозображенні [засудженого] Олександра Черенкова, наданому Державною міграційною службою та інших фотозображеннях і відеозаписах Черенкова зображено різні особи», — йдеться у висновку експертизи, яку цитує в своїй ухвалі від 1 липня 2025 року Галицький районний суд Львова.

Це не задовольнило сторону обвинувачення, тож прокурор Львівської обласної прокуратури під час судового засідання клопотав про призначення фоноскопічної експертизи матеріалів і засобів відео-звукозапису. На думку прокурора, порівняння голосу обвинуваченого з голосом бойовика «ДНР» може стати додатковою ознакою для ідентифікації особи, зображеної на відеозаписі, оприлюдненому Inform Napalm.

Суд не задовольнив клопотання прокурора, назвавши його необґрунтованим. За оцінкою суду, сторона обвинувачення мала б зібрати переконливі докази ще на стадії досудового розслідування, а не під час судового розгляду. 

«Суд звертає увагу, що призначення за клопотанням прокурора судової фоноскопічної експертизи може призвести до порушення розумності строків кримінального провадження, оскільки ця експертиза може здійснюватися протягом тривалого часу. Тоді як розгляд цієї справи в суді триває вже понад півтора року», — йдеться в ухвалі Львівського апеляційного суду від 1 липня.

Судячи з виступу прокурора в судовому засіданні, сторона обвинувачення не готова визнати свою очевидну помилку і відмовитися від обвинувачення 40-річного Олександра Черенкова. 

«Як ми переконалися, проведення експертиз за клопотанням прокуратури можуть тривати довгий час. Відповідно, це затягуватиме судовий процес. Таке враження, що наді мною відверто знущаються», — сказав Черенков у суді.

Скріншот сторінки Олександра Черенкова зі Сніжного в соцмережі з Z-символікою, 30 січня 2023 року

Скріншот сторінки Олександра Черенкова зі Сніжного в соцмережі з Z-символікою, 30 січня 2023 року

«Я не сумніваюсь, що справедливість неодмінно буде»

Самі суди визнають, що процедура заочного судового розгляду кримінальних справ в Україні, як у випадку процесу Черенкова, не має тривалої історії застосування і не є деталізованою процесуальним законодавством. Тож суди в таких випадках виходять із загальних засад кримінального провадження, серед яких — законність, презумпція невинуватості, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін, безпосередність дослідження доказів.

Заочний або спеціальний судовий розгляд чи спеціальне досудове розслідування активно став використовуватися після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коли процеси щодо воєнних злочинів, колабораційної діяльності або державної зради стали масовими, а в суспільстві з’явився гострий запит на справедливість. І це не українське ноу-гау: є міжнародний досвід і міжнародні стандарти кримінальних проваджень за процедурою «In absentia» — зокрема, багатьом відомий судовий процес у Нідерландах щодо збиття авіалайнеру рейсу МН17

Олександр Черенков на робочому місці, Оман, 6 лютого 2023 року

Олександр Черенков на робочому місці, Оман, 6 лютого 2023 року

Розуміючи, що при розгляді справ «In absentia» можуть виникати проблеми, під час підготовки цього матеріалу ми звернулися з запитом про інтерв’ю до Львівської обласної прокуратури і озвучили в ньому два, на нашу думку, головних питання, які залишаються у справі несправедливо засудженого Олександра Черенкова. Перше: в чому полягає складність доведення до суду злочинів, які розглядаються «In absentia» і цього злочину, зокрема? І друге: чи мають намір правоохоронні органи України притягнути до відповідальності Олександра Черенкова зі Сніжного, який воював на боці російських загарбників у Донецькій і Херсонській областях? Чи вчиняються щодо цього якісь конкретні дії?

Олександр Черенков у Сніжному, 30 січня 2023 року. Фото з соцмереж

Олександр Черенков у Сніжному, 30 січня 2023 року. Фото з соцмереж

Проте заступник керівника Львівської обласної прокуратури Олексій Уманець відмовив нам у наданні відповідей на тій підставі, що ми не є учасником цього кримінального провадження. Тож ми так і не дізналися, чи планують правоохоронці притягнути того самого Черенкова до відповідальності. 

Олександр Черенков зі Сніжного, липень 2021 року. Фото з соцмережі

Олександр Черенков зі Сніжного, липень 2021 року. Фото з соцмережі

Тим часом скоро мине два роки як ця справа розглядається в судах різних інстанцій і, судячи з усього, йде до виправдувального вироку. В цьому разі не виключено, що державі доведеться компенсувати всі понесені витрати Олександру Черенкову з Омана, пов’язані з притягненням його до кримінальної відповідальності. Тоді як комбатант Олександр Черенков, судячи з його постів у соцмережі, просто зараз продовжує насолоджуватися життям у колі рідних і друзів. 

«У мене немає жодного сумніву, що справедливість неодмінно буде, — говорить Олександр Черенков з Омана. — Зрештою, наша українська правова система відмінна від російської, в якій суди виносять вироки багатьом не винним людям. Саме тому я від самого початку як дізнався про цю справу не переховуюсь і готовий співпрацювати зі слідством. Приховувати мені нічого, адже я не скоював і не міг скоїти того злочину, який мені приписують замість іншої людини». 

Обвинувачений Олександр Черенков, лютий 2023 року. Фото з соцмережі

Обвинувачений Олександр Черенков, лютий 2023 року. Фото з соцмережі

Цей журналістський матеріал створено в рамках проєкту «Важлива інформація для місцевих громад в Україні», реалізованого Fondation Hirondelle та IRMI за підтримки Swiss Solidarity. Висловлені думки належать виключно автору.