«Крымстат» и жизнь. В Крыму все прекрасно, даже если это не так

Крым
Пророссийский митинг в Крыму, 2014 год. Фото: Денис Синяков

Как ни стараются крымские гауляйтеры лепить картину счастливого «российского» Крыма, где голодные стали сытыми, а бедные – богатыми, однако выходит наоборот. Агрессия против Украины и как следствие – санкции, инфляция, падение рубля дают свои неотвратимые результаты. На шелковых панталонах с рюшами все больше дыр, через которые выглядывает то самое место, которым в народе называют сверхсложную ситуацию.

Обнародованные недавно данные «Крымстата» о социально-экономическом положении «Республики Крым» за январь-сентябрь 2024 года осветили в этом состоянии большие бреши: падение объемов строительства, промышленного и сельскохозяйственного производства, а с информации о социальных достижениях можно только посмеяться. При этом данные о целых отраслях экономики и производстве ряда продукции засекречены.

Під гриф «секретно» потрапили видобуток нафти і газу, тобто дані, які напряму б свідчили про порушення міжнародного права Росією на окупованій території України, за які арбітражний трибунал в Гаазі вже зобов’язав РФ виплатити НАК «Нафтогаз України» 5 млрд доларів. Відсутні у оприлюдненому звіті «Крымстата» дані про виробництво спецодягу — це в першу чергу військова форма для російських вбивць. Але до засекречених потрапила й інформація про виробництво яловичини, риби, пташиного м’яса, сиру, борошна, соків, а також бетону, вапняку, оксидів металів, брому і навіть косметичних засобів. 

Офіційна статистика окупованого Криму підтверджує його транзитне значення: найбільший ріст — у півтора рази — дало перевезення вантажів та вантажообіг. При цьому виробництво власної продукції на півострові падає. Індекс промислового виробництва в Криму  лише за вересень знизився на понад 11%. Скоротилося виробництво свинини, ковбасних виробів, вершкового масла, постільної білизни та взуття. 

Чи не найбільше падіння показала раніше високоприбуткова будівельна галузь: за рік обсяги будівництва впали майже на 15%, а у вересні 2024-го цей показник становив усього 68,6% від минулорічного. І це при тому, що Крим фактично віддали на розтерзання забудовникам, які виганяють потворні коробки на кожному вільному п’ятачку землі, задираючи ціни на низькопробні халупи. 

«Мы строили-строили…» або Шторми будiвництва

Чи то вже колонізатори «наїлися» кримських квартир, чи вже не можуть їх купувати через непомірні ціни та скасування в Росії пільгової іпотеки, чи бояться української «бавовни», але ринок нерухомості Криму просів. Не всі готові ризикувати своїми мільйонами та життям заради хатинки з видом на море на півострові, який будь-якої миті може перетворитися на острів.

«Найраще рішення зараз, тим більше з можливістю працювати віддалено, — це триматись подалі від Криму. Постачання регіону залежить від ситуації з мостом і суходільним коридором, плюс до всього — непоганий шанс опинитись у воєнних зведеннях. Я якось інакше уявляв собі тихе і спокійне життя», — написав Ніколай з Москви в обговоренні теми переїзду в Крим на платформі «Дзен».

Забудова Південного берега Криму. Фото: stroy-krim.org

Ринок нерухомості окупованого Криму штормить вже не перший рік, а з початком «СВО» його накрило повним штилем — продаж житла скоротився вдвічі. Сколихнули його так звані «херсонські сертифікати» — іпотечні кредити, які Росія надавала вимушеним переселенцям з окупованої Херсонщини на купівлю житла. Продавці кримської нерухомості щиро скористалися бідою сусідів і підняли ціни. Відтоді ринок пережив ще кілька хвиль злетів і спадів. 

Підрив Керченського мосту, яскрава «бавовна» в різних місцях Криму швидко коригує попит і ціни на житло на прифронтовому півострові. Як і на темпи будівництва. Падіння продажу, небажання потенційних покупців вкладатися в ризиковане пайове будівництво плюс здорожчання будматеріалів і ускладнена логістика змушують забудовників зупиняти будівництво. Нині на півострові 1 466 об’єктів незавершеного будівництва. Найбільше їх в Ялті — 398. Щоб змусити забудовників завершити об’єкти, з наступного року їм збираються підвищити податкові ставки та збільшити орендну плату за користування земельними ділянками.

Худобу забивають, пшениця не росте

Сільське господарство Криму. Суттєво скоротилося поголів’я худоби. Корів, свиней, овець та кіз стало на 7,7% менше.  Натомість забій худоби та птахів збільшився на понад 16%. Тобто худобу просто з’їли. Адже утримувати її стало дуже складно і дорого: посіви кормових культур через посуху і безводдя погоріли, а комбікорми дорожчають. 

За даними «Крымстата», зернових і зернобобових культур у Криму за січень-вересень намолотили на майже 13% менше, ніж за такий же період 2023 року, скоротились посівні площі (на 9%) та врожаї з гектара (на 14%). І така ж ситуація на всьому окупованому півдні України. Бо поливати посіви нічим: Північно-Кримський канал, який до окупації  забезпечував кримське сільгоспвиробництво водою, порожній після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС, а дощ на півострові за літо випав лише один раз.

Неврожай у Криму, 2024 рік. Фото: Віталій Халевін/ForPost

Додайте до цього пальне, яке дорожчає в Криму чи не щодня — завезену солярку спалюють на війні проти України. Запаси зерна в сільгоспорганізаціях Криму стрімко скоротилися. Нині пшениці у зерносховищах на 44% менше, ніж торік, а насіння — на 60%.

Вмирають люди і підприємства

Демографічна ситуація в крутому піке. Вмирають в Криму майже вдвічі більше людей, ніж народжується. Ото вже радість для ритуального бізнесу — він один з небагатьох, чиї послуги активно продаються. 

Така ж сумна картина і з демографією організацій. За січень-вересень у Криму зареєструвалися трохи більше 1400 юросіб і майже стільки ж були ліквідовані. Лише за вересень цього року закрилося втричі більше організацій, ніж у вересні 2023 року. Найчастіше закриваються будівельні, торговельні, сільськогосподарські, ріелторські компанії, а також готелі й підприємства громадського харчування. Ресторанний бізнес переживає глибоку депресію — дорогі ресторани спорожніли. У попиті студентська їжа — пиріжки і піца. Загальний оборот громадського харчування в Криму впав на 12%. 

Аптека у Криму. Фото: прес-служба «Минздрава РК»

Враховуючи брехливість «кримської влади», всі ці цифри сміливо можна множити як мінімум удвічі. Як доказ — розділ про ціни. Якщо вірити «Крымстату», а не власним очам, ціни в Криму ростуть, але не суттєво. Найбільше, за його даними, за рік подорожчали яйця — на понад 30%. Проте ця статистика розіб’ється об гаманці кримчан, які стрімко порожніють після походів у супермаркет чи, не дай боже, в аптеку. Банальний вірус спустошить кишеню щонайменше на 3 тисячі рублів, а це майже десята частина зарплати середньостатистичного кримчанина. Проте, за даними «Крымстата», медикаменти в Криму здорожчали за рік всього на 9%. Додамо, що цінам в Криму дивуються навіть москвичі, прибутки яких в рази більше.

Безробіття немає, фахівців — також

Така ж смішна статистика запевняє жителів Криму, що рівень їхнього життя не лише не впав, а стрімко підвищується. Грошей стає більше — у другому кварталі цього року, стверджує «Крымстат», прибутки кримчан у порівнянні з відповідним періодом торік зросли на 7%. Бо ж росте заробітна плата. У серпні середня зарплата в Криму складала понад 52 тисячі рублів  — це 500 доларів США, нарахували статисти. Тримайте мене семеро! 

Щоб отримати таку зарплату, шкільному вчителю, приміром, доведеться взяти дві ставки, два класних керівництва та ще кілька позакласних гуртків. Як кажуть самі вчителі — доведеться не вилазити зі школи. Адже оклад педагога в Криму становить трохи більше 16 тисяч рублів. 

Ярмарок вакансій у Криму, 2024 р. Фото: «Мининформ РК»

За даними ресурсу BDEX, на 1 листопада 2024 року середня зарплата в «Республіці Крим» складає 41 990 рублів, тобто, майже 404 долари за курсом Центробанка. Високі показники від «Крымстата» пояснити просто. Це середнє арифметичне всіх зарплат по колу, включаючи військових та чиновників, заробітні плати яких вимірюються не десятками, а сотнями тисяч рублів.    

Ще одна гарна новина від «Крымстата» — безробіття в Криму майже немає. Звідки ж тоді тотальний дефіцит кадрів, якщо всі при роботі? У тих же школах близько 75% кримських вчителів працюють на півтори-дві ставки через гострий кадровий дефіцит. Ці дані — теж результат агресії Росії проти України: частина безробітних подалась воювати, спокусившись на високі виплати, багато фахівців втекли від війни за кордон. 

Наостанок порадіємо за кримський бюджет. Там профіцит у 112 мільйонів рублів. Коротше кажучи, жити стало краще, жити стало веселіше. А якщо не вірите, просто заплющте очі.