Село-призрак. Россияне стерли с лица земли Безымянное на Николаевщине – фоторепортаж

Юг
Розбита сільгосптехніка в Безіменному. Фото: Олег Батурін/ЦЖР Розбита сільгосптехніка в Безіменному. Фото: Олег Батурін/ЦЖР
Разбитая сельхозтехника в Безымянном. Фото: Олег Батурин/investigator.org.ua

Восьми месяцев активных боевых действий и оккупации хватило российским захватчикам, чтобы полностью уничтожить небольшое село Безымянное. Из-за ошибки в Google-картах может показаться, что оно расположено в Херсонской области, хотя на самом деле оно относится к Снигиревской городской громаде Баштанского района Николаевщины. Однако благодаря россиянам теперь оно может вообще исчезнуть со всех карт. Корреспондент Центра журналистских расследований Олег Батурин на днях посетил отдаленные населенные пункты на юге Украины и подготовил фоторепортаж из Безменного.

Ользі Аксентій з Безіменного досі боляче згадувати своє повернення до рідної домівки після звільнення села від російських загарбників. Її будинок згорів восени 2022 року. Тоді під час боїв росіяни знищили у Безіменному все.

Ольга Аксентій. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Ольга Аксентій. Фото: Олег Батурін/investigator.org.ua

«У липні 2022 року діти наполягли, щоб ми виїжджали з села. Знаходитися там було неможливо. Росіяни грабували, забирали все, що їм було потрібно. Одну жінку вбили: пішла корову доїти і її розірвало на місці. Корів вбивало, люди тікали – було страшно. А потім як заїхали росіяни і стали «гепати», закидали авіабомбами і все розтрощили. У мене погоріло все. Я нічого не встигла забрати з будинку. Не вціліло жодної дощечки. Нічого. Тому до Безіменного ми стараємося не їздити. Бо і страшно, і дуже, дуже боляче», — зізналась Ольга Аксентій.

У селі Безіменне не залишилось жодного вцілілого будинку. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

У селі Безіменне не залишилось жодного вцілілого будинку. Фото: Олег Батурін/investigator.org.ua

За словами місцевих, Безіменне було невеличким, але дружнім селом. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну тут проживали більше 50 людей. Вони тримали корів, займалися сільським господарством. Одразу з приходом росіян там зникли електроенергія, вода та всі інші блага цивілізації. 

«Зараз це село-привид. Від нього залишилися самі руїни. Нема там нічого», — сказала Ольга Аксентій.

Місцеві люди йдуть біля розбитої трансформаторної будки. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Місцеві люди йдуть біля розбитої трансформаторної будки. Фото: Олег Батурін/investigator.org.ua

Повз Безіменне в 2022 році проходила лінія фронту. Тож апокаліптичні пейзажі у цьому селі нагадують те, що російські окупанти залишили по собі і в сусідніх селах Бериславського району Херсонщини: Дмитренка, Білогірці, Сухому Ставку, Андріївці. І цей список можна продовжувати ще і ще.

Повсюди в Безіменному можна зустріти залишки окопів. Фото: Олег Батурін/investigator.org.ua

За вісім місяців окупації Безіменне перетворилося на найбільш заміновану територію Миколаївської області. Розмінувальні роботи там досі тривають. Тому далеко не всі мешканці села можуть потрапити до своїх колишніх домівок.

За словами Тетяни Яловенко, діловода Тамаринського старостату, в селі Безіменне досі залишаються замінованими і руїни будинків, і поля. Через це місцеві фермери не можуть їх обробляти.

Окупанти перетворили село на найбільш заміновану територію на Миколаївщині. Фото: Олег Батурін/investigator.org.ua

«Поїхали якось «чорні лісоруби» у тамтешні лісопосадки по дрова і підірвались. А навесні ось підірвався черговий трактор. Хоча він працював на полі, яке до того вже сіялось і прибиралось. Ніхто не знає, що може на тебе чекати там, у землі», – сказала Тетяна Яловенко.

Зруйнований будинок у Безіменному. Фото: Олег Батурін/investigator.org.ua

Жінка впевнена, що внаслідок війни Безіменне, скоріш за все, залишиться лише в історії. Відновлювати село зараз немає ані сенсу, ані можливості. Та й тягнути заново знищені лінії електромереж на відстань у майже 18 км від села Тамарине до Безіменного навряд чи хтось буде в найближчому майбутньому.

Тож мешканці знищеного села намагаються пристосуватися хто де: в сусідньому Тамариному, у Снігурівці, Миколаєві або за кордоном. Всі вони з болем у серці згадують про своє втрачене майно і вирване коріння.

Розбита техніка і знищені будинки. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Розбита техніка і знищені будинки. Фото: Олег Батурін/investigator.org.ua

Частина мешканців Безіменного отримали житлові сертифікати від держави як компенсацію за знищене росіянами житло. Інші, у кого не було потрібних документів, продовжують їх оформлення, аби придбати житло в інших населених пнктах.

«Робота триває. Людям допомагають юристи», — запевнила Тетяна Яловенко.

Росіяни перетворили Безіменне на село-привід. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Росіяни перетворили Безіменне на село-привід. Фото: Олег Батурін/investigator.org.ua

Саме Тамарине від війни постраждало менше, ніж Безіменне. Тут повністю були зруйновані три будинки, а пошкоджені майже сто будинків. За словами Тетяни Яловенко, 22 будинки вже повністю відремонтовані: в них відновлені покрівлі і вікна.