В Херсоні в неділю, 22 жовтня, відкрили сучасний гральний дитячий майданчик між гуртожитками на вул. Комкова, у яких живуть переселенці з тимчасово окупованих Криму та Донбасу. Його власноруч встановили за один день ветерани АТО, не дочекавшись допомоги від міської влади.
Кошти на майданчик віділило «Товариство Червоного Хреста», повідмив кореспонденту Центру журналістських розслідувань повідомив ініціатор його створення Артем Кириченко.
«В гуртожитках проживає дуже багато дітей. Зараз ще заселились переселенці з Криму, Луганська, Донецька. В радіусі двох кілометрів майданчика не було. І в мене виникла така ідея зібрати підписи й звернутися до місцевої влади аби допомогли. Тому що зараз лише дітей переселенців тут мешкає 87, а також є і наші діти. Але були відмови: «бо Херсонщина бідна і в бюджеті не закладені кошти»», – розповів Кириченко.
Він додав, що просив допомоги у місцевих депутатів, але безрезультатно. Після цього вирішив звернутись до Херсонської обласної організації «Товариства Червоного Хреста».
«Я познайомився з заступником голови облорганізації «Червоного Хреста» Ларисою Марченко, котра займається проблемами ветеранів АТО і внутрішньо переміщених осіб і вона зацікавилась. Але раніше вони не спонсорували такі майданчики. Ми зібрали відео-звернення і підписи, що у нас дуже багато діток тут живе… і з Києва нам дали позитивну відповідь, виділили кошти сказали: «шукайте завод і тих хто встановить майданчик». Я зібрав хлопців, ветеранів АТО. Щоб не витрачати гроші на установку, вирішили, що своїми силами зробимо. І вчора за один день, навіть під ранок дофарбовували з ліхтариками, ми здійснили дитячу мрію», – сказав Кириченко.
Після відкриття на дитячому майданчику був ажіотаж: 10 дітлахів на одній гойдалці і ще кілька десятків у черзі. Крім того, ветерани встановили біля нього контейнер для збирання пластикового смітя.
Зробили з підручного матеріалу – ліжко порізали та й зробили. Десь два рази на місяць ми здаємо пластик, по 140 гривень за раз. Гроші витрачаємо на благоустрій – ось поставили прожектори і лампочки, освітлення трохи робимо», – розповів ветеран АТО Павло Горгуль.
Ветерани планують ще зробити освітлення дитячого майданчику, бо тепер відчувають свою відповідальність за нього.
Нагадаємо, Європейський союз виділив 800 тис. євро на проект «Активізація територіальної громади Херсону для подолання проблем вимушених переселенців», який передбачав ремонтні роботи у трьох гуртожитках Херсону та освітні програми для внутрішньо переміщених осіб із Криму та Донбасу. Проект реалізовувала міська влада разом із місцевими громадськими організаціями. Центр у розслідуванні «Єврокошти для переселенців. Херсон» розповів про численні недоліки ремонту кімнат гуртожитків. У кімнатах та кухнях «цвітуть» стіни, протікає і осипається стеля. Переселенці також скаржаться на космічні суми за комунальні послуги, які нараховуються не прозоро.
Дитячих майданчиків у жодному із гуртожитків не було. Батьки не раз звертались до місцевих депутатів та соціальних служб з цього приводу, але ніхто не відгукнувся. Переселенці розповідали, що їхні діти «грають з палками, камінням та цеглинами», а в пісочницях поблизу гуртожитку знаходять і скло, і шприци.