До п’ятої річниці Дня спротиву Криму російській окупації Центр журналістських розслідувань продовжує реконструювати події, пов’язані з окупацією півострова Росією.
Січень 2014 року. У Севастополі почали формування загонів «самооборони», які проходили «бойове хрещення» на мітингах севастопольського Євромайдану.
4 лютого до Сімферополя прибув лідер російської партії «Родіна» Олексій Журавльов. і підписав з головою партії «Руська єдність» Сергієм Аксеновим угоду про створення «Антифашистського словянського фронту» – для протидії поширенню Майдану на Південь і Схід. У середині лютого до Сімферополя для зустрічей з керівництвом Криму прибув Владислав Сурков, радник президента РФ з окупованих територій.
В ніч на 23 лютого президент Росії Володимир Путін та його найближче оточення ухвалють рішення про окупацію Криму і Севастополя.
23 лютого. У Севастополі розпочинається багатотисячний мітинг під російськими прапорами та гаслами. Громадянин РФ Олексій Чалий, який вранці прилетів із Москви, проголошений керівником координаційної ради українського міста. Законна влада повалена. Довкола Севастополя споруджуються блокпости для контролю руху на дорогах, що ведуть до міста.
25 лютого. Із Кубані до Криму прибувають російські козаки.
26 лютого. Севастополь. Олексій Чалий видає свій перший наказ – про створення муніципального підрозділу міліції «Беркут». Спецназівці отримуть зброю і вночі їдуть на Перекопський перешийок блокувати автошляхи до Криму.
26 лютого. Сімферополь. Керівництво ВР автономії збирає сесію для протягування рішення щодо референдуму про статус Криму. Аби зупинити сепаратистів, Меджліс кримських татар скликає мітинг на підтримку територіальної цілісності України. На противагу їм нечисельні проросійські організації збирають свій мітинг, отримавши підкріплення із Севастополя та Росії.