У Києві не так багато місць, де, напевне, щодня можна зустріти переселенців із Криму або ж гостей столиці, що приїхали із окупованого півострова. Одне із них – ресторан кримськотатарської кухні “Мусафір”. Тут ми і знайшли кримчан, з якими 31 березня поговорили про вибори президента, про кримську політику влади нинішньої і побажання владі новій чи оновленій.
Усі наші співрозмовники брали участь у голосуванні. Цікавимось, якою, на їхній погляд, має бути система голосування для кримчан, щоб вони не відчували дискримінації.
Для багатьох Крим – це відпочинок та приємні спогади. А чи знають пересічні громадяни про порушення прав громадян України на території півострова: про арешти та обшуки, про витіснення нелояльних окупаційній владі? І що вони про це думають?
Задаємо нашим співрозмовникам два питання, на які змогли відповісти не усі кандидати в президенти, яким Центр журналістських розслідувань розіслав запити: Чи може окупована територія мати режим вільної економічної зони? Бо саме такий дивний статус має Крим в українському законодавстві.
Друге незручне питання, на яке спромігся відповісти прямо і ствердно лише один із п’яти опитуваних нами кандидатів у президенти, – про створення кримськотатарської національної автономії.
Зупинити торгівлю з окупантами, припинити порушення прав людини та створити кримськотатарську національну автономію. Наші співрозмовники хочуть жити в вільній, некорумпованій – країні. Країні, де Крим – український, і вони можуть повернутися додому.
Подробиці в сюжеті Центру журналістських розслідувань:
Поговоривши з кримчанами про політику, ми вирішили поговорити про Крим не із його мешканцями. У день виборів президента України ми спитали у киян, що для них Крим сьогодні і що вони про нього знають:
– Що для вас є Крим?
– Чи знаєте ви про порушення прав людини на території АРК?
– Назвіть імена кримських політв’язнів.
– Чи достатньо робить влада для звільнення політв`язнів та деокупації Криму?