Будь-яких домовленостей про прямі поставки природного газу з Російської Федерації в Україну сьогодні немає.
Про це повідомив виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ході пресконференції в агентстві «Інтерфакс-Україна».
«Ніяких нових контрактів, ніяких нових домовленостей і навіть ніякого процесу наразі, принаймні з боку «Нафтогазу», немає. Але з іншого боку, зазначу, що в принципі зараз і законодавчих обмежень немає для того, щоб хтось прийшов до оператора й забронював потужності на вхід з боку РФ і почав таким чином отримувати прямі постачання з РФ», – сказав він.
Відповідну інформацію підтвердив і глава ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» Сергій Макогон.
«У нас наразі офіційно заброньовані потужності для «Нафтогазу» для виконання транзитних зобов’язань перед «Газпромом». Жодних інших бронювань у нас немає. Крім того, до нас ніхто з такими ідеями не звертався», – сказав Макогон.
«За нашими розрахунками, макроекономічний вплив нового контракту на транзит газу складе близько 2% ВВП», — повідомив Макогон.
Також голова ОГТСУ зазначив, що сумарний позитивний ефект від транзиту газу протягом п’яти років становитиме майже 150 млрд грн.
«Ми порахували, що сумарний позитивний ефект на економіку протягом п’яти років, крім дохідної частини від самого транзиту, становитиме майже 150 млрд грн», – сказав він.
Нагадаємо:
- 30 грудня 2019 року Україна і Росія підписали контракт на транзит російського газу до Європи терміном на п’ять років, мінімальна вартість якого – понад $7 млрд.
- 1 березня 2018 року НАК «Нафтогаз України» виграв Стокгольмський арбітраж проти російського «Газпрому». За рішенням арбітражу, «Нафтогаз» домігся компенсації в сумі 4,63 млрд доларів за недопоставку Газпромом узгоджених обсягів газу для транзиту. З урахуванням того, що раніше суд підтвердив борг української сторони за постачання газу на $2,018 млрд, за результатами двох арбітражних спорів на постачання і транзит «Газпром» має доплатити «Нафтогазу» $2,56 млрд.
- Через небажання виконати рішення арбітражу борг «Газпрому» перед «Нафтогазом» збільшується майже на $200 млн на рік у вигляді відсотків.