Держава має створити комплексний механізм реагування на протиправні дії окупантів у Криму, який би комбінував кримінальні та санкційні засоби впливу на порушників українського законодавства і міжнародного права.
Таку думку висловив Ігор Поночовний, керівник прокуратури Автономної Республіки Крим і Севастополя, у програмі «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).
Прокуратура не може застосувати арешт активів покупця Національного виробничо-аграрного об’єднання «Масандра», оскільки таке обмеження може бути застосовано лише щодо майна підозрюваного або обвинуваченого, зазначив Ігор Поночовний, коментуючи повідомлення про вірогідність купівлі НВАО “Масандра” дочірньою компанією ПАТ “Сбербанк Росії”.
«Тут треба повернутись до наболілого питання санкційної політики та її недосконалості в українському законодавстві. Ці питання як раз можна було б вирішувати в рамках різних обмежувальних заходів – як до самого “Сбербанку”, так і до пов’язаних чи афілійованих осіб, їхнього майна. Це має бути комплексний державний механізм, який реагував би на всі намагання окупаційної влади та влади РФ вчинити будь-які протиправні дії в Криму. Якщо такі дії є кримінальним злочином – відповідно реагує правоохоронна система, якщо ні – повинен включатися державний санкційний механізм», – сказав Поночовний.
Як раніше повідомив ЦЖР Поночовний, міжнародні конвенції дозволяють окупантам використовувати власність на окупованій території виключно з військовою метою, а не захоплювати з подальшим продажем. Дії російських окупантів щодо Національного виробничо-аграрного об’єднання «Масандра» в окупованому Криму порушують міжнародне гуманітарне право.
Як повідомлялось, «уряд» окупованого Криму виставив на аукціон 100% акцій АТ «ПАТ «Масандра», яке було утворено на базі «націоналізованого» після окупації півострова українського держконцерну «Національне виробничо-аграрне об’єднання «Масандра». Підприємство продається єдиним лотом за стартовою ціною 5,3 млрд рублів. Торги відбудуться 14 грудня.
Докладніше – у програмі «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).
Нагадаємо:
- У березні 2014 року «Госсовєт Криму» «націоналізував» 131 компанію агропромислового комплексу України в Криму, серед яких державні Інститут виноградарства і вина «Магарач» (з агрофірмою і заводами), НВАО «Масандра» (до складу якого входять Головний завод і дев’ять радгоспів-заводів) та завод шампанських вин «Новий Світ».
- 27 травня 2020 року «Госсовєт Криму» дозволив приватизувати вкрадене в України під час окупації Криму НВАО «Масандра». Об’єднання внесене до санкційних списків ЄС і США.
- 1 жовтня 2020 року «націоналізоване» після окупації Криму виробничо-аграрне об’єднання «Масандра» було перетворено з державного унітарного підприємства в акціонерне товариство. Відповідні зміни були внесені в ЕГРЮЛ. При цьому статутний капітал «Масандри» склав 3,576 млрд рублів.
- 14 жовтня «Госсовєт Криму» прийняв план приватизації, згідно з яким «ПАТ «Масандра» підлягає приватизації у 2020 році. На продаж буде виставлено 100% акцій підприємства. Їх вартість становить 3,6 млрд рублів.
- 15 жовтня так званий «прем’єр-міністр Криму» Юрій Гоцанюк підписав розпорядження про продаж майна виноробного підприємства «Массандра» на аукціоні.
- 16 жовтня Гоцанюк підписав розпорядження про відчуження частини майна «Масандри» – Воронцовський винних підвалів – з власності «Республіки Крим», щоб дозволити його продаж з аукціону за початковою вартістю 10,7 млн руб.