Тортури та довільні арешти. Держдепартамент США опублікував доповідь про порушення РФ прав людини в Криму

Новини
Фото: РИА Новости, Александр Полегенько

США опублікували доповідь про ситуацію з правами людини в окупованому РФ Криму. Як повідомляє Держдеп США, російська окупаційна влада піддає кримських татар і етнічних українців фізичному насильству, тортурам і жорстокому або такому, що принижує гідність, поводженню. США отримували безліч повідомлень про те, що в Криму принижують людей, які виступають проти окупації, і використовують каральне психіатричне ув’язнення для тиску на бранців.

Політв’язнів утримують у в’язницях в суворих і небезпечних для життя умовах, їм можуть відмовляти в медичній допомозі навіть за наявності серйозних захворювань, повідомляє посольство США в Україні.

Жителів Криму, обвинувачених у політично вмотивованих справах, все частіше переводять до Росії для судових процесів. При цьому окупанти обмежують можливість публічних слухань, а вироки судів не публікуються.

У доповіді сказано, що в Криму тривають довільні арешти і затримання, які, як вважають спостерігачі, використовуються для залякування і в якості покарання для тих, хто виступає проти окупації. У поселеннях кримських татар регулярно проводять обшуки, що супроводжуються затриманнями і відкриттям кримінальних справ. До затриманих часто не пускають адвокатів.

Також у звіті сказано, що окупаційна влада не розслідує належним чином вбивства жителів Криму і підозрілі випадки смертей і зникнень, кваліфікуючи їх як «самогубства».

Повідомляється, що в деяких випадках жителів Криму змушували здати українські паспорти, що ускладнювало їхній виїзд за кордон, тому що багато країн не визнають «паспорти» російської окупаційної влади. Також окупанти вимагали від усіх жителів Криму стати громадянами Росії – ті, хто відмовився, могли піддатися «депортації».

На території Криму обмежують свободу слова та вираження поглядів. Окупаційна влада вважає інакомислення «екстремізмом» і піддає за це репресіям.

Більшість незалежних ЗМІ в Криму були змушені припинити роботу в 2015 році після того, як окупанти відмовилися їх реєструвати. Багато журналістів після початку окупації пішли з професії або залишили Крим, інші зазнавали переслідувань і необґрунтованих арештів.

Також окупанти заборонили більшість передач українською та кримськотатарською мовами, замінивши їх на російські. На кримських радіостанціях забороняють вмикати пісні українських співаків.

США отримували повідомлення, що кримських татар переслідують за їхню мову і забороняють розмовляти нею на робочому місці. Також їм заборонили відзначати кримськотатарські національні свята і обмежили використання їхніх прапорів і символів.

Більшість представників ЛГБТ-спільноти після окупації залишили Крим, а ті, хто залишилися, піддаються дискримінації і насильству. Окупаційна влада використовує гомофобну пропаганду і забороняє ЛГБТ-спільноті проводити мирні зібрання.

У Держдепі США також заявили, що російський уряд продовжує озброювати, навчати, керувати і битися разом з бойовиками на Донбасі:

«Авторитетні спостерігачі описують тисячі смертей і травм серед цивільного населення, а також численні зловживання російськими силами на українському Донбасі. Влада також проводила політично вмотивовані арешти, затримання та судові процеси над українськими громадянами в Росії, багато з яких стверджували, що піддавалися тортурам».

  • 18 листопада третій комітет 75-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН підтримав проєкт, вже п’ятої поспіль, оновленої і посиленої резолюції «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м.Севастополь, Україна» із закликом посилити міжнародний тиск на Росію з метою змусити її виконувати свої міжнародні зобов’язання як держави-окупанта щодо дотримання прав людини у Криму.
  • Генеральна асамблея ООН 16 грудня ухвалила оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна». Положення документу суттєво посилені та відображають численні факти масових порушень прав людини на тимчасово окупованому півострові.Документ констатує, що РФ не виконує міжнародні зобов’язання у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права. Зазначається, що рівень дотримання прав людини в Криму після його окупації Росією значно знизився також через те, що РФ є учасницею меншої кількості відповідних міжнародних договорів, ніж Україна.
  • Також у резолюції Генасамблея ООН наголошує, що Росія використовує пандемію COVID-19 для запровадження невиправданих обмежувальних заходів на півострові, посилюючи репресії проти населення, зокрема шляхом залучення ФСБ.