Пенсіонерам з окупованих територій України на початок 2021 року заборгували 83 млрд гривень.
11 млрд грн з вказаної суми можуть бути витребувані особами, які перебувають на обліку на підконтрольній території, повідомляє пресслужба Рахункової палати.
Заборгованість пенсіонерам виникла через те, що протягом трьох років уряд не затвердив порядок соцвиплат громадянам з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Також немає єдиного підходу до обліку страховими фондами сум невиплачених соцвиплат за минулий період.
Ці борги погашаються за рішеннями судів і автоматично збільшують витрати фондів на судові витрати. У 2020 році такі видатки тільки для ПФУ склали 1,1 млрд гривень.
Борги по страхових виплатах і витрат Фонду соцстрахування перед внутрішньо переміщеними особами на початок 2021 року становили 7,8 млрд грн, з них реальні – 0,8 млрд гривень.
Аналітики Рахункової палати встановили, що протягом 2019-2020 років ВПЛ для покриття витрат на проживання отримали понад 6 млрд гривень.
У 2020 році в порівнянні з 2019 роком кількість сімей ВПЛ, які отримали адресну допомогу, збільшилася на 3,7% – з 164,8 тисячі до 170,8 тисяч сімей. При цьому середньомісячний розмір адресної допомоги на сім’ю зменшився на 2,8% – з 1 512 гривень до 1 470 гривень.
За останні 5 років кількість ВПЛ, які перебувають на обліку, скоротилася майже на 12% – з 1,65 млн у 2017 році до 1,46 млн у 2021 році.
Раніше повідомлялося, що 18 мільйонів гривень виділив Кабінет міністрів України на придбання нового житла для переселенців з окупованого Донбасу і Криму, яких в країні офіційно майже півтора мільйона.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій на ці гроші планує купити 65 об’єктів нерухомості для 201 переселенця.
З 1 грудня поточного року мінімальну пенсію в Україні збільшать з 1854 до 1934 гривень за рахунок підвищення прожиткового мінімуму – на 80 гривень. З 1 жовтня доплату до пенсії в розмірі 400 грн отримають пенсіонери у віці від 75 до 80 років.
Громадяни України, які були працевлаштовані неофіційно, не зможуть претендувати на пенсії, якщо в терміновому порядку не змінити деякі норми законодавства, заявила міністр соціальної політики Марина Лазебна.
Як повідомлялось, Мінреінтеграції запроваджує віддалену ідентифікацію для вимушено переселених осіб (ВПО) та мешканців ОРДЛО, які є одержувачами пенсій та соціальних виплат, але через блокування окупантами КПВВ на лінії розмежування в умовах карантину не мають можливості виїхати на підконтрольну Україні територію, щоб їх отримати. Онлайн-ідентифікація здійснюватиметься шляхом авторизації одержувача в особистому кабінеті порталу Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»).
Нагадаємо:
- У травні 2021 року Пенсійний фонд України опублікував проект постанови Кабінету міністрів про виплату заборгованості по пенсіях внутрішньо переміщеним особам і тим, хто відмовився від довідки переселенця. Правозахисники вважають, що прийняття цього порядку зовсім не означає, що переселенці відразу отримають свої гроші.
- За інформацією Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової, сума заборгованості по пенсіях переселенців і жителів тимчасово окупованих територій за рішеннями судів досягла 11 мільярдів гривень.