Путін і Лукашенко узгодили 28 положень по «інтеграції» РФ і Білорусі

Новини
Беларусь
Олександр Лукашенко і Володимир Путін

Олександр Лукашенко і президент РФ Володимир Путін домовилися про узгодження всіх 28 «союзних програм». Таким чином, про «інтеграцію» РФ і Білорусі.

Про це Путін Лукашенко заявили на спільній пресконференції за підсумками переговорів.

Союзні програми

Путін заявив, що Росія і Білорусь переходять до «єдиної промислової політики». Російський лідер зазначив, що вдалося досягти домовленостей про проведення загальної макроекономічної політики, про інтеграцію платіжних систем, поглибленні співпраці в інформаційній безпеці, у митній, податковій, енергетичній сферах та на інших напрямках.

Путін також анонсував підписання документів про єдині енергетичні ринки Росії і Білорусі до 1 грудня 2023 року.

Росія і Білорусь погодили всі 28 союзних програм двох держав. За словами Путіна, засідання Вищої держради Союзної держави Росії і Білорусі, де планується затвердити союзні програми, пройде до кінця року.

Громадяни Росії та Білорусі завдяки інтеграції двох країн отримають рівні права і можливості в економічній і соціальній сферах в рамках Союзної держави. Крім того, будуть створені умови для підвищення рівня їх життя, заявив президент Росії.

До кінця осені Путін сам відвідає Мінськ, але точної дати поки немає, пізніше розповів прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Економічна інтеграція

Москва і Мінськ планують інтегрувати національні платіжні системи та створити єдиний простір в рамках Союзної держави.

Лукашенко не виключив можливість повернення до питання про єдину валюту двох країн. Путін в свою чергу зазначив, що про єдину валюту говорити рано, важливо спочатку налагодити єдину макроекономічну політику.

Ціна на російський газ для Білорусі в 2022 році збережеться на рівні 2021 року. При цьому Путін підкреслив, що ціни на газ для Мінська на 2022 рік не будуть навіть індексуватися на рівень інфляції.

Політика і безпека

Президенти обговорили будівництво єдиного оборонного простору. У цьому контексті, за словами Путіна, велику увагу приділили спільним навчанням на території Росії і Білорусі «Захід-2021». Вони, зазначив російський лідер, нібито «не спрямовані проти кого б то не було».

Президенти також детально обговорили ситуацію в Афганістані. Лукашенко заявив, що Мінськ і Москва будуть нарощувати протидію військовим загрозам.

Путін зазначив, що «Росія не буде впливати на ситуацію на білорусько-литовському кордоні» – це, за словами президента, «її не стосується». «Союзний парламент Росії і Білорусі», за словами Володимира Путіна, може з’явитися в майбутньому, поки це не обговорювали.

Авіасполучення і кредити

Прийнято також рішення зняти всі обмеження по авіасполученню між двома країнами.

Обсяг російських кредитів Білорусі до кінця 2022 року становитиме близько $630-640 млн.

Лукашенко заявив, що Мінськ поки не буде звертатися до Москви за новими кредитами.

Путін зазначив, що країни перебувають на правильному шляху інтеграції. Лукашенко заявив, що Мінськ і Москва при необхідності «можуть зблизитися ще більше».

Дивіться також відеоблог Євгенія Лешана Лукашенко: курс на Крим

Міністерство закордонних справ України підготувало санкційний пакет проти громадян Білорусі, які підтримують режим Олександра Лукашенка, який уже було передано на розгляд до Ради національної безпеки і оборони України, заявив заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін.

Росія і Білорусь підписали договір про створення Союзної держави у 1999 році. Документ передбачає тісну інтеграцію двох країн у політичній, економічній, військовій, валютної, культурній та інших сферах.

Через 20 років прем’єр-міністри Росії і Білорусі Дмитро Медведєв і Сергій Румас погодили деталі програми максимальної економічної інтеграції обох країн, що можна розцінювати як крок до створення конфедерації країн.

Олександр Лукашенко прийшов до влади в 1994 році і кілька разів міняв Конституцію Білорусі, щоб залишатися на президентській посаді. У серпні 2020 року, за офіційними даними ЦВК, він вшосте виграв вибори. Після оголошення підсумків люди вийшли на протести, які тривають донині. 23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, проте ряд країн Євросоюзу, а також Великобританія, США, Канада не визнали його легітимність.

Євросоюз ввів три пакети санкцій щодо білоруських властей через фальсифікації під час президентських виборів і триваючого насильства щодо мирних демонстрантів. Перший санкційний пакет був прийнятий ЄС 2 жовтня, там значилися 40 білоруських офіційних осіб – силовиків (представників МВС і КДБ) і членів ЦВК, – щодо яких були введені персональні обмеження.

Другий пакет санкцій було прийнято 6 листопада: Євросоюз ввів обмеження щодо Олександра Лукашенка і 14 високопоставлених чиновників, у тому числі помічника президента Віктора Лукашенка, глави адміністрації президента Ігоря Сергієнка, керівника КДБ Івана Тертелі, начальника Слідчого комітету Івана Носкевіча, глави ОАЦ Андрія Павлюченка, прес-секретаря Лукашенко Наталії Ейсмонт та інших. Санкції ЄС також продублювала Великобританія.

Нагадаємо:

  • У Білорусі з 9 серпня 2020 року тривали акції протесту і мітинги проти фальсифікованих виборів президента. 
  • 14 серпня ЦВК Білорусі оприлюднила остаточні підсумки виборів і оголосив переможцем Олександра Лукашенка, який, згідно з офіційними даними, отримав 80,1% голосів виборців.
  • Опозиція сформувала Координаційну раду для передачі влади в країні і вимагає перевиборів.
  • Депутати Європарламенту не визнають результати президентських виборів в Білорусі і вважають Олександра Лукашенка персоною нон-грата. Євродепутати засудили арешти і акти насильства і тортур проти мирних демонстрантів і закликала до всебічного розслідування цих злочинів.
  • 23 вересня 2020 року Олександр Лукашенко таємно вступив на посаду президента Білорусі. Церемонія інавгурації пройшла в Мінську в Палаці незалежності, заздалегідь про неї не повідомлялося.