Створення коридору суходолом між Ростовською областю рф і окупованим Кримом та подача дніпровської води на півострів – одне із тактичних завдань великої війни, розпочатої росією 24 лютого. Частково воно виконане – вода самопливом дійшла до Джанкоя і маріонетковий «уряд» вже розподіляє її каналами. Власне, це насьогодні головна і єдина добра новина, якою агресори годують мешканців півострова на фоні обвалу рубля, подорожчання товарів та грузів 200, що неперервним потоком йдуть з українського материка.
Широкому загалу досі невідомо, як саме захоплювався головний «рубильник» Північно-Кримського каналу. Співробітники каналу розповіли кореспонденту Центру журналістських розслідувань, що відбувалось на головній споруді в перші дні вторгнення рф, хто і коли взяв її під контроль. Ми зберігаємо імена наших співрозмовників в таємниці з огляду на безпекові загрози, неминучі в умовах російської окупації.
За лічені години після початку вторгнення російських військ з окупованого Криму на територію Херсонської області під контроль були взяті Нова Каховка і Таврійськ. Саме в цих містах розташовані Каховська ГЕС і головна споруда Північно-Кримського каналу (ПКК).
Першим про захоплення каналу того ж дня повідомив міський голова Таврійська Микола Різак.
«Я щойно з головної споруди. Вона захоплена. Там стоять російський танк, «Град», БТРи і російські солдати зі зброєю. На мене там танк своє дуло навів, заборонив проїжджати», – розповів мер Таврійська про побачене о 13 годині 24 лютого.
За його словами, він негайно повідомив про це керівництву Херсонської облдержадміністрації, однак там з недовірою поставились до його слів. Хто саме – Різак не назвав.
«Я їм про це кажу, а вони не вірять. А у мене питання: як могли російські танки, «гради» і БТРи за чотири години пройти від Армянська до Таврійська? Де наш перший ешелон оборони, другий? Де вони? – обурено питав тоді Микола Різак.
Уже за кілька днів росіяни та їхні посіпаки в Криму заявили про «відновлення контролю» над каналом і запуск дніпровської води в тимчасово окупований рф Крим.
Ми спробували відновити хронологію подій на головній споруді Північно-Кримського каналу. Допомогли нам у цьому співробітники головного управління каналу, які були свідками того, що там відбувалось. З міркувань безпеки їхні імена ми не називаємо.
24 лютого 2022 року
«Насправді 24 лютого головну споруду ПКК росіяни не захоплювали, це сталось пізніше. У перший день війни я був на робочому місці і бачив, що там відбувалось. Ми вийшли на роботу як звичайно. Ніхто ні про що нас не попереджав. Ми чули сильні вибухи біля п’ятої години ранку – пізніше стало відомо, що то росіяни обстріляли військову частину під сусідньою Новою Каховкою. Ми ж працювали у звичайному режимі. Десь між 11 і 12 годиною ранку до воріт головної споруди каналу під’їхала військова техніка. Ми не выдразу зрозуміли, чия вона. На територію каналу вони не заходили, але про щось говорили і запитували, постояли якийсь час і згодом поїхали собі геть. Після цього ми продовжили свою роботу. Ми виходили на роботу і працювали в звичному режимі наступні кілька днів, так, ніби нічого й не сталося».
25 лютого 2022 року
Попри те, що головна споруда ПКК та його управління не були взяті під контроль представниками російської армії чи уряду, з «інспекцією» каналу приїхав гауляйтер Криму Сергій Аксенов зі свитою чиновників. Далеко не їхали – оглянули загату із мішків із піском, споруджену у 2014 році місцевими фермерами, яка стримувала потік води до Криму до і після будівництва капітальної дамби, які розміщені поруч із адмінмежею між АРК та Херсонщиною. Аксенов повідомив, що дамби підірвуть російські військові, а воду на Крим запустять після очищення русла каналу, на що відвів тиждень.
26 лютого 2022 року
Під камери російських каналів російські військові підірвали спочатку тимчасову дамбу з мішків з глиною і піском, а потім і перемичку на капітальній дамбі неподалік від адміністративної межі з АР Крим. Російським окупантам так сподобалось влаштовувати вибухи на гідротехнічних спорудах каналу, що підірвали й те, чого не треба було для постачання води в Крим. І це принесло біду мешканцям херсонського села.
«Ще російські військові навіщось підірвали перемичку, що з’єднувала Північно-Кримський канал з Краснознам’янським каналом, який зрошує Скадовський район Херсонської області і взагалі не пов’язаний ніяк із Кримом. Після того вода безконтрольно почала йти руслом обох каналів. Через це почалось сильне підтоплення житлового сектору в селі Нова Маячка. Ми з колегами обговорювали цю проблему і побоюємось, що тепер це село буде повністю затоплене», – каже співробітник головного управління Північно-Кримського каналу.
Херсонська ОДА неодноразово повідомляла, що з початку березня через неконтрольоване наповнення Північно-Кримського каналу почало підтоплюватися село Нова Маячка Ювілейної територіальної громади Херсонського району. Про підтоплення житлових будинків у селі нам розповіли й жителі Нової Маячки.
«Вода дуже швидко заповнила наші підвали. Підтоплює городи і подвір’я. Російські військові у селі поводять себе більш-менш спокійно. Першим ділом відремонтували пам’ятник загиблим у «Великій вітчизняній війни», підфарбували його, прибрали прилеглу територію. Також вони замінували наші ліси і попередили, щоб ніхто до них не ходив», – розповіли мешканці підтопленого села.
А ось і головний винуватець «водного свята», принаймні, саме він коментує журналістам успішні підриви дамб і перемички, що здійснили військові Чорноморського флоту та залізничних військ Піdденного військового округу росії. Це генерал-майор Ясніков Михайло Геннадійович, заступник командуючого ЧФ рф з матеріально-технічного забезпечення.
Минулого року Ясніков уже отримав від Аксенова подарунковий годинник – у зв’язку з успішним завершенням завдання міністра оборони з подачі води від Тайганського водозабору до Сімферопольського водосховища.
Про фактично диверсію на цивільному об’єкті – підрив шлюзів на головній споруді ПКК, що відкрило рух воді по каналу до Криму, пропагандистському каналу МО рф «Звезда» розповів полковник Дмитро Марков, командир 11-ї окремої інженерної бригади Південного військового округу (в/ч 45767).
У повідомленні стверджується, що це сталося 18 березня: «Группа під керівництвом полковника Дмитрія Маркова сосредоточенними зарядами були підтримані та зруйновані заварені та заблоковані шлюзи гідроузла. води по Північно-Кримському каналу». За успішну диверсію полковник Марків представлений у нагороді «Орден мужества».
Так, усі основні роботи з ліквідації водного дефіциту в окупованому Криму всі роки окупації проводять саме військові. І зрозуміло чому: додаткова прісна вода в першу чергу потрібна була саме їм, адже цивільне населення було цілком нею забезпечене.
26 лютого в рф повідомили, що російські війська взяли Північно-Кримський канал під охорону.
27 лютого 2022 року
Захоплення військовими рф головної споруди ПКК у Таврійську відбулось лише у четвертий день після вторгнення. Це була неділя. У першій половині дня, згадують очевидці, на територію головної споруди Північно-Кримського каналу заїхала величезна кількість російської військової техніки.
«Вони увірвалися на територію головної споруди, кричали, розстрілювали все довкола з автоматів і гранатометів. Їх було дуже багато. Наші охоронці побачили це все і тихенько повтікали. Деякий час головна споруда залишилась взагалі без жодного нашого працівника. І лише трохи згодом ми побували там і побачили, що росіяни наробили.
Ми помітили, що вони замінували територію навколо споруди. Головний пульт управління вони розбили. Усі більш-менш цінні речі – офісні стільці, вентилятори, монітори комп’ютерів, папки з документами, електрочайники та багато чого іншого – вони згребли до купи і викинули просто у дворі. Все було побите і розтрощене: вікна, двері, скло, внутрішні приміщення, все. Було враження, ніби вони хотіли знищити й саму головну споруду каналу.
Також вони підірвали шандори (балки для перекриття водопропускного отвору гідротехнічної споруди – ред.). Навіщо вони це зробили – не знаю, адже їх можна було просто відкрити. Ми чули три потужні вибухи, мабуть, вони з першого разу не могли підірвати шандори. Але їм це вдалося і вода потекла самопливом з Каховського водосховища та почала поступово заповнювати русло каналу, – розповів свідок подій.
За словами ще одного співробітника головного управління ПКК, після 27 лютого до його колег телефонували люди, які представились керівниками кримського управління з водного господарства. Вони просили дати їм контактний телефон начальника головного управління каналу Сергія Шевченка, який з першого дня війни перебував в іншій області України. Також питали, чи можна відновити роботу пульту управління та як ним керувати. Але потім дзвінки припинились, а в головну споруду окупанти завезли «спеціалістів» зі Севастополя, які намагалися взяти під свій контроль роботу та обслуговування гідротехнічних споруд на території Таврійська.
«Ми розмовляли з нашими колишніми колегами, які після 2014 року залишились у Криму. Знаємо, що дніпровська вода наповнювала русло каналу на півострові не так швидко, як вони цього хотіли. Адже великі ділянки каналу були зруйновані, там росли кущі і дерева, не було жодного бетонного перекриття. Також через велику кількість мулу там забиті насосні станції. Проте самопливом вода продовжувала йти і станом на 17 березня вона дійшла до Джанкоя, – розповів співробітник управління ПКК.
Після того, як росіяни взяли під свій контроль головну споруду Північно-Кримського каналу, співробітники вже не мають до неї доступу. Проте вони продовжують працювати на території головного управління каналу, розташованого в Таврійську неподалік від міської ради. За їхніми словами, росіян на території головного управління поки що не було.
Зазначимо, що жодним офіційним рішенням уряду країни-окупанта захоплення комплексу гідротехнічних та адміністративних споруд Північно-Кримського каналу на території Херсонської області ніяк не оформлено. Однак здійснюється їх експлуатація завезеними «спеціалістами», а вода постачається до окупованого рф Криму.
Так званий «державний комітет із водного господарства і меліорації» Криму очолює колаборант Ігор Вайль. Головним спікером з теми «повернення» дніпровської води до Криму є його заступник – ще один зрадник Альберт Кангієв.
До окупації півострова він був мером міста Білогірськ (єдиним мером – кримським татарином), у 2014 виступав проти «референдуму». Але в 2019 очолив у місті виборчий штаб партії «Единой России» й заслужив посаду голови «рескомітету з міжнаціональних відносин» у маріонетковому «уряді» Аксенова. Влітку 2021 року Кангієв був призначений заступником голови «Госкомводхоза». Саме він контролює і коментує процес незаконного відбору води: 24 березня Кангієв сповістив про запуск першої насосної станції на Північно-Кримському каналі поблизу Джанкоя, а 28 березня повідомив, що канал вперше за вісім років повністю заповнений водою.
За підрахунками Державної екологічної інспекції України, росія, вже вкрала дніпровської води на майже 620 мільйонів гривень. За даними відомства, через часткову розгерметизацію гідроспоруди Північно-Кримського каналу здійснюється незаконний водозабір з Каховського водосховища нижнього басейну річки Дніпро.
В умовах міжнародного збройного конфлікту такі дії окупуючої країни можуть кваліфікуватись як воєнний злочин. Адже російські військові захопили об’єкти цивільної інфраструктури, які аж ніяк не можуть бути застосовані у військових цілях.