Кулеба про розблокування портів в Україні: «Односторонньої гарантії Кремля для нас недостатньо»

Новини

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україні необхідно отримати гарантії від ООН та третіх країн для вивезення зерна із портів країни.

Про це він повідомив в інтерв’ю Repubblica.

«Односторонньої гарантії Кремля для нас недостатньо. Нам потрібні треті країни, які візьмуть на себе відповідальність за дотримання угоди. Нас також влаштовує втручання ООН. Ми зацікавлені насамперед у тому, щоб зерно потрапило до тих, хто його потребує», – сказав він.

Також Кулеба додав, що для уникнення катастрофічних наслідків, «розблокування портів має бути здійснене протягом двох тижнів».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба Фото: Facebook MFA of Ukraine

Україна розглядає військові способи розблокування портів та відновлення зернового експорту, повідомив перший заступник голови Мінагрополітики Тарас Висоцький в ефірі телемарафону.

Висоцький назвав два варіанти, як відновити експорт українського зерна через морські порти. Одним із них є використання військових конвоїв, які вже застосовувалися у міжнародній практиці.

«Наприклад, військові супроводжують вантажі до берегів Сомалі, де є великий ризик піратських нападів, в Північну Корею», – сказав Висоцький.

Іншим варіантом відновлення логістики з портів може стати забезпечення України достатньою кількістю протикорабельної зброї, яка зможе гарантувати відсіч військовому флоту РФ.

Висоцький зазначив, що уряд України продовжує щоденні переговори з міжнародними партнерами щодо вивезення українського зерна морем.

«Ми це робимо з міжнародними організаціями на кшталт ООН, а також безпосередньо з країнами ЄС, Великою Британією, США, з країнами-імпортерами нашого зерна», – повідомив заступник міністра.

За його словами, міжнародні партнери України вже повідомили, що була спроба реалізувати українське зерно в Єгипті та Лівані, але країни відмовилися купувати крадене зерно. Пізніше супутникові знімки зафіксували знаходження кораблів РФ із українським зерном у Сирії.

Висоцький додав, що розблокувати порти та відновити вивезення зерна важливо у найближчі кілька тижнів, доки у світі не посилилася продовольча криза.

Тарас Висоцкий, фото: Укрінформ

В Туреччині не виключають можливості зустрічі делегацій України та Росії на рівні лідерів, заявив глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу, пише Anadolu.

«Після стамбульської зустрічі делегацій РФ та України, діалог сповільнився. Відбулися відомі події у Бучі та Ірпені, які викликали стурбованість і у Туреччини», – зазначив міністр.

Чавушоглу зазначив, що певні країни дотримувалися думки, що шляхом постачання озброєння Україна зможе перемогти Росію та переламати хід бойових дій. «Цього не відбувається. Жодна зі сторін не має значних успіхів на полі бою», – констатував він.

За його словами, сторони починають усвідомлювати, що швидкої перемоги через застосування сили не буде.

«Останнім часом знову намітилася тенденція до діалогу. Ми також виступаємо за діалог. Недоліки від війни, особливо для України, дуже високі. Туреччина прагне відновлення очних переговорів Росії та України, у тому числі на рівні глав держав», – наголосив Чавушоглу.

Мевлют Чавушоглу/trt.net.tr

Як повідомлялось, за даними Мінагрополітики, з початку повномасштабного вторгнення в Україну російські загарбники вивезли з нових окупованих територій до Криму близько 400-500 тисяч тонн зерна, внаслідок чого втрати українських аграріїв сягають щонайменше $125 млн. Практично всі судна, які йдуть із Севастополя, завантажені краденим українським зерном. Цей незаконний бізнес курується спецслужбами та військовими країни-агресора.

За інформацією військової розвідки, значна частина викраденого військами рф на нових окупованих територіях України зерна, яке було вивезене до Криму, вивозиться до Сирії, звідки контрабандою може постачатись до інших країн Близького Сходу.

ЦЖР повідомляв про тотальне мародерство російських військових на нових українських окупованих терторіях. У фермерів відбирають або за копійки скуповують ранні овочі, які потім везуть до окупованого Криму. Туди ж тентованими вантажівками переправляють зерно, яке крадуть з елеваторів та складів у Херсонській та Запорізькій областях. Криму це зерно не потрібне, адже свого вдосталь, більше того, він відправляє зернові на незаконний експорт до Сирії та Єгипту. Але зараз збільшує обсяги перевалки. Ймовірно — за рахунок сотень тисяч тонн пограбованого збіжжя з нових окупованих територій. Детально про це розповіла Катерина Яресько, доцентка Харківського університету та розслідувачка проекту SeaKrime Центру Миротворець, в ефірі програми «Питання національної безпеки» (телепроект Центру журналістських розслідувань).

Текстову версію інтерв’ю з Катериною Яресько, читайте за посиланням.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter