Єдина гарантія безпеки для Криму і регіону – повернення півострова під контроль України – учасники Кримського прес-клубу

Новини
Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA. Фото: investigator.org.ua

Росіська пропаганда і співзвучні їй голоси на Заході просувають наратив, що звільнення Криму від російської окупації може принести більші безпекові ризики, ніж ті, що існують досі. Експерти вважають, що українська влада і громадські організації мають доносити країнам-партнерам, що єдиною гарантією безпеки для Криму, його мешканців та регіону є його якнайшвидша деокупація і повернення під контроль України.

Про це аналітики та правозахисники говорили на засіданні Кримського прес-клубу в ефірі програми «Питання національної безпеки».

Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA наголосила, що окремі голоси у західних країнах вже просувають наратив про те, що деокупація Криму нібито тільки посилить безпекові ризики і загрозу місцевим мешканцям. Насправді єдиною причиною погіршення безпекової ситуації на півострові, зокрема й вибухів на російських військових об’єктах РФ, — є збройна агресія Росії проти України і сама присутність окупаційної армії у Криму.

«Обговорення на Заході є. Мовляв, може бути так, що ризики повернення Криму Україні будуть вищими за ризики залишити все так, як є. Нам дуже важливо працювати з цим наративом. Пояснювати, що єдина гарантія [безпеки] для людей у Криму – повернення і відновлення української влади. Допоки там РФ, буде відбуватися все те, що ми фіксуємо вже більше 9 років», – заявила Луньова.

На думку Юлії Каздобіної, експертки аналітичного центру «Українська призма», важливо також наголошувати на проблемі глобальної продовольчої безпеки: допоки Росія окуповує Крим і частину південних областей України, вона продовжуватиме блокувати експорт українського зерна і продуктів харчування передусім до бідних країн Африки і Азії. 

  • Центр журналістських розслідувань ініціював відновлення Кримського прес-клубу, дискусійного майданчика, який існував в ефірах різних кримських телеканалів до окупації півострова РФ. Ідею схвально підтримали  близько 30 журналістів, аналітиків, комунікаційників із АР Крим, Севастополя та інших регіонів, які спеціалізуються на кримській тематиці. На першому засіданні Кримського прес-клубу, що  відбулось в ефірі телепроекту ЦЖР – програми «Питання національної безпеки», журналісти та аналітики обговорили головні події червня, які впливають на звільнення Криму.
  • Андрій Клименко, керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, головний редактор порталу BlackSeaNews, вказує, що звільнення Силами оборони окупованих територій України Росія супроводжуватиме екологічними і гуманітарними катастрофами. Зокрема, під час деокупації Криму РФ може вдатися до депортації проукраїнськи налаштованих мешканців півострова – кримських татар і українців.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter