Київ схвалив проєкт адаптованої річної програми Україна-НАТО

Влада
Фото: REUTERS/Juan Medina

Комісія з питань координації євроатлантичної інтеграції України під головуванням віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної схвалила проєкт адаптованої Річної національної програми на 2024 рік для представлення НАТО.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Як зазначається, мета адаптованої Річної національної програми (аРНП) – підготовка України до членства в Північноатлантичному альянсі, а всі зміни розроблені з урахуванням умов повномасштабного вторгнення Росії.

Проєкт Програми містить п’ять базових розділів: політичні та економічні питання, оборонні та військові питання, ресурсні питання, питання безпеки та правові питання. Визначені заходи також корелюються з порядком денним «Жінки, мир, безпека».

“Адаптована РНП є максимально стислою та практичною, сфокусованою на реформах у секторі безпеки і оборони. У сфері демократичних трансформації чітко зафіксовано посилання на завдання, які Україна виконує на шляху європейської інтеграції. Ми провели хорошу внутрішню роботу, а також ґрунтовні консультації зі штаб-квартирою НАТО. Союзники позитивно оцінили підхід, який ми запропонували, та дали узагальнені рекомендації до проєкту, які були враховані комісією», – прокоментувала Стефанішина.

Проект адаптованої РНП буде представлено союзникам 29 листопада на засіданні Ради Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ.

Очікується, що 29 листопада НАТО та Україна підпишуть список завдань Києва щодо реформ для майбутнього вступу до Альянсу, попри розбіжності щодо цього процесу та небажання з боку США та Німеччини, які наполягають на тому, щоб процес визначався умовами, а не політичними міркуваннями, повідомляє Euractiv з посиланням на кількох дипломатів НАТО.

“Ми погодимо рекомендації щодо пріоритетних реформ для України, продовжуючи підтримувати Київ на його шляху до членства в НАТО. Союзники погоджуються, що Україна стане членом НАТО”, — заявив 27 листопада генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Цей крок має на меті дати Києву поштовх реформувати стан своїх збройних сил і сфер, пов’язаних із безпекою, і створити контрольний список, який можуть відстежувати члени НАТО. Документ не буде публічним.

Однак, за словами дипломатів, члени НАТО все ще розходяться в думках щодо того, чи реформи, перелічені в річній програмі, є умовами, за яких Україна може вступити в НАТО, чи вони є інструментом наближення Києва до Альянсу.

На Вільнюському саміті в липні лідери НАТО погодилися “надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли союзники погодяться і будуть виконані умови”, і назвали саміт “успішним”.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба після засідання Комісії Україна-НАТО в Брюсселі заявив, коментуючи заяву генсека НАТО Єнса Столтенберга про розробку багаторічної програми підтримки України, яка допоможе їй зблизитись із НАТО, що йдеться не про ПДЧ.

  • 5 липня 2023 року представник Білого дому заявила, що країни-члени НАТО ухвалять рішення про членство України, коли вона «відповідатиме всім вимогам і проведе необхідні реформи». У МЗС відреагували та закликали Захід реформувати своє ставлення до Росії.
  • Україна хоче отримати політичне рішення щодо підтримки вступу після війни. Генсек НАТО Єнс Столтенберг сподівається, що лідери країн-членів НАТО підтвердять, що Україна приєднається до НАТО.
  • Крім того, Україна потребує чітких гарантій безпеки від Заходу, які зафіксують на папері. Як заявляв президент Зеленський, Україна хоче отримати їх на період, доки вона не стане повноправним членом Альянсу.