Дефіцит води на лівобережній Херсонщині, експропріація окупантами СЕС і ВЕС на півдні та демонтаж останньої української церкви у Криму: огляд подій за тиждень

Південь
Колаж: investigator.org.ua

Огляд найважливіших новин за тиждень, 22 – 28 липня 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

Співробітники ФСБ РФ викрали Сейдалі Смаїлова, мешканця смт Рикове у Генічеській міській громаді Генічеського району Херсонської області за нібито участь у діяльності неіснуючого «Кримськотатарського батальйону ім. Номана Челебіджихана».

***
51-річний Володимир Юдін, колишній староста Микільського старостату Дар’ївської громади Херсонського району Херсонщини, отримав від СБУ заочну підозру в колабораційній діяльності. Чоловіку інкримінують добровільну участь в організації незаконного референдуму окупантів у вересні 2022 року. Як раніше писав ЦЖР, Володимир Юдін ще й очолював окупаційну адміністрацію села Микільське.

***

На правобережжі Херсонщини розміновано 57% сільгоспземель – близько 290 тисяч га. Майже 90% цих земель вже використовуються. За оптимістичним сценарієм, завершити розмінування усіх с/г земель планується до кінця 2025 року. При цьому прийнято вважати, що термін повного розмінування вираховується за формулою: 1 рік війни – 10 років розмінування. Але українці і тут збираються внести поправку в усталене правило. Як херсонські фермери збирають хліб і допомагають військовим і ДСНСникам розміновувати поля, – у репортажі кореспондента ЦЖР Петра Коберника.

Російські снаряди на херсонських полях Фото: investigator.org.ua

Російські снаряди на херсонських полях. Фото: investigator.org.ua

***

Російські окупанти включили 23-річного Рустама Чижика з Горностаївки на Херсонщині до «переліку терористів і екстремістів». Молодого чоловіка викрали ще 13 листопада 2023 року з його будинку. Про його долю або якісь обвинувачення на його адресу загарбники рідним не кажуть.

***

Двоє співробітників головного управління ДСНС в Херсонській області в 2022 році добровільно перейшли на бік ворога і отримали посади в «МНС» – окупаційному міністерстві з надзвичайних ситуацій. За скоєні злочини Андрію Романову і Віталію Галичу заочно повідомили підозру в колабораційній діяльності.

***

Херсонский городской суд 19 июля вынес приговор 36-летнему Александру Фесенко, боевику так называемой «ДНР». За то, что он возглавил оккупационную администрацию Виноградовской сельской громады Херсонского района на левобережной Херсонщине он признан виновным в коллаборационной деятельности.

Олександр Фесенко, бойовик «ДНР»

Олександр Фесенко, бойовик «ДНР».

***

54-річний уродженець Бердянська Ігор Черній отримав від СБУ заочну підозру в колабораційній діяльності. У вересні 2023 року окупанти його призначили депутатом незаконної Херсонської обласної думи від путінської «Єдиної Росії». Раніше Черній брав участь в окупації Криму і воював проти Збройних Сил України.

***

Російські окупанти визнали свої важкі втрати внаслідок удару Збройних Сил України по великих складах боєприпасів у селищі Рикове Генічеської громади на Херсонщині вранці 18 червня 2023 року. Про це вони заявили під час відкриття меморіалу на честь загиблих там військових воронезького батальйону «Днепр».

***
Російські загарбники обвинуватили незаконно полоненого ними міського голову Херсона Ігоря Колихаєва і його російського бізнес-партнера Альбєрта Рєзця у викраденні спецтехніки і насіння соняшника з Херсонської області. За словами окупантів, це майно Колихаєва вони «націоналізували», тож аграрії нібито завдали їм збитки.

***

З квітня 2024 року окупаційний «уряд» РФ у Херсонській області публікує списки житлових приміщень, які погрожують визнати безхазяйними і відібрати у їхніх законних власників, якщо ті не нададуть правоустановчі документи. Однак, як свідчать мешканці Генічеської громади, якщо окупанти вже поклали око на чиюсь садибу чи бізнес, то обов’язково відберуть, попри те, що їм нададуть повний пакет документів, що підтверджують право власності.

***
43-річній чиновниці-зрадниці з Херсонщини Лілії Пуляєвій слідчі СБУ повідомили про підозру в колабораційній діяльності. За те, що вона в жовтні 2023 року очолила окупаційну адміністрацію Чаплинки Каховського району, їй світить від п’яти до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

До 17 липня 2022 року в центрі Новоберислава майорів український прапор і діяла законна влада. Окупанти тоді тільки періодично навідувались у село і довгий час не звертали уваги на прапор. Його зняли після призначення голови окупаційної адміністрації села, а повернули на його звичне місце одразу після звільнення Новоберислава — 11 листопада 2022 року. Увесь цей час поруч зі своїми односельцями залишалась законна староста Новоберислава Лілія Лелюх. Виїхати вона була змушена лише тоді, коли росіяни знищили її будинок і домівки всіх її рідних. У селі не залишилося жодної не ушкодженої будівлі. Лілія Лелюх і досі не готова ділитися деякими спогадами про пережите в окупації нею і найріднішими їй людьми, але погодилась на інтерв’ю. Її розповідь про життя в окупації і після звільнення записав Олег Батурін.

Лілія Лелюх. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

***

25-річний Сергій Гусак з Олешок Херсонського району Херсонщини визнаний винним у колабораційній діяльності. За роботу на окупантів поліцаєм Херсонський міський суд 19 липня заочно виніс йому вирок – 15 років тюрми з конфіскацією майна.

***

Слідчі Херсонського районного управління поліції ідентифікували трьох жінок, які займалися проведенням незаконного референдуму в Музиківській громаді на Херсонщині. За скоєний злочин Світлані Шевченко з села Загорянівка, а також матері і доньці з села Східне Лілії Мизгалі і Тетяні Зощук заочно повідомили підозри в колабораційній діяльності.

***

Приморський районний суд м. Одеси 22 липня повністю виправдав Альону Талько, мешканку села Широка Балка Станіславської громади Херсонського району, обвинувачену в колабораційній діяльності за участь у проведенні  так званого «референдуму». Суд встановив, що жінка діяла  під примусом окупантів і звільнив її з-під варти.

***

Івано-Франківський міський суд 23 липня визнав Олександра Фрашка з села Новомиколаївка Високопільської громади Бериславського району Херсонщини винним у колабораційній діяльності. Чоловік свою провину в проведенні для окупантів незаконного референдуму визнав повністю, тож суд погодився пом’якшити йому покарання.

***

Російські загарбники вирішили призупинити дію трудових договорів і виплату заробітної плати «евакуйованим» співробітникам усіх окупаційних адміністрації і установ зі звільненої правобережної частини Херсонської і Миколаївської областей. Всі гауляйтери деокупованих південних громад мають це зробити до 30 липня 2024 року.

***

38-річна Анастасія Ктітор, яка очолила незаконний «совєт мундєпов» у Каховці на Херсонщині, отримала від СБУ заочну підозру в колабораційній діяльності. Їй світить від п’яти до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна. Раніше правоохоронці повідомили підозру в держзраді і колабораціонізмі її чоловіку Вадиму Ктітору.

***

Служба безпеки України повідомила нову підозру, цього разу в колабораційній діяльності 46-річному Рустему Німетуллаєву, сину Сейтумера Німетуллаєва, біглого ексголови Генічеської райдержадміністрації. Йому інкримінують роботу на ворогу депутатом окупаційної думи Херсонщини і зайняття в ній посади голови одного з комітетів.

***

Викраденого 11 січня 2023 року з власної домівки Олександра Сунагатуліна з селища Любимівка Каховського району Херсонщини російські окупанти незаконно засудили до 11 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Його звинуватили в нібито передачі координат позицій ворожої російської артилерії захисникам України.

***

Ситуація з водою в окупованих громадах на Херсонщині перманентно погіршується. У деяких населених пунктах почали пересихати колодязі, адже рівень підземних вод стрімко знижується після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС. Зокрема, жителі Новокаховської громади повністю залежать від підвезення бутильованої води. Регіон поступово перетворюється на пустелю.

***

Запорізька область

Росіянка Анна Уголкова призначена в.о. «міністра» промисловості та торгівлі тимчасово окупованої території Запоріжчини. До цього жінка була співзасновницею фірми, що організовує конференції, виставки, спортивні  та розважальні заходи.

Анна Уголкова

Анна Уголкова (ліворуч).

***

Правоохоронці встановили особи ще 21 мешканця Запорізької, Донецької та Луганської областей, які погодилися працювати в незаконних силових структурах, створених окупантами на захопленій Запоріжчині. Слідчі Служби безпеки України повідомили їм про підозри в колабораційній діяльності.

***

Перегляд розподілу електроенергії та максимальну економію запроваджують в прифронтовому Запоріжжі. Для цього виявляють об’єкти, що з невідомих причин не вимикалися під час погодинних відключень. Держенергонагляд, в свою чергу, перевіряє справедливість графіку вимкнень.

***

Внаслідок окупації значної частини Запорізької і Херсонської областей під контролем Росії опинилась левова частка зеленої енергетики України – одні з найбільших у Європі сонячні та вітрові електростанції потужністю сотні мегаватт. Водночас окупований південь у липні поринає у пітьму через масові відключення світла, які переростають у блекаути, – як на вільній частині України, де РФ умисно знищує обʼєкти генерації. Скільки СЕС і ВЕС вкрала Росія і як ними розпорядилась? Подробиці у блозі Сергія Старушка.

***

Людмила Арифова добровільно співпрацює з окупаційною владою РФ і займає посаду в «суді» на ТОТ Запоріжчини. Слідчі СБУ повідомили жінці про підозру в колабораційній діяльності.

***

Приморська вітроелектростанція (ВЕС), що належить компанії ДТЕК і є одним із найбільших об’єктів «зеленої» енергетики в Україні, знаходиться на окупованій частині Запорізької області. З початку літа 2024 року ВЕС втратила дві турбіни виробництва General Electric потужністю 3,8 МВт кожна.

***

АР Крим та м.Севастополь

В Євпаторії окупаційна міська влада зносить Хрестовоздвиженський храм Православної Церкви України. Це остання українська церква в окупованому Криму. Дерев’яний храм почали будувати ще до окупації півострова Росією в 2014 році.

***

Внаслідок російської агресії горять поля і ліси на півдні та в Криму. На правобережжі Херсонщини вигорають цілі села. Росіяни кинули людей напризволяще, ніхто пожежі не гасить. У Криму зафіксовані масові пожежі на полігонах, які Росія використовує для запуску ракет та «шахедів» по українських містах. Тисячі гектарів українських територій Москва вже третій рік поспіль перетворює на згарище. Пожежі мають ознаки екоциду. Подробиці у матеріалі Сергія Старушка.

***

Служба безпеки України повідомила про підозру у державній зраду колишньому першому заступнику начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим Олегу Кириліну. Після поачтку російської окупації півострова він порушив присягу та обійняв посаду «заступника міністра внутрішніх справ по Республіці Крим – начальника слідчого управління».

***

Дніпровський районний суд Києва наклав арешт на земельну ділянку, що належить окупаційному «директору Департаменту транспорту та розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури Севастополя» Станіславу Таматаєву, якого обвинувачено у колабораційній діяльності.

***

Прокуратура Автономної Республіки Крим скерувала до суду обвинувальні акти стосовно трьох «командирів рот» незаконного збройного формування «Самооборона Криму», що діяло на півострові під час активної фази окупації. За інформацією Центру журналістських розслідувань, обвинувачені Олександр Бочкарьов, Олександр Антуфʼєв та Леонід Маловічко.

***

Збройні сили України в ніч на 26 липня завдали удару по аеродрому «Саки» в окупованому Криму, який росіяни використовували для авіаударів по українській території.

Військовий аеродром «Саки» біля селища Новофедорівка в Криму.