Україна у Гаазі: Трибунал має зобов’язати Росію демонтувати Керченський міст

Крим
мост
Керченський міст Фото: most.life

Арбітражний трибунал повинен зобов’язати Росію демонтувати Керченський міст, оскільки це єдиний спосіб відновити прохід через Керченську протоку для суден усіх країн.

Про це заявила у заключному виступі заступник Агента України Оксана Золотарьова на усних слуханнях в Арбітражному трибуналі у справі щодо прав прибережної держави в Чорному і Азовському морях та Керченській протоці (Україна проти РФ), передає Укрінформ.

«Трибунал повинен зобов’язати Росію демонтувати та прибрати так званий «Керченський міст». Демонтаж мосту є єдиним способом відновити прохід для суден усіх країн, які використовували протоку в минулому, і суден, які будуть використовувати протоку в майбутньому. Росія незаконно побудувала цей міст, і тепер вона має його прибрати, щоб забезпечити прохід через Керченську протоку відповідно до міжнародного права. Росія повинна зробити це відповідно до інших зобов’язань UNCLOS щодо захисту морського навколишнього середовища та підводної культурної спадщини», – сказала Золотарьова.

Вона також наголосила, що ратифікувавши Конвенцію, Росія погодилася дотримуватися норм морського права.

«Як показали останні два тижні, Росія порушила це зобов’язання заради власних інтересів, ігноруючи свої міжнародно-правові зобов’язання щодо поваги до свободи судноплавства, захисту морського довкілля та збереження підводної культурної спадщини. Як зазначив мій колега, посол Кориневич (Антон Кориневич, посол з особливих доручень МЗС України та агент України в Міжнародному суді ООН – ред.), на початку слухань: «Росія незаконно бере те, що хоче, переписує міжнародне право на свій смак, а потім вимагає, щоб трибунали, подібні до цього, визнавали все, що вона каже». Ми просимо цей Трибунал сказати Росії, що «досить». Ми просимо вас втілити задум Конвенції з морського права. Ми просимо вас дотримуватися правових норм Світового океану, розроблених для захисту спільних інтересів усього людства», – зазначила Золотарьова.

Вона також вказала, що недостатньо сказати Росії, що вона порушує міжнародне право. Необхідно наказати Росії надати гарантії, що вона не повторить своїх порушень у майбутньому. Необхідно наказати Росії припинити свою протиправну поведінку. Росія повинна отримати наказ прибрати наслідки своїх незаконних дій, звільнивши та анулювавши свою реєстрацію українських бурових установок, які вона незаконно захопила та чий прапор змінила. Необхідно наказати Росії провести відповідні дослідження щодо впливу російських будівельних проектів у Керченській протоці на морське навколишнє середовище. Також необхідно наказати Росії вжити заходів для усунення екологічної шкоди, заподіяної цими проектами, і для вивчення триваючих ризиків завдання екологічної шкоди.

Як повідомлялось, 23 вересня 2024 року Постійна палата третейського суду у Гаазі (Нідерланди) почала слухання по суті за позовом України проти Росії про порушення права прибережної держави відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року.

Нагадаємо:

  • 14 вересня 2016 року Україна ініціювала в міжнародному трибуналі ООН з морського права арбітражне провадження проти Росії для захисту своїх прав як прибережної держави в прилеглих до окупованого Криму зонах Чорного і Азовського морів і Керченській протоці. Україна заявила, що РФ порушує її суверенні права користуватися гарантованими правами в своїх морських акваторіях і на континентальному шельфі в прилеглих до АР Крим морських зонах, включаючи права на природні ресурси континентального шельфу.
  • 22 грудня 2016 року в Міжнародному трибуналі ООН з морського права був сформований суд, який буде розглядати позов України до Росії щодо порушення Конвенції ООН з морського права в зв’язку з розкраданням РФ українських ресурсів на шельфі біля біля окупованого Криму.
  • 22 травня 2017 рік трибунал ООН з морського права затвердив графік розгляду позову України до РФ за порушення нею положень Конвенції ООН з морського права.
  • 19 лютого 2018 року Україна подала меморандум в арбітражному провадженні проти РФ за Конвенцією ООН з морського права. Документ доводить, що Росія порушила суверенні права української держави в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці.