«Роскадастр» розпочав масштабну «інвентаризацію» – чергову спробу обліку та легалізації віджатої нерухомості у Запорізькій області. Попереджають про «обстеження території та аналіз документів», а експропрійоване раніше житло вже розпочали продавати за договорами іпотеки, претендувати на які можуть учасники «СВО», силовики та співробітники окупаційних установ РФ.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на відкриті джерела.
Гауляйтер окупованої Запоріжчини Євген Балицький у вересні-жовтні 2024 року підписав низку «документів», які регламентують управління нерухомим майном, зокрема, житловою нерухомістю та земельними ділянками.
Так, наприклад, розпоряджатися майном, яке належить державним та муніципальним органам буде окупаційне «міністерство майнових та земельних відносин».
Серед новацій – зміни до раніше прийнятого «указу» щодо внесення даних про майно на ТОТ Запоріжчини до російського Єдиного державного реєстру нерухомості, що дає старт масштабній інвентаризації та черговій спробі легалізації віджатого в законних власників майна.
Відтепер «Роскадастр» може отримувати інформацію про нерухомість з будь-яких документів та/або відомостей, які вже отримані окупаційними структурами, даних ресурсопостачальних компаній та навіть із загальнодоступних джерел інформації в інтернет-мережі.
Надати інформацію «Роскадастру» установи та організації незалежно від форми власності повинні протягом п’яти днів після отримання запиту.
Крім того, продовжуються подомові обходи. Мешканці окупованої Запоріжчини розповідають, що в жовтні представники муніципальних підприємств влаштували чергові обходи абонентів, та пов’язують це з пошуком залишеного власниками житла чи житла, право власності на яке не оформлене за російським законодавством.
«Знову до нас приходили з ЖЕКу, вимагали надати документи на право власності на квартиру, паспорти всіх, хто прописаний і проживає, а також вимагали вчергове перезаключити угоду на теплопостачання. Крім того розпитували про власників сусідніх квартир та просили повідомити, чи є в будинку порожнє житло», – розповідає мешканка окупованого Токмака.
«Приходили з газопостачальної компанії. Повідомили, що власник житла з правоустановчими документами повинен приїхати для заключення угоди. Це вже втретє за останній рік», – розповідає мешканка Мелітопольщини.
Незаконною «інвентаризацією» нерухомості та примусом з її оформлення у російській юрисдикції керує начальник управління «Росреєстру» на ТОТ Запорізької області Дмитро Трухін, про якого писав ЦЖР. Це місцевий колаборант, ексдепутат Мелітопольської міської ради від партії «ОПЗЖ».
Частину експропрійованих квартир окупанти вже почали продавати. Наприкінці жовтня окупаційні медіа повідомили про перші три видані пільгові іпотеки у Бердянську. Оскільки нове житло на ТОТ Запоріжчини не будується, то мова йде про кредити на купівлю краденого на захоплених територіях.
Їх наразі надають: державний банк РФ «Сбєрбанк», підсанкційний «Промсвязьбанк», який одним з перших – ще в 2022 році – розпочав діяльність на окупованій території Запорізької області та «РостФінанс» з Ростова-на-Дону. Останній діяльність на окупованих Росією територіях розпочав в 2023 році – з відкриття філіалів в Сімферополі та Луганську.
Згідно умов пільгового кредитування на так званих «нових територіях», право на пільгову іпотеку має обмежений перелік осіб. Це або учасники війни проти України та члени сімей осіб, які загинули під час «спецоперації», або співробітники силових структур, або «бюджетники» окупаційних установ – вчителі, лікарі, соцпрацівники, тощо.
Раніше ЦЖР повідомляв, що у Запорізькій області окупаційна влада створює спеціальний фонд «націоналізованих» будинків і квартир.
Вилучення майна цивільних українців або юридичних осіб на окупованій території за відсутності воєнної необхідності і без компенсації вартості цього майна є воєнним злочином. Юрист Регіонального центру прав людини Микита Петровець в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань дав поради громадянам, майно яких було експропрійовано окупаційними адміністраціями РФ.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter