Через полон та катівні російських окупантів пройшли близько тисячі мешканців Енергодара, щонайменше половина з них – співробітники Запорізької атомної електростанції. Наразі точно відомо про 12 цивільних мешканців Енергодару, які були незаконно утримуються в полоні окупантами, з них одинадцять – працівники ЗАЕС. Частина викрадених вже засуджена за «тероризм» та «шпигунство» з термінами ув’язнення до 15 років позбавлення волі.
Про це Центру журналістських розслідувань повідомив міський голова Енергодара Дмитро Орлов.
“З початку окупації Енергодару більше тисячі людей пройшло через катівні та полон окупантів. Багатьох відпустили за кілька днів чи кілька тижнів тримання в місцях несвободи. Але багато хто і залишається в полоні. Останнім часом розпочата активна судова практика стосовно вироків за “шпигунство” та “державну зраду” щодо викрадених мешканців міста. Наразі маємо точні дані про 12 цивільних енергодарців, які знаходяться в російському полоні, 11 з них – співробітники ЗАЕС”, – говорить Дмитро Орлов.
Фальсифіковані російськими силовиками кримінальні справи кількох мешкаців Енергодару розглядаються або вже були розглянуті в судах РФ.
56-річна Наталія Євгеніївна Шульга, табельниця цеху теплової автоматики і вимірювань ЗАЕС була викрадена окупантами 12 липня 2024 року. Росіяни обвинувачують її в тому, що в лютому 2022 року нібито вступила в “українську диверсійну спільноту” та “за вказівкою кураторів” у червні цього року хотіла підірвати опору лінії електропередачі в Енергодарі , яка забезпечує електроенергією понад десять тисяч мешканців. Для цього жінка мала забрати зі “схрону” саморобний вибуховий пристрій та встановити його на електроопорі. Однак співробітники ФСБ завчасно пристрій замінили на муляж, а жінку затримали. Її обвинувачують за п’ятьма статтями КК РФ, сфабриковану кримінальну справу розглядатиме незаконний “Запорізький обласний суд”.
Вадим Вікторович Трачук, водій транспортного цеху ЗАЕС був викрадений ФСБ 16 квітня 2023 року. У жовтні цього року в Ростові-на-Дону почалося судилище: чоловіка обвинувачують за сімома тяжкими статтями КК РФ, зокрема, і в підготовці «акту міжнародного тероризму». Нібито він готував замах на життя колишнього гауляйтера Енергодара Андрія Шевчика у 2022 році.
Російська правозахисна група “Мемориал” в матеріалі про суд над Трачуком цитувала протокол допиту Андрія Нудьги, який нібито виявив вибуховий пристрій у поштовій скриньці та не повідомив про це окупаційну поліцію. Ймовірно мова йде про майстра електроцеху Запорізької теплоелектростанції Андрія Борисовича Нудьгу, який був арештований росіянами 15 квітня 2023 року. Його вже засуджено до 12 років позбавлення волі за обвинуваченням у “тероризмі”.
Олександр Юрійович Матюхін, працівник енергоремонтного підрозділу ЗАЕС. Викрадений 14 березня 2023 року, у вересні 2024 року засуджений на 13 років позбавлення волі за фальсифіковане “шпигунство”.
Роман Юрійович Лаврик, інженер засобів радіо та телебачення Центру засобів диспетчерського і технологічного керування в енергосистемах ЗАЕС. Арештований 07 липня 2024 року за порушення комендантського режиму.
Брати-близнюки Сергій та Олександр Корж були викрадені росіянами 4 вересня 2022 року. Сергій Володимирович Корж, інженер з ремонту електричного цеху засуджений за «шпигунство» до 13 років колонії суворого режиму.
Олександр Володимирович Корж, співробітник Державного центру з ядерної та радіаційної безпеки затримувався окупантами двічі: 4 вересня та 16 грудня 2022 року. Востаннє брат Сергій бачив його в СІЗО №2 Сімферополя, потім Олександр зник.
ЦЖР раніше вже публікував історії частини викрадених мешканців Енергодару.
Начальника зміни турбінного відділення експлуатаційного підрозділу ЗАЕС Сергія Спартесного, викраденого у серпні 2023 року в РФ засудили до 12 років у колонії суворого режиму за “шпигунство”. Він нібито збирав та передавав відомості про марки та державні реєстраційні знаки автомобілів, якими користувалися окупанти.
Інженера з охорони праці цеху теплової автоматики та вимірювань Сергія Потинга, викраденого в червні 2023 року, окупанти звинуватили в участі в “терористичному угрупованні, замаху на вчинення терористичного акту».
Співробітницю Служби соціального захисту Енергодарської міської ради Тетяну Ключко Південний окружний суд РФ у серпні 2024 року засудив до 12 років колонії загального режиму за «участь в терористичному угрупуванні та спробу здійснення теракту, незаконному зберіганні вибухових речовин».
У полоні окупантів також знаходяться Олексій Петрович Бражник, інженер служби фізичного захисту ЗАЕС, викрадений 21 вересня 2022 року, та електромонтер Роман Миколайович Матвійченко, викрадений 12 січня 2023 року. Інформації про місце перебування чоловіків наразі немає.
За словами Дмитра Орлова, викрадення цивільних мешканців Енергодару продовжуються. Але дізнаватися про них стає все складніше.
“В Енергодарі немає світла по півдоби. Відповідно, є проблеми зі зв’язком, тому нові викрадення важко оперативно відслідковувати. А ще люди налякані, адже бачать, що окупантам не потрібен привід для викрадення та ув’язнення. За порушення комендантської години дають 10 діб, потім ще продовжують, а потім підкидають зброю і фабрикують справу. Тож люди побоюються відверто говорити”, – розповідає Дмитро Орлов
Щоб привернути увагу широкої громадськості і міжнародної спільноти до незаконного ув’язнення Росією мешканців ТОТ, Енергодарський центр допомоги евакуйованим громадянам, який працює в Запоріжжі, ініціював акцію на підтримку цивільних полонених, яких військові злочинці РФ незаконно позбавили свободи.
“На окупованій території відбуваються страшні речі. Розуміємо, що людей, які проходять через полон та незаконне позбавлення волі, в рази більше, ніж відомих випадків. За їхню свободу, за їхнє повернення додому треба боротися. Тому ми інціювали і провели акцію на підтримку наших полонених земляків. Маємо сподівання, що міжнародні та українські правозахисні організації докладуть максимум зусиль, щоб сприяти звільненню незаконно полонених цивільних енергодарців, – говорить Дмитро Орлов.
Організатори акції в Запоріжжі свідомо не залучали до участі багато людей через близькість міста до фронту. Але подібні акції ще плануються в Києві та містах супутниках- атомних станцій.