Необхідно скасувати «правки Лозового» та посилити повноваження антикорупційних органів – заява НАБУ і САП

Корупція
Фото: Facebook НАБУ

НАБУ і САП наголошують на важливості законодавчих змін, спрямованих на усунення перешкод у боротьбі з корупцією, а саме: повноцінного та остаточного скасування так званих “правок Лозового” та наділення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури правом підписувати запити про екстрадицію.

Про це йдеться у спільній заяві НАБУ і САП.

“Ці зміни є критично важливими для забезпечення ефективного правосуддя у кримінальних провадженнях, що стосуються топкорупції. Зазначимо, що це є частиною взятих Україною міжнародних зобов’язань. Зокрема, ліквідація “правок Лозового” дозволить повернути прокурору повноваження продовжувати строки досудового розслідування без необхідності звернення до слідчого судді. Це унеможливить автоматичне закриття проваджень через формальне закінчення строку розслідування, яке нині залежить від процедурних обмежень”, – наголошується у заяві.

Також зазначається, що НАБУ і САП підтримують ініціативу внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України у частині, що строк розслідування в межах максимально допустимих 12 місяців, необхідних для збору доказів, має визначатися рішенням прокурора. Адже саме він є відповідальним за повноту і якість зібраної доказової бази.

Важливим є поширення нових правил, що діятимуть після скасування “правок Лозового”, на всі кримінальні провадження, які перебувають у стадії розслідування або судового розгляду, за винятком уже закритих справ.

“Окрім цього, НАБУ підтримує пропозицію надати керівнику САП – заступнику Генерального прокурора – право направляти запити про видачу осіб, підозрюваних або обвинувачених у корупційних злочинах, розслідування яких здійснюється детективами НАБУ.
Реалізація цих ініціатив забезпечить невідворотність покарання за топкорупційні злочини, і в цілому посилить спроможність антикорупційної інфраструктури”, – додають у НАБУ та САП.

Поправки Лозового — низка змін до Кримінального процесуального кодексу України, запропонованих народним депутатом України Андрієм Лозовим і внесених 2017 року.

Зміни були скритиковані майже всіма суб’єктами кримінального процесу (суддями, слідчими, прокурорами, адвокатами), науковцями та загалом розглядаються як підривні для правосуддя в кримінальних справах, спрямовані на перешкоджання притягненню винних до відповідальності перш за все в корупційних злочинах.