Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони щодо введення санкцій до 57 капітанів танкерів так званого «тіньового флоту» та 55 осіб, які причетні до розкрадання української культурної спадщини.
Укази №67 і №68 від 5 лютого 2025 року, опубліковані на сайті президента.
Під обмеження потрапили 56 громадян Росії та один громадянин Ірану, які є капітанами суден «тіньового флоту» РФ. Вони брали участь у незаконному експорті російської нафти, використовуючи перевалки нафти у морі та інші схеми для обходу санкцій та цінової стелі.
До санкційного списку увійшли, зокрема:
- Микола Цома – капітан танкера Liberty
- Григорій Мотайленко – капітан танкера Bolero
- Олександр Юрпалов – капітан танкера Cassiopeia
- Олександр Фількін – капітан танкера Callisto
Ці танкери вже перебувають під санкціями США, Великої Британії та ЄС, а їхнім оператором є підсанкційна компанія «Совкомфлот», яка також знаходиться під санкціями США та Британії, однак відсутня в українському реєстрі санкцій. Крім того, під санкціїйні обмеження потрапили:
- Євген Безруков – капітан танкера Moti, оператором якого є компанія Gatik Ship Management, один із найбільших власників суден тіньового флоту.
- Ігор Кучеров – капітан танкера Fjord Seal, оператор Prominent Shipmanagement Limited (Гонконг).
- Алі Мохсені (Іран) – капітан танкера Daksha, оператор Oceanlink Maritime DMCC (ОАЕ).
«Очікуваний вплив санкцій – синхронізація з санкціями, вже запровадженими партнерами, та спонукання партнерів до запровадження нових санкцій, що дозволить обмежити можливості тіньового флоту залучати досвідчених капітанів, оскільки вони наражатимуться на ризик блокування їх активів та заборони на в’їзд до низки країн. Це підвищить витрати тіньового флоту та ускладнить його операційну діяльність», – йдеться в документі.
Запроваджені санкції також стосуються осіб, причетних до знищення української культурної ідентичності через проведення незаконних археологічних розкопок на тимчасово окупованій території Криму та вивезення культурних цінностей з України.
- Сергей Обрывалин – перший заступник міністра культури РФ
- Владимир Осинцев – заступник міністра культури РФ
- Роман Рыбало – голова Департаменту державної охорони культурної спадщини Мінкульту РФ
- Николай Макаров – директор підсанкційного Інституту археології Російської академії наук
Санкції також поширюються на осіб, безпосередньо залучених до експропріації українських культурних цінностей:
- Михаил Пиотровский – президент Спілки музеїв Росії, генеральний директор підсанкційного Державного Ермітажу
- Елизавета Лихачева – директорка підсанкційного Державного музею образотворчих мистецтв ім. Пушкіна
- Сергій Соловйов – керівник археологічних експедицій, який безпосередньо керував незаконними розкопками на території Херсонесу Таврійського – пам’ятки ЮНЕСКО.
Санкційні обмеження застосовані до 18 осіб, які мають подвійне громадянство. Зокрема:
- Ольги Бурової – першої заступниці «міністра культури Республіки Крим», призначеної окупаційною адміністрацією
- Євгена Горлачова – директора Мелітопольського краєзнавчого музею, який передав окупантам інформацію про місце зберігання «Скіфського золота» та отримав за це орден від окупаційної влади
- Ельзари Хайредінової – завідувачки відділу історії та археології стародавнього і середньовічного Криму підсанкційного Кримського федерального університету ім. Вернадського, яка очолює незаконну археологічну експедицію на окупованій території Криму
Санкції також застосовано до музеїв, які незаконно зареєстровані за російським законодавством і функціонують на базі викрадених культурних цінностей: Державний історико-археологічний музей-заповідник «Херсонес Таврійський», Східно-Кримський історико-культурний музей-заповідник, Центральний музей Тавриди.
Читайте також: Знищення культурної спадщини Криму. Виконавці
«Центр журналістських розслідувань» розповідав, як під виглядом благоустрою окупанти знищують Херсонес Таврійський. Так називалося місто, засноване давніми греками понад дві з половиною тисячі років тому на південному заході Кримського півострова — нині в межах міста Севастополь. На місці древнього міста до наших днів збереглися: елліністичний театр, римська цитадель, вулиці, гончарні, колодязі.
У 2013 році Херсонес Таврійський було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. При цьому пам’ятка складається з кількох заповідних ділянок: частина античного Херсонеського городища та його сільськогосподарської округи.
Окупанти незаконно побудували на місці памʼятки новобуд, що займає територію у 24 гектарів, а деякі археологічні знахідки вивезли до російських музеїв.
Читайте також: Евеліна Кравченко: Проєкт «Новий Херсонес» – частина великого плану Росії із захоплення України
Нагадаємо:
- Рада Європейського союзу схвалили 15-й пакет санкцій щодо Росії. Рада ЄС додала 52 судна до списку тих, на які поширюється заборона на доступ до портів і заборона на надання широкого спектру послуг, пов’язаних з морським транспортом. Цей захід спрямований на танкери, що не належать до ЄС, які є частиною тіньового флоту Путіна, який обходить механізм обмеження цін на нафту або підтримує енергетичний сектор Росії, або судна, які відповідають за транспортування військового обладнання для Росії або беруть участь у транспортуванні вкраденого українського зерно. Сьогодні загальна кількість суден, до яких застосовані санкції ЄС сягає 79.
- За даними моніторингової групи BlackSeaNews та її керівника Андрія Клименка, у вересні 2024 року з 99 танкерів, що перевозили сиру нафту РФ з портів Балтійського моря, лише 37 (тобто 37,4%) знаходяться в «сірих списках» міжнародних меморандумів портового контроля. Власники 30% танкерів-перевізників – з країн ЄС, найбільший «масив» належить Греції – 29 танкерів.