Меджліс кримських татар – вищий представницький орган корінного кримськотатарського народу України – категорично відкидає будь-які пропозиції або дії, спрямовані на визнання російськими тимчасово окуповані території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які є невід’ємною складовою частиною України в її міжнародно визнаних кордонах.
Про це йдеться у заяві Меджлісу, опублікованій на його сайті.
«Меджліс кримськотатарського народу попереджає, що будь-які спроби визнання тимчасово окупованої території Кримського півострова як російської, ким би та з якою метою вони не робилися, означатиме: грубе порушення Статуту ООН, Гельсінського Заключного акту, Декларації ООН про права корінних народів, численних резолюцій Генеральної асамблеї ООН, та інших основоположних норм міжнародного права; посягання на суверенітет і територіальну цілісність України — суверенної незалежної держави», – йдеться в тдокументі.
В Меджлісі також відзначають, що такі спроби свідчитимуть про зневагу та ігнорування невід’ємних прав корінного кримськотатарського народу, виправдання всіх скоєних щодо кримськотатарського народу злочинів в роки колоніального поневолення Криму Російською імперією, заперечення геноциду 1944 року і заохочення політики етноциду кримськотатарського народу, що здійснюється зараз органами російської окупаційної влади, русифікації та асиміляції, а також зміни демографічного та етнічного складу населення Кримського півострова.
Крім того, це створить прецедент безкарності агресора, який стане сигналом для держав, які також можуть вдатися до застосування сили та окупації територій інших держав, сподіваючись на їх подальшу легітимацію.
«Меджліс кримськотатарського народу заявляє, що єдиним легітимним шляхом до припинення російсько-української війни, встановлення гарантованого та справедливого миру в регіоні є деокупація Криму та інших окупованих територій України і відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Будь-які інші варіанти загрожують наслідками, при яких страждання людей, серед яких – корінний кримськотатарський народ, через порушення їх фундаментальних прав можуть набути катастрофічних масштабів», – наголошується в заяві.
Меджліс закликає уряди та парламенти іноземних держав, міжнародні організації, правозахисні та гуманітарні організації виявити солідарність із боротьбою України та Українського народу за свободу, незалежність та право вільно визначати своє майбутнє. «Кримські татари – корінний народ Криму та України, і невід’ємна частина української політичної нації», – вказано у заяві.
Також у Меджлісі нагадали про Кримську декларацію, оприлюднену Держдепартаментом США у 2018 році, назвавши її «прикладом чіткої і вивіреної позиції країни, заснованої на дотриманні норм міжнародного права та прагненні досягти справедливого миру в російсько-українській війні», і висловили надію, що зазначена в ній позиція США не буде піддана ревізії та перегляду.
«Позиція Меджлісу кримськотатарського народу залишається незмінною і полягає в наступному: непохитній відданості боротьбі за відновлення територіальної цілісності України та права кримськотатарського народу на самовизначення у формі національно-територіальної автономії Криму у складі незалежної Української держави; категоричному неприйнятті спроб визнання Криму російською територією – ні де-факто, ні де-юре і з чийого б боку вони не робилися; оголошенні незаконними будь-яких угод щодо статусу Криму, укладених і прийнятих без участі та згоди Української держави та корінного кримськотатарського народу… Крим – це Україна!», – йдеться в заяві.
Нагадаємо:
- 22 квітня 2025 року Верховна представниця Євросоюзу з питань безпеки і зовнішньої політики Кая Каллас розкритикувала Сполучені Штати за те, що вони не використали весь свій потенціал для тиску на Росію. Вона також заявила, що для США було б помилкою розглядати можливість визнання окупованого Криму територією РФ як частину мирної угоди.
- 23 квітня 2025 року президент США Дональд Трамп звинуватив президента України Володимира Зеленського в тому, що він нібито «шкодить мирним переговорам із Росією» через відмову визнати окупацію Криму.
- 24 квітня 2025 року президент Володимир Зеленський відреагував на критику його заяв щодо Криму з боку Дональда Трампа та нагадав про оприлюднену у 2018 році держсекретарем його першої адміністрації Майком Помпео Кримську декларацію про невизнання російської окупації Кримського півострова.