58-річна Наталія Десятова в 2022 році незаконно очолила захоплений Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка, згодом допомогла російським загарбникам розграбувати його і втекла. 21 квітня Херсонський міський суд заочно визнав її винною в колабораційній діяльності за ч.6 ст.111-1 КК України.
З посиланням на вирок суду повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Суд встановив, що Десятову Наталію Леонідівну, 11 липня 1966 р. н., уродженку Росії, мешканку Херсона, 19 липня 2022 року російські окупанти оголосили так званою директоркою захопленого Херсонського художнього музею.
Десятова брала участь у пропагандистських заходах загарбників, роздавала інтерв’ю російським пропагандистам. Суд кваліфікував її злочин за ч.6 ст.111-1 КК України – активна участь в інформаційній діяльності у співпраці з державою-агресором.
Троє співробітників музею свідчили проти Наталії Десятової. Вони розповіли, що перед «призначенням» колаборантки до музею приходили озброєні російські військові.
«1 листопада 2022 року Наталія Десятова заявила, що з музею потрібно евакуювати цінності, оскільки до Херсона заходять українські війська. Процесом незаконного вивезення музейних цінностей керувала Десятова, в присутності озброєних російських військових», – сказала одна зі свідків.
За словами іншого свідка, Наталія Десятова просила його взяти участь у зйомках агітаційного відеороліка для окупантів. Він відмовився.

Наталія Десятова, колаборантка. Фото: окупаційні ЗМІ
Заочний вирок суду – 12 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна та позбавленням права протягом 15 років обіймати посади в органах влади, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності.
У Десятової конфіскують дві однокімнатних, двокімнатну і трикімнатну житлові квартири. Вирок суду ще не набрав законної сили.
Як повідомляв ЦЖР, до свого призначення Наталя Десятова співала в кафе «Театральне», а також була головою херсонського ОСББ «Мрія-26а».
Саме вона була причетна до пограбування художнього музею з 31 жовтня по 3 листопада 2022 року. В ці дні російські загарбники завезли туди три-чотири десятки людей, які виносили твори мистецтва і оргтехніку. Про делікатне ставлення до старовинних раритетів не було й мови – картини не запаковували спеціальним чином для перевезення, а замотували в якесь ганчір’я. Супроводжували цей «процес» озброєні автоматами невідомі люди в цивільному.
Згодом частина незаконно вивезених експонатів з’явилася в Центральному музеї Тавриди в окупованому Сімферополі.
США застосували до Наталії Десятової санкції.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter