Комітет міністрів Ради Європи розпочав процес створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії, вчиненої Росією проти України.
Відповідне рішення ухвалили 14 травня під час саміту у Люксембурзі, в якому взяли участь міністри закордонних справ 46 держав-членів організації, повідомляється на сайті Ради Європи.
«Комітет міністрів Ради Європи підтвердив свою непохитну прихильність Україні на її шляху до справедливості та відновлення, розпочавши процес створення Спеціального трибуналу для розгляду злочинів агресії», – йдеться у повідомленні.
На засіданні міністри доручили генеральному секретарю РЄ Алену Берсе очолити процес створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії в рамках Ради Європи. Він має укласти угоду з Україною.
«Міністри привітали поточні зусилля, спрямовані на досягнення угоди про створення Комісії з розгляду претензій щодо України, можливо, під егідою Ради Європи, і підтвердили свою рішучість забезпечити повернення українських дітей, незаконно депортованих або примусово переміщених Росією», – розповіли у Раді Європи.
Міністри також наголосили на важливості посилення підтримки України, зокрема через План дій «Стійкість, відновлення та реконструкція 2023-2026». Він дозволяє українській владі просуватися далі на шляху до вступу до Європейського Союзу.
Таким чином було запущено юридичну процедуру зі створення Спецтрибуналу після того, як процес отримав політичне схвалення під час зустрічі коаліції держав 9 травня у Львові.
Далі пакет документів щодо трибуналу отримає юридичне схвалення у Страсбурзі, а потім Україна і Рада Європи підпишуть угоду про створення Спецтрибуналу як міжнародної організації та статут трибуналу.
Нагадаємо:
- 4 травня 2023 року президент Володимир Зеленський, виступаючи у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, закликав до створення міжнародного трибуналу для покарання Росії за військові злочини, скоєні окупантами в Україні.
- 2 квітня 2024 року 44 держави підписали політичну декларацію конференції «Відновлення справедливості для України», що проходила в Гаазі (Нідерланди). У документі, зокрема, йдеться про роботу зі створення спеціального трибуналу для притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини в Україні, а також про те, що країни вітають дискусії щодо можливого використання заморожених активів держави-агресорки та доходів від них на користь України.
- 9 травня 2025 року у Львові делегації 35 європейських країн (міністри закордонних справ, лідери України і Ради Європи) підписали заяву про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.