Огляд найважливіших новин за тиждень, 23 – 29 червня 2025 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.
Херсонська область
69-річний Сєргєй Єсіпов, 49-річний Олексій Тесленко і 53-річний Андрій Колобов у 2022 році створили катівню в селі Олександрівка Горохівської сільської громади Баштанського району Миколаївської області. Вони викрадали чоловіків, ґвалтували їх, били і катували. 23 червня Снігурівський районний суд заочно визнав їх винними у порушенні законів та звичаїв війни, а двох із них, які є громадянами України – ще й у державній зраді. Вирок суду – від 12 до 15 років позбавлення волі.
58-річний Вадим Ільмієв, перший призначений російськими окупантами «міністр охорони здоров’я Херсонської області», визнаний винним у колабораційній діяльності. Він погрожував розправами медикам за відмову працювати на загарбників. 24 червня Хаджибейський районний суд Одеси виніс йому заочний вирок – десять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. 10 червня за рішенням РНБО Ільмієв потрапив під санкції України за причетність до незаконної депортації українських дітей з ТОТ Херсонщини.
34-річний росіянин Алєксандр Конєв став новим тимчасовим гауляйтером міста Нова Каховка Херсонської області. Хоча лише 20 травня 2025 року на цю тимчасову посаду призначили місцеву колаборантку Олену Болотню.
64-річний херсонець Ігор Полєвіков визнаний винним у колабораційній діяльності. Він з 2023 року працює на ворога депутатом окупаційної «думи Херсонської області» від путінської «Единой России». Полєвіков – фігурант розслідувань ЦЖР. 17 червня Херсонський міський суд виніс йому заочний вирок.
36-річна Наталія Бойко в 2022 році очолила незаконно створену російськими загарбниками школу №3 в Каховці. 19 червня Нововоронцовський районний суд заочно визнав її винною в колабораційній діяльності. Сама Бойко встигла розсваритися зі своїми «роботодавцями», називає їх шакалами, однак досі активно підтримує окупаційну владу.
60-річний Дмитро Кірін, фігурант публікацій ЦЖР, колишній головний природознавець і ексзаступник директора національного природного парку «Нижньодніпровський» на Херсонщині у березні 2022 року добровільно передав російським окупантам водний транспорт парку, допомагав загарбникам створити окупаційний департамент екології та природних ресурсів, віджимав майно і знущався над людьми. 20 червня Херсонський міський суд заочно визнав його винним у державній зраді. Вирок – довічне позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
59-річна Галина Іващенко з села Новомиколаївка Високопільської селищної громади Бериславського району Херсонщини в 2022 році проводила для російських загарбників незаконний референдум. У квітні 2024 року жінку затримали. 23 червня Івано-Франківський міський суд визнав її винною в колабораційній діяльності.
34-річний Алєксєй Рочєв з Сиктивкара, 35-річний Жаслан Єрсарін з Оренбурзької області і 30-річний Ілья Скідін з Єкатеринбурга 4 квітня 2022 року незаконно позбавили волі і катували чоловіка в селищі Шляхове Бериславської міської громади на Херсонщині, а також знущалися над його сином. За цей злочин Національна поліція України заочно повідомила їм про підозру в жорстокому поводженні з цивільним населенням.

Підозрювані у воєнних злочинах військові РФ Олексій Рочев, Ілья Скідін і Жаслан Єрсарін. Фото з соцмереж
В окупованому Генічеську заарештували так званого «міністра транспорту» Херсонської області, кримчанина Олександра Балишева. Йому інкримінують вимагання хабарів та «відкатів». Чиновник отримав кілька мільйонів рублів від представника компанії, яка займалася будівництвом та відновленням доріг лівобережної Херсонщини, включаючи пошкоджені під час бойових дій. Разом з Балишевим арештували також і Сергія Журавльова, який обіймав посаду начальника окупаційного «Управління дорожнього господарства регіону».
Запорізька область
Міністерство закордонних справ України розцінює рішення РФ про заборону вивчення української мови в школах на тимчасово окупованих територіях України як черговий вияв геноцидної політики Москви.
АР Крим та м.Севастополь
Служба безпеки України провела успішну спецоперацію в окупованому Криму. В ніч на 28 червня дрони української спецслужби атакували військовий аеродром «Кіровське», де були знищені зенітний ракетно-гарматний комплекс «Панцирь-С1» та три гелікоптери окупантів.
Українські науковці підтвердили, що розлив мазуту з російських танкерів у Керченській протоці у грудні 2024 року спричинив масштабне забруднення всього Чорного моря. У зоні ризику опинилися всі причорноморські країни, на узбережжі яких вже фіксують наслідки аварії. Для когось це нафтові плями, для когось птахи у мазуті або ж забруднена токсинами риба та вода.
26 червня, у День кримськотатарського прапора, біля будівлі Київської міської державної адміністрації урочисто підняли національний стяг кримських татар. Ця церемонія вже стала доброю традицією у столиці й знаком поваги до корінного народу Криму, який сьогодні, разом з усім українським народом, бореться за свободу.