- Гнучкість. Найманці можуть прибути куди завгодно і виконувати бойові завдання де завгодно.
- Низька вартість. Попри високий ризик для життя, підрядники ПВК отримують від 1500 до 3600 доларів США на місяць [1, 2] у зоні бойових дій залежно від типу завдань. Більше того, оплата переважно проводиться в готівковій формі в обхід будь-якої фінансової звітності.
- Можливість заперечувати причетність. Офіційна Москва завжди може вдати, що російський уряд не має жодного стосунку до «некерованих» ПВК, які беруть участь у бойових діях на території інших країн.
- Практично цілковита відсутність юридичної відповідальності. Росію як державу майже неможливо притягнути до юридичної відповідальності за дії тих, кого Кремль називає іноземними бійцями-добровольцями. До того ж, ПВК можна організувати і розпускати за потребою, закриваючи можливість притягнути до судової відповідальності юридичних осіб.
Всі ці переваги дають змогу Росії нарощувати свою військову присутність у різних куточках світу, зокрема в Україні, Сирії, Центральноафриканській республіці (ЦАР), Судані та Лівії. Список країн швидко збільшується синхронно з надмірними геополітичними апетитами Кремля.
У квітні 2012 року Путін, перебуваючи на посаді прем’єр-міністра Росії, підтримав створення мережі російських ПВК для проведення операцій за кордоном. «Я … вважаю, що це дійсно інструмент реалізації національних інтересів без прямої участі держави» [3]. Ця ідея стала основою для переосмислення Москвою ролі ПВК, зробила їх сьогодні одним з провідних інструментів російської зовнішньої політики і новою загрозою для всього світового ладу.
Зараз російські ПВК активно беруть участь у збройних конфліктах по всьому світі. З огляду на це вони можуть обрати для себе одну з таких ролей:
- виконувати бойові завдання в зонах конфліктів, які вже тривають;
- провокувати та роздмухувати нові збройні конфлікти (як це було на сході України);
- створювати афілійовані організації за кордоном і навчати їх членів, щоб вони самостійно могли виконувати одне з вищеназваних завдань.
Нині до списку російських ПВК, які, за повідомленнями різних джерел, виконували наступальні операції за межами Росії, входить 11 компаній разом з ПВК «Патріот», яка увійшла до списку нещодавно.
Попри заяви, що ПВК не пов’язані зі збройними силами РФ, ці озброєні групи мають на диво багато свободи в державі, де силовики контролюють політику та бізнес, і де найменшого руху на міжнародній арені не роблять без узгодження з Путіним. Їхня здатність вільно мандрувати куди завгодно з громіздкою військовою технікою, такою як гаубиці, танки і БМП, просто вражає, особливо зважаючи на те, що ПВК заборонені законом в Росії.
Всупереч незаконному статусу ПВК в Росії тисячі її найманців щодня воюють в різних куточках земної кулі. Одна ПВК «Вагнер» має 3000 бійців (за однією з оцінок, їхня чисельність сягає 6000 осіб [4]), і ніхто з них не був засуджений за кримінальними статтями. Водночас Вадим Гусєв і Євгеній Сидоров, власники «Слов’янського корпусу», який став кістяком і проклав шлях у життя ПВК «Вагнер», у 2014 році були засуджені до 3 років позбавлення волі.
Єдине можливе пояснення такому вибірковому правосуддю – впливові зв’язки деяких ПВК. Гібридна війна – це тип російського бізнесу з вузьким колом бенефіціарів, які отримали карт-бланш від уряду.
Першим випробувальним полігоном для ПВК «Вагнер» став український Крим [5]. Зліплена із залишків «Слов’янського корпусу», який зазнав катастрофічного розгрому в Аль-Шухні в Сирії, ПВК «Вагнер», на відміну від свого попередника, від самого початку демонструвала тісну співпрацю з російською армією. Повідомлялося, що в 2014 році бойовики Вагнера допомагали регулярним військовим підрозділам РФ захоплювати об’єкти і роззброювати військовиків української армії під час прихованої окупації Криму [6]. Російські загони з усіх сил намагалися приховати свою належність та уникнути ідентифікації, і ПВК «Вагнер» доволі непогано впоралися з цим завданням у Криму.
Згодом найманці «Вагнера» намагалися підтримати цей режим таємності, коли з’явилися на сході України, де Росія продовжила окупацію. Проте там вони вже не могли в повній мірі досягти цієї мети.
28 грудня 2014 року в мережі з’явилися перші фотографії російських бронеавтомобілів КамАЗ-43 269 «Дозор», які застосовували в Луганській області України. Саме ці «Дозори» були пізніше помічені в Санжарівці, Донецька область (Україна), де вони атакували опорний пункт української армії «Валера» в січні 2015 року. Під час боєзіткнення було вбито не менше 11 найманців «Вагнера», а два бронеавтомобілі було знищено [7].
Ця дивна практика Російського міністерства оборони передавати військову техніку організації, яка називає себе приватною військовою компанією, – не єдина ланка, що пов’язує ПВК та МО РФ. Численні повідомлення вказують, що основна навчальна база «Вагнера» розташована в селі Молькіно Краснодарського краю (Росія) безпосередньо поруч з в.ч. 51532, яка належить російській 10-й бригаді спеціального призначення Головного розвідувального управління Генерального штабу РФ (ГРУ ГШ РФ) [9,10]. Місцеві мешканці стверджують, що на цьому режимному об’єкті найманців Вагнера готують до участі у бойових операціях в Україні, Сирії і, віднедавна, в Африці. Об’єкт працює вже приблизно 5 років, і ця близькість незаконних загонів найманців, схоже, зовсім не турбує командування 10-ї бригади, правоохоронні органи, місцеві владу і службовців МО РФ.
Попри велику кількість доказів, які вказують на зв’язок між приватними військовими підрядниками і ЗС РФ, Москва продовжує все заперечувати. 14 лютого 2018 року прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков сказав: «Не можна виключати, що на території Сирії можуть перебувати громадяни Російської Федерації. Вони не зі складу збройних сил – це все, що можна констатувати.»
Втім розумніше судити за справами, а не за словами. Якщо російські найманці не мають жодного стосунку до збройних сил РФ, тоді чому вони отримують державні бойові нагороди? Журналістські розслідування, проведені різними ЗМІ, виявили не менше 15 бійців ПВК «Вагнер», які отримали державні бойові нагороди за операції в Україні та Сирії.
Саме тому наймані армії мають не тільки розв’язувати певні геополітичні завдання Кремля – вони ще мусять отримувати прибуток. Це особлива форма бізнесу: звичайні російські громадяни можуть продовжувати програвати гроші, але «казино», тобто Путін та його кишенькові олігархи, мають завжди вигравати.
Кілька джерел, зокрема й розвідка США, повідомляли, що російський олігарх Євгеній Пригожин майже напевно був призначений Кремлем для контролю за російськими найманцями у Сирії. Сам Пригожин продовжує заперечувати будь-який зв’язок з ПВК «Вагнер». Водночас інформагентство AP повідомляло, що отримало копію контракту між компанією Euro Polis, пов’язаною з Пригожиним, і сирійською державною корпорацією General Petroleum Corp. Контрактом передбачено, що Euro Polis матиме «25% виторгу від видобутку нафти та газу з родовищ, які його підрядники захоплять і захистять від бойовиків Ісламської держави» [16].
Відомо, що Євгеній Пригожин тісно пов’язаний з Путіним і донедавна був найбільшим постачальником продовольства і послуг по прибиранню для ЗС РФ [17]. Компанії «Агентство інтернет-досліджень», «Concord Management» і «Concord Catering», яким велике журі Вашингтона висунуло звинувачення через незаконне втручання в президентські вибори 2016 року, також контролює Пригожин. За даними розвідки США [18], Пригожин у розмові з високопоставленим сирійським чиновником похизувався, що отримав зелене світло від російського міністра на «швидку і рішучу» ініціативу, призначену на початок лютого 2018 року. Ця «ініціатива» згодом справді відбулася. 7 лютого десятки найманців ПВК «Вагнер» були вбиті в результаті невдалого нападу на штаб Сирійських демократичних сил (СДС). Найімовірнішим завданням цього нападу було взяти під контроль газопереробний завод і нафтогазові ресурси регіону.
Найманці продовжують воювати і гинути за інтереси російських еліт та уряду, а влада РФ продовжує заперечувати цей факт перед суспільством і не пропонує ніякого правового статусу тим, кого вона вважає лише дешевим гарматним м’ясом. У ситуації, що склалася, у липні цього року російська організація ветеранів «Загальноросійське офіцерське зібрання» закликала російський уряд офіційно визнати приватних підрядників, що воюють за кордоном, ветеранами бойових дій: «Протягом ось вже трьох років ми отримуємо скарги та звернення громадян РФ, які були поранені в Сирії і не можуть пройти реабілітацію на території Росії. …солдати та офіцери цих бойових підрозділів не отримують соціальної, медичної чи фінансової підтримки від держави… Ми висуваємо вимогу… негайно встановити та визнати статус учасників бойових дій у структурах приватних військових компаній»[19]. Не ясно, чи зможуть російські офіцери в кінцевому підсумку досягти того, чого вони вимагають, але наразі не схоже, що Кремль готовий розкрити світу справжню рушійну силу своїх гібридних операцій.
Європейські країни теж перебувають в зоні небезпеки. Не тільки Україна, яка спостерігала в себе весь калейдоскоп російських гібридних сил, зокрема й тих, що удають з себе ПВК («Вагнер», «E.N.O.T.», МАР, російські козаки і т.д.). За кількома повідомленнями, президент Сербії Вучич для боротьби з Косово просив у Путіна допомоги, яку він може отримати від нової російської ПВК «Патріот» [21], тісно пов’язаної з МО РФ.
За фактом «Патріот» – це удосконалена версія ПВК «Вагнер», в якій всі бійці є професійними і, вочевидь, діючими військовиками сил спеціальних операцій або ГРУ ГШ Збройних Сил Російської Федерації. Співробітники «Патріота» отримують й вищу платню, яка може сягати 6 100 – 15 200 доларів США на місяць [22]. Практика «таємного очевидного» доведена до крайнощів. Цей перехід від строкатого «Вагнера» до залучення висококласних військових спеціалістів може вказувати на те, що Росія прагне підвищити ставки. Не зустрівши реальної протидії від світової спільноти, Кремль вводить у дію план масованої гібридної експансії.
Цією загрозою не можна нехтувати. По суті, Путін намагається використовувати тактику Чингісхана – підкорювати щоразу нові території і нарощувати свою армію, вербуючи людей із щойно завойованих земель, повторюючи це знову й знову.
Для більшості західних країн такий середньовічний підхід може виглядати надто фантастичним, бо він, на перший погляд, не несе вигоди – ані з точки зору економіки (про завойовані території потрібно піклуватися), ані з точки зору іміджу на міжнародній арені. Проте є один важливий чинник, який докорінно все змінює. Мета цієї експансії – не процвітання Росії як країни в цілому, а безпосередня вигода для вузького кола людей при владі. Саме керуючись таким підходом Росія діяла і продовжує діяти в Абхазії, Придністров’ї, т. зв. Південній Осетії, Донбасі.
Місцеві мешканці, які боролися за інтереси Москви в окупованій частини Молдови та Грузії, у 2014 році приєдналися до найманців і вирушили воювати на Донбас. Місцеві мешканці Донбасу, які приєдналися до російської гібридної окупаційної армії на сході України, тепер воюють у Сирії. Ротно-тактична група «Карпати» у складі ПВК «Вагнер» є гарним прикладом. Більша частина її особового складу (за винятком російських громадян на командних посадах) – це українські найманці, які спершу воювали за інтереси РФ на Донбасі, а потім поїхали заробляти собі на життя найманством у Сирії [23]. Бідні задурені пропагандою люди зі спустошених війною регіонів, які не мають іншої роботи і перспектив, охоче ризикують власним життям в обмін на гроші.
Російські ПВК продовжують стрімко розвиватися, і тепер їх майже не відрізниш від більшості регулярних армій. В них є штурмові підрозділи, розвідку та артилерію, вони мають на озброєнні ПЗРК і бронетехніку, аж до бойових танків [24].
Маріонеткові ПВК-армії – зручний інструмент для Кремля. По суті, це дешевший варіант регулярної армії, в якій персонал не має жодних гарантій соціального страхування від держави, і, судячи з тенденцій, Москва не збирається обмежувати використання ПВК в найближчі роки. У 2017 році закрита частина оборонних витрат бюджету Російської Федерації становила 63,9% від загальної суми видатків на оборону країни (17,3% від загального федерального бюджету). Очікується, що в 2018-2020 роках вона сягне 65,5-66%.
Неоднозначність статусу ПВК в Росії не має нікого вводити в оману. Незалежно від їхнього офіційного правового статусу, російські ПВК:
- зростають кількісно та якісно;
- швидко розширюють географію своїх операцій;
- нарощують свій вплив у регіонах експансії;
- збільшують бюджети і отримують більше фінансування з прихованих урядових і неурядових джерел.
Простіше кажучи, окупаційна армія Росії збільшується і продовжує завойовувати нові території.
По-перше, є нагальна потреба створити міжнародний орган, який встановить єдині правила і забезпечить суворий контроль за діяльністю ПВК. Всі ПВК у світі мають отримати спеціальну ліцензію і періодично проходити через перевірки і вимогливий процес продовження ліцензії. ПВК, які не матимуть таких ліцензій, слід розглядати як незаконних комбатантів.
По-друге, було б розумно дати чітке визначення ПВК у міжнародному праві, зокрема в Римському статуті. Нині багато незаконних комбатантів уникають справедливого покарання за свої дії, бо видають себе або за цивільних осіб, або за іноземних бійців-добровольців, які не отримують жодних грошових компенсацій.
По-третє, всі країни мусять стати на жорстку позицію проти найманства. Конвенцію ООН про боротьбу з вербуванням, використанням, фінансуванням і навчанням найманців ратифікувало тільки 35 країн, і вона великою мірою непридатна для протидії новим викликам. У більшості випадків в національному законодавстві окремих країн також немає ефективних механізмів притягнення найманців до відповідальності за їхні злочини.
По-четверте, світ мусить об’єднати зусилля, щоб припинити цей аморальний і цинічний бізнес. Вбивство людей за гроші мусить тягнути за собою наслідки такої сили, які б відбили всіляке бажання брати участь у кривавих місіях у переважної більшості найманців. Найманці та їхні сім’ї не мають отримувати жодних вигод від війни. Найманців слід притягувати до відповідальності на міжнародному рівні; всі активи, які вони отримують в результаті участі у війнах, мусять конфісковуватися в судовому порядку. Міграційні служби мають приділяти пильну увагу найманцям, які можуть намагатися ховатися від кримінального переслідування за кордоном.
По-п’яте, вільний світ має посилити економічний тиск на Росію, Іран та інші країни, які ведуть гібридні війни з використанням ПВК та інших воєнізованих організацій. Вони прагнуть панування, але з єдиною метою — зберегти та зміцнити свої застарілі, глибоко корумповані та неефективні режими. Саме стійкість цих режимів мусить стати ціллю для спрямованих ударів всієї міжнародної спільноти. Відносно невеликі втрати, які несуть ці режими зараз, мусять стати для них непідйомними.
У XXI столітті війни не повинні бути джерелом доходу.