Адміністративний центр окупованого Криму цілком очікувано є й центром військовим – зокрема, тут розташовано командування 22-го армійського корпусу ЗС РФ. А кримські передгірʼя здавна слугують місцем розташування військових частин і полігонів. На північ від Сімферополя (Aqmescit) лежить великий військовий аеродром, а далі – жодного військового обʼєкту, аж до джанкойського військового аеродрому і укріпрайонів на перешійку, про які йшлося минулого разу.
Серію матеріалів про російські об’єкти у Криму, які є потенційними легальними військовими цілями для ЗСУ, ми адресуємо цивільному населенню – нашим громадянам у АРК і Севастополі, аби вони могли убезпечити себе і триматись від них подалі.
Околиці
Між укріпрайонами півночі Криму і Сімферополем лежить широка смуга розпаханих степів, де майже немає військових обʼєктів, якщо не рахувати вірогідне тимчасове розміщення мобільних зенітно-ракетних комплексів. Це Роздольненський, Первомайський, Красногвардійський, Нижньогірський райони. Сюди ж можна зарахувати й Білогірський район, але тут вже починаються передгірʼя, а які ж передгірʼя без військових обʼєктів! Отже, і в Білогірському районі один є.
Це захований у лісах біля села Міжгірʼя (Baqsan) об’єднаний склад 758-го центру матеріально-технічного забезпечення Чорноморського флоту РФ (координати 44.964777, 34.438025). Доглянутий, добре облаштований, з потужним периметром, з обваловками, відкритими і закритими сховищами, де зберігаються більше сотні одиниць техніки і величезна кількість вантажів військового призначення.
Чому тут? Бо в гірському лісі легко сховати від чужих очей такий великий і секретний обʼєкт. Щоправда, в епоху супутникових знімків це вже не так працює. Та ще й ліси тут партизанські, тому трапитись може все що завгодно.
Якщо цими лісами рухатись на південний захід, то через Суботкан-яйлу (яку окупанти вперто називають «Долгоруковською») можна вийти до села Перевальне (Anğara), де до окупації була дислокована 36-а бригада берегової оборони ВМС України.
Тепер там стоїть сформована на фондах захопленого місця дислокації 36-ї БрБО 126-а гвардійська бригада берегової оборони 22-го армійського корпусу ЧФ РФ, яку добряче пошарпали ЗСУ на південній ділянці фронту навесні 2022 року, і 8-й окремий артилерійський полк, сформований на захоплених фондах 406-ї Сімферопольської берегової артилерійської групи.
Казармений комплекс і штаб (координати 44.836385, 34.332933)бригади розташований ліворуч від траси Сімферополь-Алушта, між приватним сектором Перевального і селом Чайковське (Salğır Yañı Sala), а північніше – парк для військової техніки (координати 44.850468, 34.321796).
Ще за кілька кілометрів на північний захід, біля села Зарічне (Şumhay) розкинувся полігон Ангарський (координати 44.873224, 34.309464) – там в лютому 2022 року Росія накопичувала живу силу і військову техніку перед повномасштабним вторгненням.
По інший бік, на північ від Сімферополя, в селищі Гвардійське (Сарабуз) розташований військовий аеродром, де стоїть 37-й змішаний авіаційний полк ЗС РФ (координати 45.117692, 33.977108).
Сімферополь
В адміністративному центрі окупованої АР Крим ціла низка військових обʼєктів. Але, з одного боку, деякі з них очевидно використовуються не за призначенням – скоріш за все, здані в оренду або закинуті. З іншого боку, суто військовими обʼєктами питання не вичерпується – в місті є ще й обʼєкти Росгвардії, яка теж бере участь у повномасштабному вторгненні, кошмарячи українських громадян на окупованих територіях і безславно здихаючи на полі бою.
З неї й почнемо. На вул. Субхи (координати 44.940663, 34.092634), навпроти Центрального ринку, розташоване Головне управління Федеральної служби військ національної гвардії РФ у Республіці Крим та м. Севастополі, а також спеціальний моторизований полк Росгвардії і ровідувальний загін «Русь».
Враховуючи те, скільки горя принесла Росгвардія громадянам України, що проживають у Криму, в першу чергу кримським татарам – потужна бавовна на місці цього комплексу будівель була б більш ніж доречна.
Також не варто забувати й про сімферопольський «Беркут», який у 2016-му році був переданий з МВС РФ до Росгвардії. В 2021 році він отримав гарне модульне містечко на вул. Київській, 152А, поруч із розвʼязкою Обʼїзної дороги (координати 44.985026, 34.080553). де знайшлося місце і для особового складу, і для спецтехніки, серед якої є й кілька БТРів. Не першочергова ціль, звісно, але за компанію можна й вдарити.
Чому за компанію? Тому що зовсім поруч, на вул. Київській, 152 (координати 44.983165, 34.081735), розташований так званий «військовий комісаріат республіки Крим».
Це сумне місце, де у 2014-му окупанти і їхні шуцмани незаконно увʼязнювали і катували українців, а тепер так само незаконно мобілізують і відправляють на війну з Україною українських громадян, що мешкають у Криму. Тому вдарити по ньому в неприйомний день було б принаймні справедливо.
Будівля головної військової потуги РФ у Криму – 22-го армійського корпусу ЧФ РФ – знаходиться на вул. Карла Маркса, 62 (кооординати 44.956951, 34.089255). До окупації тут був штаб Центру Військ берегової оборони ВМС України. В цьому ж будинку знаходяться слідчій відділ і військова прокуратура – вʼїзд туди з боку вул. Павленка.
Кожен, хто подорожував з Сімферополя в Алушту, напевно, звертав увагу на «пагорб антен» на виїзді з міста, за адресою вул. Ялтинська, 24 (координати 44.926679, 34.140883).
Це один з обʼєктів в/ч 40136 – об’єднаного вузлу зв’язку ЧФ РФ.
Старе військове містечко, окреслене вулицями Ескадронною і Калініна (координати 44.951212, 34.085921 – це залишки значно більшого комплексу розташування військових частин, територія якого частково пішла під цивільну забудову. Тепер у військовому містечку квартирує 224-й окремий батальйон управління 22-го армійського корпусу ЧФ РФ.
Склад 758-го центру МТЗ ЧФ РФ розташований на вул. Запорізькій, 2 (координати 44.963132, 34.075765), біля залізниці. Трохи південніше, на вул. Льодозаводській, 1 (координати 44.950777, 34.068073) – База зберігання МТС тієї ж військової частини.
У майновому комплексі за адресою проспект Перемоги, 213 розміщуються служби 945-го Головного центру космічної геодезії, навігації та картографії Міноборони Росії, а також Філія №1 Аерофототопографічного центру.
Деякі обʼєкти неможливо ідентифікувати. Наприклад, на вул. Жені Дерюгіної знаходиться достатньо великий за площею майновий комплекс, що належить 22-му армійському корпусу – однак окрім закинутих обвалованих сховищ із залишками дротяної огорожі там нічого не видно.
Ще один обʼєкт має бути поруч, на вул. Зовнішній, 21 – але цю адресу неможливо ідентфікувати, а єдиний обʼєкт, схожий на військовий, у цій місцині – прихована обваловкою з боку урвища будівля з огорожею на височині Мурун-Кир.
В будь-якому разі мешканцям міста, селища Гвардійське і села Перевальне варто зауважити: прильоти чи вибухи на діючих російських військовиї обʼєктах та обʼєктах Росгвардії можуть бути небезпечними для вашого життя і здоровʼя, а ваше житло, якщо воно розташовано поблизу, вірогідно, потребуватиме серйозного ремонту. Тому заздалегідь подбайте про переїзд або про укриття. Часу стає все менше, а ЗСУ – все ближче до Криму.
OSINT-розслідувач Іраклі Комахідзе опублікував «Повний перелік пожежонебезпечних об’єктів Криму», де ви знайдете усі військові об’єкти рф у Криму, які апріорі є легітимними військовими цілями для ЗС України. Ми ж постараємось розповісти і за можливості показати – де саме вони знаходяться і як виглядають.