Дмітрій Рогозін, екскерівник «Роскосмоса» і так званий «сенатор» від окупованої частини Запорізької області формує новий добровольчий підрозділ роботизованих комплексів та систем, що займатиметься апробацією нового озброєння у фронтових умовах. Попри заяви, що в перші ж дні бажаючих набралось на цілу бригаду, формування загону БАРС триває і досі. У жовтні до нього пристали недобитки добробатів – фігурантів розслідувань ЦЖР: бійці «бригади «Царские волки», ПВК «Медведи», що раніше залучалась ГРУ до охорони хунти у Буркіна-Фасо, мережі центрів БпЛА «Архангел» та окремих «вагнерівців».
У кінці серпня Дмітрій Рогозін повідомив, що Генштаб МО РФ видав директиву щодо створення «першого у Росії добровольчого загону роботизованих електронних комплексів та систем». Він підпорядкований командуванню ПДВ у складі угруповання військ «Днепр», легалізований в системі Міноборони як [popper word=”загін БАРС”]Боевой армейский резерв страны (БАРС) – підрозділи резервістів-добровольців, які уклали контракти з МО РФ. Загін БАРС , що має номер і часто – самоназву, як правило, кількісно співспідставний батальйону. Загони БАРС підпорядковані формуванням регулярної армії. При цьому бійці БАРС , будучи комбатантами, не мають статусу військовослужбовців РФ, але отримують статус учасника бойових дій і всі належні їм пільги[/popper] з номером 37 і має самоназву «Сармат» – це позивний Дмітрія Рогозіна.
Основне завдання нового підрозділу – апробація в бойових умовах нових розробок озброєння, обладнання та техніки, створення, як заявляється, свого роду «польового конструкторського бюро». Серед завдань також – розробка та виробництво власних видів озброєння і техніки, навчання операторів БпЛА, а також полювання на зразки західного озброєння, що зʼявилось в ЗСУ, для дослідження і крадіжки новітніх технологій.
Це ж було вже (с)
Це вже не перша спроба Рогозіна організувати технічний центр з такими ж цілями у прифронтовій зоні. Восени 2022 року, після звільнення з посади глави Роскосмоса і в даремному очікуванні іншого статусного призначення, Рогозін з помічниками їздив на ТОТ Донбасу і повідомляв про випробування «розумного прицілу» для міномета, які проводила очолювана ним «технічна група військових радників». Але створити технічні центри з апробації нових розробок озброєння (в основному – БпЛА та систем РЕБ) у Москві, Донецьку і в Запорізькій області йому вдалось пізніше, по ходу формування так званої «ударної добровольчої бригади «Царские волки», розслідування про яку ЦЖР опублікував минулого року (частина 1, частина 2).
Головним радником «Військово-технічного центру» (ВТЦ) був син Дмітрія Рогозіна – [popper word=”Алєксєй Рогозін”]2 грудня 2024 року Алєксєй Рогозін і очолювана ним АНО «Центр развития транспортных технологий» були санкціоновані рішенням РНБО України.[/popper]. На автономну некомерційну організацію «Центр развития транспортных технологий», яку він очолює, зареєстровані два патенти на торговельний знак «Царские волки», яким можна маркувати широку лінійку обладнання і приборів, а також зброю, снаряди і вибухівку. Рогозін-молодший також очолює консультативну раду компанії «Эколибри», що розробляє і виготовляє авіатехніку, зокрема, важкі безпілотники та електролітак вертикального злету P-75.
До складу бойового крила формування «Царские волки» входили чотири загони БАРС з номерами 1 (ім. отамана Захарія Чепіги), 3 («Родина»), 10 і 11 («Кубань»), причому БАРСи 1 і 11 одночасно були і в структурі добровольчої козачої бригади «Кубань», сформованої «Кубанским казачьим войском». Минулого року вони були підпорядковані 58-ій загальновійськовій армії, що воює на Запоріжжі. В жорстких боях на Токмацькому напрямку, в районі Вербового і Роботиного їх добряче потріпали ЗСУ, а згадок про них у привʼязці до «Царских волков» з часом ставало все менше. Більше того, в останніх інтервʼю цього року полковник запасу Артур Бацев (позивний «Пітон»), який в різний час був як командиром козачих загонів, так і усієї «бригади», та діючий командир БАРС-11 полковника Сєргєя Шевченка («Ямаха») взагалі не згадують ні Дмітрія Рогозіна, ні «Царские волки»!
І це при тому, що Рогозін, використовуючи свої зв’язки, обвішав орденами і медалями своїх «комбатів» та «комбригів» з ніг до голови і шалено розкрутив у федеральних медіа.
З чого і робимо висновок, що Міноборони забрало БАРСи з-під крила Рогозіна, жорстко підпорядкувавши їх командуванню 58-ої ЗВА, і «добровольчої ударної бригади «Царские волки» вже не існує навіть медійно.
Відтак у вересні 2024 у ЗМІ зустрічаємо згадку про «Царских волков» лише у прив’язці до науково-технічного центру, який брав участь у зльоті виробників БпЛА «Дронница-2024».
Новий військовий проект «сенатора» Дмітрія Рогозіна, який підписав контракт з МО ще на рік, складається із науково-виробничого центру (НВЦ) і бойового крила, в підрозділах якого служать оператори БпЛА, інструктори та бійці вогневої підтримки з новинками озброєнь. Отже, структура БАРС-37 така ж, як була і в «Царских волках».
Науково-виробничий центр
За словами Рогозіна, НВЦ – це мережа технічно оснащених лабораторій БпЛА, РЕБ, РТР, в яких працюють програмісти, інженери, технологи.
«НВЦ має у своєму розпорядженні прямий доступ до всіх полігонів та можливості бойової апробації на ЛБЗ, яка проводиться силами бойових підрозділів Загону у взаємодії з частинами ВДВ. За підсумками бойової роботи готується технічний висновок за виробом, що випробовується, або технології для МО та Мінпромторгу. Далі вони ухвалюють відповідні рішення», – пише Рогозін.
Серед розробок, що дістались у спадок від військово-технічного центру «Царских волков», є «інтелектуальний безпілотний комплекс «Штурм», що демонструвався на Всеросійському зльоті операторів бойових безпілотних систем «Дронниця-2024» у вересні. Як повідомлялось, виробником цього «високоточного комплексу для автономного наведення та атаки по наземних та повітряних цілях з використанням безвідкатного дробового заряду масою до 3 кг або сітки», є ТОВ «Тодиз», що входить до ВТЦ «Царские волки».
Рідкісний випадок для воєнного часу, коли розробник/виробник нового озброєння ось так відкрито називається в пресі. З листопада 2023 року московським ТОВ «Тодиз» одноосібно володіла 34-річна [popper word=”Опалєнко Марія Алєксєєвна”]Анкетні дані:
дата народження:22.03.1990,
ІПН: 245604963100,
Паспорт:4622677258.
Номери телефонів: +79192310114
Email:[email protected],
[email protected].
Соцмережі:
vk.com/id51834151
m.ok.ru/profile/570102025600
www.tiktok.com/@malex39155,
instagram.com/malex39155,
picuki.com/profile/malex39155,
trello.com/u/mariyaopalenko[/popper]. До 2019 року вона працювала в «Воронежском акционерном самолетостроительном обществе», управляючою компанією якого був «Авиационный комплекс им. Ильюшина», а його гендиректором саме в ці роки був Алєксєй Рогозін.
За інформацією, яку ЦЖР отримав від спільноти KibOrg, Марія Опалєнко у 2023 році працювала спеціалістом в компанії «Эколибри», а з липня цього року займає посаду начальниці комерційної служби у ТОВ «Эколибри-БТ». Як згадувалось вище, консультаційну раду АТ «Эколибри» очолює все той же Рогозін-молодший.
Не менш цікаво і те, що буквально напередодні форуму «Дронница-2024» у московського ТОВ «Тодиз» з’явився новий директор і співзасновник з часткою в 70%. Ним став 40-річний [popper word=”Кошельник Дмитро Володимирович”]Анкетні дані:
Дата народження: 17.04.1984
ІПН (український): 3078816330
Паспорт (український): ЕТ338699, отриманий у 2012 році
ІПН (російський): 910612393630
Паспорт (російський): 3915004253, отриманий у 2016 році
Номери телефонів:+79055254092,
+79378859230,
+79093554601,
+380993790330
Email: [email protected]
Соцмережі:
vk.com/id422052002,
trello.com/u/kodv,
gist.github.com/818kdv,
gitlab.com/818kdv,
t.me/AirLess404[/popper], громадянин України, родом з Армянська, проживав у Маріуполі і Києві, а в 2016 році отримав в окупованому Криму російський паспорт. Він є власником ще двох компаній у Москві.
За даними бази Центру «Миротворець», Дмитро Кошельник був учасником російських ІТ-форумів, у 2018 році просував свій стартап платіжної системи AuraPay. У 2021 році спільно з РФИ Банком і ТОВ «ЭирСофт» створював застосунок для проведення платежів без використання терміналів.
Однак про технічні характеристики дрона «Штурм» розповідав журналісту ТАСС не Кошельник, а представник компанії із позивним «Архангел».
Якщо взяти до уваги, що у жовтні до БАРС-«Сармат» приєднався проект «Архангел» (мережа шкіл операторів БпЛА), то згаданий фахівець не хто інший як Міхаіл Філіппов з таким же позивним. Про нього та проект «Архангел», що займається виробництвом FPV-дронів, навчанням управлінню безпілотниками військовослужбовців, добровольців загонів БАРС та цивільних осіб, які мають намір підписати контракт з Міноборони РФ, ЦЖР детально розповідав у розслідуванні на початку цього року.
З того часу мережа поповнилась центром у Генічеську: засновницею ТОВ «Архангел» стала росіянка з Краснодарського краю Валєрія Валінкєвіч, випускниця школи операторів БпЛА «Архангел», розташованої в Мелітополі.
За підтримки БАРС-«Сармат» випробування своїх розробок проводить і кримське відділення мережі проекту «Архангел» – так званий Центр компетенцій «Крымский беспилотник». Примітно, що після розслідування ЦЖР, в якому був ідентифікований його керівник сімферополець Віталій Романов, він уже не ховається за позивним «Евпатория», а дає інтерв’ю за своїм іменем і з відкритим обличчям.
Тиждень тому російські федеральні й регіональні медіа просто накрило хвилею повідомлень про успішне випробування нового дрона з вогнеметом «Горыныч 2.0». Серед цілей застосування цієї моделі – ураження БпЛА зі зв’язком «Старлінк» та оптоволоконним кабелем, пошкодження оптоволоконних каналів зв’язку, розмінування.
«Модель «Горыныч 2.0» розробляли протягом декількох місяців наші кримські фахівці. Безпілотник викидає потужний струмінь запальної суміші, вогнемет може бути застосований безліч разів. Дрони заповнюються всілякою різною сумішшю, від модернізації якої залежить кінцеве застосування», – розповідав Романов.
Дмітрій Рогозін використовує свої зв’язки в ОПК, аби залучити фахівців до співпраці з БАРС-«Сармат». У кінці листопада загін у прифронтовій зоні відвідав Юрій Маєвський, генеральний конструктор систем РЕБ і заступник гендиректора «Корпорации радиоэлектронных технологий» (входить до Ростеха). Фахівці НВЦ продемонстували йому трофейні засоби РЕБ і зразки т.зв. «окопного» РЕБ, зокрема, і кустарного виробництва, і була «дана об’єктивна оцінка зразків РЕБ, що поставляються на фронт».
Як здалося Рогозіну, Маєвський багато чого почув уперше, тож домовились про налагодження «більш тісного та регулярного зв’язку між військовою наукою і фронтом».
Бойове крило БАРС-37: недобитки добробатів, найманці і корумпанти
В оголошеннях про набір до загону більшість позицій становлять фахівці для ВТЦ: програмісти, ІТ-спеціалісти, інженери, інструктори дроноводів та оператори повітряних, наземних і морських безпілотників, тиловики. Їх обіцяють не посилати в окопи і на штурми, а по закінченню річного контракту – сприяти працевлаштуванню на підприємства ОПК.
При цьому завдання, які мають виконувати бійці, також стосуються роботи технічного центру: забезпечення вогневої підтримки бойової апробації розробок, а також охорона обʼєктів та супровід вантажів. Тим більш несподіваним було приєднання до БАРС -»Сармат» бойовиків так званої «81-ої бригади спецпризначення «Медведи», що входить до структури ПВК «Редут», підпорядкованої ГРУ. Цей звʼязок ЦЖР встановив у розслідуванні «На арені – «Медведи». У Криму ГРУ формує підрозділи для війни в Україні і Африці» (відеоверсія).
З часу створення у березні 2023 року підрозділи ПВК «Медведи» на чолі з досвідченим найманцем «Джедаєм» (Віталій Єрмолаєв) дислокувались і тренувались на полігонах поблизу села Перевальне у Криму, воювали на Херсонському напрямку (Олешки, Кринки), бикували на Тарханкуті. Після розгрому «Вагнера», восени 2023 року Генштаб замінив «музикантів» у Африці на «експедиційний підрозділ «BEAR» . В Буркіна-Фасо сотня «ведмедів» підтримувала режим диктатора Ібрагіма Траоре, а у серпні 2024 року підрозділ повернувся – нібито у зв’язку з Курською операцією ЗСУ. Однак уже в листопаді «Джедай» прибився до наразі ще не бойового загону Рогозіна.
Аби стимулювати перехід до до свого загону підрозділів недобитих добробатів, Рогозін пристав на прохання їхніх ватажків про «збереження прапора» і назви – але як доповнення до назви «Сармат». На середину листопада до його складу, як писав Рогозін, входили бійці та інженери різних загонів і груп – «Царских волков», «Вагнеров», «Медведей», проекту «Архангел» (тут ціла мережа шкіл і центрів), вихідців із різних БАРСів та новосформованих підрозділів на кшталт «Ночных ведьм 2.0».
Для отримання вигідних замовлень на апробацію нового озброєння Дмітрій Рогозін прокладає доріжки до провідних підприємств ОПК. Тому, попри наявність цілої мережі центрів підготовки операторів БпЛА проекту «Архангел» (тільки в Криму їх три), дроноводів для БАРС-37 готують фахівці концерну «Калашников». У жовтні повідомлялось про навчання перших розрахунків, а за місяць – про підготовку «першого повноцінного підрозділу». Упродовж трьох тижнів їх навчали працювати із безпілотниками концерну. У війні проти України зараз застосовуються дрон «Куб», розвідники «Гранат-4» та «Скат 350 М», міні-дрони «Голіаф» та «Каракурт». Треба розуміти, ці види БпЛА будуть і на озброєнні БАРС-37 – інакше навіщо було б навчати на них працювати, а на апробацію в бойових умовах поступлять нові зразки.
Скільки таких підрозділів пілотів БпЛА є у складі БАРС-«Сармат» поки що невідомо. Медійно розкручується лише один – жіночий підрозділ «Ночные ведьмы 2.0», який очолює Юлія Васільєвна Губанова, героїня численних корупційних скандалів на окупованих Росією територіях Севастополя і Запорізької області.
Уродженка Саратовської області з бізнесом у Москві стала відома в Криму завдяки жирним підрядам, які очолюване нею АТ «Севастопольстройпроект» отримувало від уряду міста, забезпечуючи функцію фірми-прокладки, в якій осідали кошти на ремонтно-будівельні роботи, які виконували (а частіше – не виконували) субпідрядники. Звісно ж, це відбувалось із відома і в інтересах російського гауляйтера Севастополя Міхаіла Развожаєва. За його ж квотою Губанова отримала в окупаційному уряді ТОТ Запорізької області аж дві міністерські посади – будівництва і транспорту.
У квітні 2023 року після підриву автівки глави Якимівської ВГА Максима Зубарєва у Мелітополі Юлія Губанова героїчно закрила собою і цей кадровий дефіцит. Хоча, більш вірогідною виглядає версія, що Губанова вчасно ретирувалась із міністерських посад через загрозу притягнення до відповідальності за розкрадання, яке процвітає на ТОТ.
Та ж мотивація могла бути основною і в бажанні відправитись в «СВО». Під парасольку не чужої людини.
Із Дмітрієм Рогозіним Юлію Губанову пов’язують близькі люди і духовні скрєпи. До листопада 2022 року Губанова була засновницею московського ТОВ «Строительная компания «Командиры», а після походу Губанової на Запоріжжя компанію переписали на ї на Наталію Ніколаєвну Майданову – дружину депутата Державної думи і співака-пропагандиста Дєніса Майданова. Так-так, того самого, що співає людоїдську пісню про «Сарматушку». Слова до якої написав Дмітрій Рогозін.