На держпідприємстві «ВО Південний машинобудівний завод ім. Макарова» (Південмаш, Дніпро) спростували озвучені виданням The New York Times припущення про причетність підприємства до ракетної програми КНДР і розцінили їх як спробу дискредитувати «Південмаш» і Україну.
Про це йдеться в офіційній заяві «Південмашу», повідомляє Центр журналістських розслідувань.
«Припущення авторів публікації і процитованого ними «експерта» щодо можливого зв’язку України з прогресом КНДР у розвитку ракетних технологій не мають відношення до реальності: «Південмаш» ніколи раніше не мав, і не має зараз ніякого відношення до північнокорейських ракетних програм космічного або оборонного характеру. «Південмаш» як державне підприємство повністю дотримується вимог Режиму контролю за ракетними технологіями (РКРТ), учасником якого Україна є з 1998 року», – наголошується в заяві.
На підприємстві підкреслили, що ракети і ракетні комплекси військового призначення в роки незалежності «Півдемашем» не випускалися і не випускаються. Єдиний серійний двигун, що поставляється в останні роки на експорт – РД-843 в Італію для європейської ракети-носія Vega, призначений для запуску і роботи в умовах відкритого космосу і за своїми характеристиками не придатний для використання в балістичних ракетах військового призначення.
«Факти, викладені в публікації, не відповідають дійсності: зокрема, «Південмаш» не тільки не є основним виробником ракет для РФ, але і взагалі не постачає до РФ ні ракети, ні їх деталі і складальні одиниці, включаючи ракетні двигуни», – вказали на підприємстві.
У свою чергу в Державному космічному агентстві України (ДКАУ) акцентували на суворому дотриманні української космічною галуззю вимог РКРТ і підкреслили, що будь-які звинувачення в передачі українськими підприємствами ракетних технологій КНДР необгрунтовані.
«На сьогодні Україна не реалізує жодного космічного проекту з державами, які не є членами РКРТ, який передбачає передачу товарів категорії I … Будь-які звинувачення в передачі суб’єктами космічної діяльності України товарів або технологій в Корейську Народну Демократичну Республіку, які сприяли б розвитку балістичних програм, є абсолютно безпідставними», – йдеться в опублікованому на сайті ДКАУ заяві.
У відомстві зазначили, що Україна реалізує співпрацю в області дослідження і використання космічного простору в мирних цілях в суворій відповідності до вимог РКРТ.
Раніше видання The New York Times з посиланням на висновки фахівця з ракетним питань Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) озвучила припущення, що запущена в липні КНДР міжконтинентальна балістична ракета Hwasong-14, оснащена ракетним двигуном, створеним на основі розробленого в 60-і роки для радянських МБР двигуна РД-250. Найбільш імовірним постачальником технологій для двигуна Північнокорейської МБР в публікації названо українське ДП «Південмаш», яке, як пише NYT, «залишалося одним з основних виробників ракет Росії навіть після здобуття Україною незалежності».