Українські правозахисники закликали Верховну Раду України не приймати запропоновані президентом Петром Порошенко законопроекти, що, за їхніми словами, передбачають наступ на громадські організації.
Про це йдеться у спільному зверненні громадських організацій, розміщеному на сайті Кримської правозахисної групи, передає Центр журналістських розслідувань.
«На початку липня 2017 року парламенті були зареєстровані президентські законопроекти №6674 і №6675, розроблені ніби на заміну скандальним змін до антикорупційного законодавства, які зобов’язують антикорупційних активістів подавати щорічні електронні декларації про особисті активи і майно. Фактично, пропонується скасування е-декларування для громадських антикорупційних активістів в обмін на введення додаткової податкової звітності для організацій і фізичних осіб-підприємців, а також підприємств, установ і організацій, які надають їм послуги», – говориться в заяві громадських об’єднань.
Під заявою, зокрема, підписалися Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, проект «Без кордонів», ГО Центр «Соціальна дія» , євромайдан SOS, Кримська правозахисна група та ін.
Правозахисники заявляють, що така ініціатива має «підкреслено каральний» характер і є введенням інструменту для вибіркового тиску на нелояльні до влади громадські організації.
«Ми розцінюємо таку ініціативу президента України як непропорційне втручання в діяльність громадських організацій. Такі кроки уподібнюють України репресивним режимам: Росії, Казахстану, Азербайджану, Туркменістану», – йдеться в заяві.
Напередодні ці законопроекти розкритикували в міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch. У своєму експертному аналізі законопроектів 6674 і 6675 Міжнародний центр законодавства некомерційного сектора (ICNL) зазначив, що «ні в одній з європейських країн немає такої обтяжуючої звітності по всім громадським організаціям, як це пропонується в українських законопроектах».